Ako prospieva mozgu aeróbny pohyb?

Pohybová aktivita nie je dôležitá len pre zlepšenie vášho fyzického zdravia, ale aj duševného.

Ako konkrétne prospieva mozgu aeróbny pohyb?
21. NOV 2014

Váš mozog nie je úplne iný ako ostatné svaly vo vašom tele. To znamená, že ak chcete, aby fungoval čo najlepšie, je dôležité ho trénovať. Buď priamo (napríklad učením sa) alebo obutím si vhodnej obuvi a cvičením. Platí, že fyzické cvičenie, hlavne aeróbny typ cvičenia má pozitívny vplyv na funkcie mozgu. Dôležité je, že stačí len 20 minút denne. Aj takáto krátka doba pomáha zlepšovať pamäť a zlepšuje spracovanie informácií.  

Odporúčame prečítať: 5 potravín, ktoré nakopnú váš mozog

Aeróbny typ cvičenia

Ide o cvičenie, pri ktorom majú svaly stále dostatok kyslíka. Intenzita tréningu nemôže byť príliš vysoká. Vaša tepová frekvencia by sa mala pohybovať v rozsahu 40-60 % z maximálnej tepovej frekvencie (MTF). MTF sa vypočíta pre mužov ako 220 - vek a pre ženy 210 - vek. Jednoduchšie odhadnutie toho, či sa ešte nachádzate v aeróbnom type tréningu, je, že stále dokážete rozprávať.

Ako aeróbne cvičenie mozgu pomáha

Aeróbne cvičenie zvyšuje srdcovú frekvenciu, čím sa do mozgu dostane viac kyslíka. To má za následok zvýšené vyplavovanie hormónov, ktoré vytvárajú optimálne prostredie na obnovu poškodených mozgových buniek. Cvičenie teda zlepšuje plasticitu mozgu, čo znamená, že podporuje obnovu porušených neurónových spojov.

Ako najlepšie pomocou cvičenia zlepšiť činnosť mozgu

  • Všeobecne platí, že cvičenie, ktoré najlepšie prospieva vášmu telu, je najlepšie aj pre váš mozog.
  • Aeróbne cvičenie je pre mozog veľmi vhodné, pretože nielenže zlepšuje funkcie mozgu, ale tiež pracuje ako „lekárnička“ pre poškodené nervové bunky.
  • Veľmi dobrý spôsob je, samozrejme, striedať cviky, pretože tým zabraňujete tomu, aby sa mozog zameral na dlhšiu dobu iba na nejakú konkrétnu činnosť, čo mu opäť veľmi pomáha

Aký aeróbny pohyb je najlepší?

Je to jedno. Môžete chodiť, behať, bicyklovať sa, chodiť po schodoch, tancovať alebo plávať. Dôležité je, že sa hýbete v intenzite, ktorá zabezpečí, aby vaše srdce pracovalo intenzitou popísanou vyššie, podľa možnosti bez veľkých výkyvov v intenzite záťaže. Preto je najdôležitejšie vybrať si to, čo vás baví najviac. 

Odporúčame prečítať: 7 dôvodov, prečo sa hýbať


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako prospieva mozgu aeróbny pohyb?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Podujatia

Akého podujatia by ste sa najradšej zúčastnili?

Mix viacerých aerobicových štýlov
Kombinácia aerobicu a body & mind štýlov
Mám rád každé športové podujatie, kde si dobre zacvičim

Celkom hlasovalo: 71
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.