Bicyklovaním spaľujete tuky a objavujete svet - I.časť

Mirka

Slovensko má malebnú prírodu a mnoho krásnych miest, o tom niet pochýb. Možno aj vy ste si sami sebe sľúbili, že počas tohtoročnej letnej sezóny budete Slovensko spoznávať výlučne na bicykli. K dispozícii máte množstvo cyklotrás po celej krajine. Navyše posilníte zdravie, kondičku, zhodíte nejaké to kilečko a vaša pleť získa príťažlivý bronzový nádych. Čo viac si môžete želať?

Bicyklovaním spaľujete tuky a objavujete svet I.
22. MÁJ 2013

Pokiaľ vás láka objavovanie nových miest v spojení s fyzickou aktivitou, nemôžete si vybrať nič lepšie ako cyklistiku. Desiatky cyklotrás po celom Slovensku (i v susedných krajinách) sú výzvou, ktorá sľubuje nezabudnuteľné zážitky, adrenalín a zábavu. Tu máte prehľad najhlavnejších výhod bicyklovania:

Cyklistika je pre všetkých

Mladší, starší, štíhli i s nadváhou – bicyklovať môžu takmer všetci. Nepotrebujete špeciálne zručnosti, vedomosti, ba ani skúsenosti. Bicyklovanie sa nezabúda, ak ste roky nesedeli na bicykli, možno prišiel čas na to, aby ste to zmenili. Bicykel, ochranná prilba, cyklistické oblečenie (ak to myslíte s cyklistikou vážne), nejaké to občerstvenie v batohu a môžete sa vydať objavovať svet, spoznávať nové miesta a ľudí v podstate zadarmo.

Bicyklovať môžete kdekoľvek  

Aj na Slovensku máte k dispozícii množstvo cyklotrás pre začiatočníkov i pokročilých. Záhorie, Považie, Ponitrie, Turiec, Orava, Gemer, Tatry, Spiš, Košice, Zemplín i ďalšie oblasti ponúkajú dostatok príležitostí k cyklistickým túram. Stačí si vybrať. Ak vás láka zahraničie, kvalitne vybudované cyklistické chodníčky nájdete v susednej Českej republike alebo Rakúsku.

Zlepšenie celkovej sily, svalového tonusu a udržanie zdravých kostí

Pravidelným bicyklovaním si zlepšíte celkovú silu a svalový tonus – dostávajú zabrať najmä svaly nôh, zadku i bokov, ktoré sa pri bicyklovaní formujú. Avšak zapojená je aj zvyšná časť tela -napríklad svaly chrbta a brucha sa podieľajú na udržaní stability. Bicyklovanie je primeranou aktivitou aj pre zlepšenie hustoty kostí, teda je prevenciou osteoporózy (je vhodným športom napríklad pre ženy v klimaktériu, kedy je riziko rednutia kostí vyššie).

Zvyšovanie vytrvalosti

Bicyklovanie pomáha zlepšovať kondíciu. Postupne sami na sebe zbadáte, že dokážete šliapať dlhší čas i v náročnejšom teréne. Toto pozitívum sa prejaví aj v bežnom živote napríklad pri výstupe na najvyššie poschodie vašej bytovky. Ak ste časovo zaneprázdnení, nezabúdajte, že aj bicykel poskytuje príležitosť k intervalovému tréningu.

Proti infarktu i cukrovke

Kardio aktivity prospievajú kardiovaskulárnemu systému, znižujú vysoký krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Bicyklovanie nie je výnimkou, pretože zvyšuje frekvenciu srdca. Viaceré vedecké štúdie potvrdili, že pravidelný aeróbny tréning znižuje riziko vzniku srdcových ochorení (niektoré uvádzajú, že cyklistika znižuje riziko infarktu až o 50 %) a cukrovky. Podľa Centers for Disease Control and Prevention (CDCP) už 120 až 150 minút kardio tréningu v strednej intenzite týždenne znižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu. Pričom však upozorňuje na to, že s kardio tréningom treba začínať postupne, najmä v prípadoch, že ste predtým nešportovali.

Chudnutie a kalórie

Okrem vyformovania najmä dolných končatín a zadku, je cyklistika vhodná aj na chudnutie. Za hodinu je možné spáliť okolo 300 kalórií. Samozrejme, závisí od náročnosti terénu, hmotnosti a kondície jedinca. Ak trpíte obezitou a nadváhou, samotná športová aktivita nie je dostačujúca. Je nutné zmeniť celkové stravovacie návyky.

Stop stresu, depresii a únave

Pravidelný pohyb prináša odreagovanie sa od denného stereotypu a bežných starostí. Je skvelým prostriedkom prevencie voči depresii (dochádza k uvoľneniu hormónov šťastia) a únave. Je bojovníkom proti stresu a dodáva sebavedomie.  

Silnejší imunitný systém

Pravidelný pohyb vedie k posilneniu obranyschopnosti organizmu, teda telo človeka je menej náchylné na vznik ochorení – lepšie si poradí s vírusmi a baktériami.  

Chráni kĺby a prospieva chrbtici

Vďaka polohe, ktorú má telo pri bicyklovaní, sú kĺby v oveľa menšej miere zaťažované a lepšie vyživované (znižuje sa napríklad riziko vzniku artrózy). Rovnako sú posilňované dolné chrbtové svaly, čím sa znižuje výskyt prípadnej bolesti krížov.

Viac informácií nájdete na:
http://www.cdc.gov/physicalactivity/everyone/health/index.html

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Bicyklovaním spaľujete tuky a objavujete svet - I.časť

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Podujatia

Akého podujatia by ste sa najradšej zúčastnili?

Mix viacerých aerobicových štýlov
Kombinácia aerobicu a body & mind štýlov
Mám rád každé športové podujatie, kde si dobre zacvičim

Celkom hlasovalo: 71
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.