5 rád pre aktívnu dovolenku

redakcia

Letné prázdniny sú predo dvermi a s nimi prichádza aj sezóna letných dovoleniek. Niekedy je náročné zladiť vlastné predstavy aktívnej dovolenky s potrebami celej rodiny. Ale ani klasická dovolenka "all inclusive" ešte nemusí automaticky znamenať, že ju strávite v nečinnosti a počas nej priberiete pár kilogramov. Presvedčíme vás, že aj takáto dovolenka sa dá prežiť aktívne.

5 rád pre aktívnu dovolenku
22. JUN 2013

1. Zbaľte si športové oblečenie a topánky 

Pokiaľ ste sa rozhodli nezaháľať ani na dovolenke, pribaľte si do kufra tenisky a bežecké oblečenie. Týchto pár vecí určite nezaťaží vašu batožinu a ani dovolenkový rozpočet.

Ešte pred odchodom na dovolenku si naštudujte mapy a naplánujte bežecké trasy. Vyskúšajte napríklad mapmyrun.com, kde nájdete tisícky bežeckých trás, ktoré nahrali bežci zo všetkých kútov sveta.

2. Improvizujte 

Na dovolenke zabudnite na rutinu a vlastný tréningový plán. Behajte po pláži, dokonca vo vode, alebo skúste beh na boso. Výhoda je, že môžete behať v podstate kedykoľvek počas dňa (s výnimkou obedných horúčav.) Privstaňte si a vybehnite ešte za úsvitu. Počas behu si vychutnáte východ slnka, ktorý zvyčajne sledujete v ranných zápchach cestou do práce.

Ak ste sa na dovolenku vybrali autom, cestou z výletu alebo z pláže odovzdajte kľúče ostatným členom posádky a nechajte sa vyložiť niekoľko kilometrov od hotela. Po návrate budú všetci prekvapení, ako rýchlo ste tých pár kilometrov zvládli.

3. Dbajte na bezpečnosť 

Nové miesta sa najlepšie spoznávajú na vlastných nohách. Predtým však, ako vyrazíte, oboznámte so svojim zámerom aspoň jedného blízkeho človeka a určite si vezmite so sebou mobilný telefón.

V niektorých krajinách je príliš riskantné opustiť brány hotelového rezortu. Určite neriskujte a uchýľte sa do bezpečia hotelovej posilňovne alebo využite niektorú z ponúk animovaných programov. Hlavne nezaháľajte, akýkoľvek pohyb sa počíta

4. Neprejedajte sa

Určite ste už počuli "ospravedlnenia" typu: "Zaplatil som si za to, tak sa nemienim obmedzovať" alebo "Musím si dať aj z týchto koláčov, bola by škoda ich vyhodiť". To, že sa v hotelových rezortoch pod množstvom jedla prehýbajú stoly ešte neznamená, že musíte prepadnúť obžerstvu. Doprajte si, ochutnávajte miestne gastronomické špeciality a spoznávajte nové chute, ale neprejedajte sa. Jedzte striedmo a s ohľadom na energetický výdaj, ktorý je zvyčajne počas dovolenky nižší.

Ovocie, ktoré dozrieva na stromoch, je voňavejšie, chuťove výraznejšie a omnoho kvalitnejšie ako to, čo dozrieva v skladoch a na náš stôl cestuje dlhé hodiny v chladiarenských autách. Zabehnite na miestny trh a ochutnajte lahôdky zo záhrad a sadov domácich pestovateľov.

5. Doprajte si relax 

Doprajte si výdatný odpočinok a nevyčítajte si, ak celý deň strávite v hotelovom bazéne alebo na pláži. Užívajte si čas so svojimi blízkymi, čítajte knihy, ktoré vám nedotknuté stáli na nočnom stolíku, vypnite si mobilný telefón a hlavne sa nestresujte. Po návrate z dovolenky budete mať dostatok času, aby ste zameškané tréningy dohnali.

Spánok je jedným z najdôležitejších regeneračných prostriedkov nášho organizmu. Vášmu spánkovému režimu len prospeje, ak sa počas dňa zdravo unavíte športom. Môžu to byť dlhšie prechádzky, plážový volejbal, beh, surfovanie, prakticky čokoľvek. Niekoľko hodín pred spaním sa však už venujte pokojnejším aktivitám, vyhnete sa tak problémom so zaspávaním.

Zdroj: http://www.runpedia.sk/n/paet-rad-pre-aktivnu-dovolenku

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 5 rád pre aktívnu dovolenku

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Podujatia

Akého podujatia by ste sa najradšej zúčastnili?

Mix viacerých aerobicových štýlov
Kombinácia aerobicu a body & mind štýlov
Mám rád každé športové podujatie, kde si dobre zacvičim

Celkom hlasovalo: 71
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.