6 zlatých pravidiel kardio tréningu

Mirka

Čím dlhšie sa slnko udomácňuje na oblohe, o to viac rastie aj naša chuť športovať. Slnečné lúče nás doslova ťahajú na čerstvý vzduch a akosi prirodzene sa venujeme obľúbeným kardio aktivitám. Na čo všetko treba pri aeróbnom tréningu myslieť?

6 zlatých pravidiel kardio tréningu
5. MÁJ 2013

Kardio aktivity sú nielen pomocníkmi pri chudnutí, ale prospievajú aj kardiovaskulárnemu systému, ovplyvňujú náladu, zlepšujú obranyschopnosť... Účinky kardio tréningu vyplývajú z miery dodržiavania jeho zásad. Poznáte zlaté pravidlá aeróbnej aktivity?

1. Ako často a ako dlho

V prvom rade si stanovte počet a dĺžku tréningov, počas ktorých sa budete kardio aktivite venovať. Napríklad, ak ste časovo zaneprázdnení, postačí vám trikrát týždenne intervalový tréning v trvaní 15 až 20 minút.

2. Nepodceňujte tepovú frekvenciu

Tepová frekvencia je v športovej terminológii a, samozrejme, praxi veľmi dôležitým pojmom. Na jej dôsledné sledovanie by mali dbať najmä obézni, ľudia s nadváhou a zdravotnými ťažkosťami.

3. Nezabúdajte na dôkladné rozohriatie, strečing a záverečné ochladenie

Pri kardio cvičení je vhodným rozohriatím aktivita v nízkej intenzite, ktorá svaly pripraví na záťaž. Platí to aj pre záverečné ochladenie. Pri strečingu sa sústreďte v prvom rade na svalové skupiny, ktoré budú najviac namáhané.

4. Zvyšujte intenzitu

Ak budete niekoľkokrát týždenne trénovať rovnakú dobu a v tej istej intenzite, vaša kondička aj metabolizmus zostanú postupne stáť „na mŕtvom bode“. Predísť tomu môžete len tak, že budete postupne zvyšovať intenzitu, záťaž. Vaša fyzická zdatnosť musí neustále rásť. Skvelou voľbou pre zlepšenie vytrvalosti je už spomínaný intervalový tréning.

5. Všetkého veľa škodí

V žiadnom prípade netrénujte každý deň a nechoďte nad svoje sily. Všetko má svoj čas. Aj príliš veľa športovej aktivity môže spôsobiť pretrénovanie a zvýšenú únavu. Opäť overené – Menej je niekedy viac.

6. Športujte s radosťou

Šport pomáha udržať zdravie, je pomocníkom pri chudnutí, zlepšuje náladu... Pozitív je neúrekom, preto športujte s radosťou!


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 6 zlatých pravidiel kardio tréningu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Podujatia

Akého podujatia by ste sa najradšej zúčastnili?

Mix viacerých aerobicových štýlov
Kombinácia aerobicu a body & mind štýlov
Mám rád každé športové podujatie, kde si dobre zacvičim

Celkom hlasovalo: 71
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.