Chudnutie a adrenalínové športy? Ide to!

Mirka

Rastový hormón, testosterón, estrogén, tyroxín, inzulín, endorfín a ADRENALÍN. Hormóny, ktoré sa uvoľňujú pri športovej aktivite. Adrenalín (epinefrín) zrýchľuje metabolizmus a pomáha spaľovať kalórie. Tento hormón prirodzene patrí k adrenalínovým športom. Sú však vhodné na chudnutie?

Chudnutie a adrenalínové športy? Ide to!
9. SEP 2013

Sú typy ľudí, ktorí pred bežnými pohybovými aktivitami uprednostňujú adrenalínové športy. Napätie. Vzrušenie. Zrýchlený pulz, zvýšená svalová sila a rýchlejšie dýchanie. Aj to spôsobuje vylúčenie epinefrínu z nadobličiek (nielen) pri adrenalínových športoch. Viaceré vedecké štúdie potvrdili, že adrenalín zrýchľuje metabolizmus tukov a cukrov, a dokonca pomáha držať naše chute na uzde.

Čo poviete na jesenný adrenalín?

Adrenalínovým športom je možné venovať sa po celý rok. Jeseň nie je výnimkou. „V jesennom období odporúčame najmä aktívne pohybové aktivity ako paintball, bikros a spartan race,“ prezrádza svoje tipy Martin Rusnák z Extremsports.

A ktoré adrenalínové športové aktivity sú vhodné na chudnutie? Na čo si treba dať pozor? „Dôležité je menej prijímať ako vydávať. Treba športovať aspoň trikrát do týždňa. Odporúčam najmä tímové športy, kde je veľa pohybu a vyžadujú sústredenie. Človek zažíva zdravý stres, hýbe sa a zabúda na všetko okolo. Pri chudnutí je, samozrejme, nevyhnutnosťou úprava jedálnička,“ upozorňuje Martin Rusnák.

Medzi obľúbené adrenalínové športy patrí SPARTAN RACE. Preteky, počas ktorých musia účastníci zdolávať náročný terén, má svoje zastúpenie aj na Slovensku. Blato. Voda. Pneumatiky, laná, drôty a mnoho ďalších prekážok. To všetko k spartan race neodmysliteľne patrí. Preteky preveria nielen vytrvalosť, ale aj odvahu, silu a pohotovosť zúčastnených.

Vyskúšali ste už PAINTBALL? Potom určite súhlasíte s tým, že paintball je naozaj vzrušujúci a zábavný. Hráči sa rozdelia do dvoch skupín a snažia sa počas stanoveného času nazbierať maximum bodov. Body sa prideľujú za „farebný zásah“ súpera a získanie jeho vlajky. Kontrolu dodržiavania pravidiel hry má na starosti rozhodca. Paintball preverí tímového ducha a zručnosť jednotlivých členov družstva.

A do tretice tu máme BIKROS. Tento šport vznikol v šesťdesiatych rokoch minulého storočia v USA. Pomerne populárny je aj u nás. Na špeciálne upravenej trati súťažia medzi sebou ôsmi jazdci na BMX bicykloch, z ktorých niekoľkí postupujú do ďalších kôl. Dôležité je naučiť sa správnu techniku skokov, pracovať na rýchlosti a výbušnosti.

Zdroj video: youtube.com

 

 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Chudnutie a adrenalínové športy? Ide to!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Podujatia

Akého podujatia by ste sa najradšej zúčastnili?

Mix viacerých aerobicových štýlov
Kombinácia aerobicu a body & mind štýlov
Mám rád každé športové podujatie, kde si dobre zacvičim

Celkom hlasovalo: 71
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.