Cvičenia, ktoré vás udržia fit aj v tehotenstve

Mirka

Pravidelné a vhodné cvičenie v tehotenstve zlepšuje zdravie kardiovaskulárneho systému, dodáva energiu, zmierňuje bolesti chrbta a tiež pomáha lepšie zvládnuť pôrod.

Cvičenia, ktoré vás udržia fit aj v tehotenstve
12. SEP 2014

Venovali ste sa pohybovej aktivite pred tehotenstvom a nemáte žiadne zdravotné ťažkosti? S najväčšou pravdepodobnosťou môžete v cvičení pokračovať aj v období gravidity. O vhodnosti konkrétneho cvičenia je však dobré poradiť sa so svojím ošetrujúcim lekárom.

Prečo cvičiť v tehotenstve?

Pravidelná pohybová aktivita má množstvo zdravotných i psychických benefitov. V prípade tehotnej ženy prospievajú nielen jej samotnej, ale aj nenarodenému dieťatku. Cvičenie v tehotenstve pomáha zbaviť sa bolestí chrbta, zápchy, posilňuje kosti a kĺby, zmierňuje stres a úzkosť. Okrem toho sa zlepšuje prietok krvi, čo pozitívne ovplyvňuje nielen kardiovaskulárny systém, ale aj vzhľad pokožky. Pevné svaly a silné srdce sú tiež dôležité pri samotnom pôrode. V neposlednom rade tehotná žena, ktorá cvičí počas gravidity, získa skôr kondíciu i ladné krivky po pôrode.

Odporúčame prečítať: 6 zásad, ako bezpečne behať počas tehotenstva

Chôdza je základ

V prípade, že ste sa pred tehotenstvom žiadnemu športu nevenovali, skúste si vyčleniť čas na pravidelné prechádzky v rýchlejšom tempe. Môžete sa im venovať kedykoľvek a kdekoľvek. Vedzte, že aj tento nenáročný pohyb prináša vám i vášmu dieťatku množstvo pozitív. Dôležité však je venovať sa chôdzi pravidelne, ideálne každý deň. V pokročilejšom štádiu tehotenstva si vyberajte bezpečný, rovný terén a obujte si kvalitné tenisky, aby ste predišli prípadným úrazom súvisiacim s rastúcim bruškom a stratou rovnováhy.

Plávanie a skupinové cvičenia vo vode

Jedným z najvhodnejších športov pre tehotné ženy je plávanie. Je bezpečné, nezaťažuje pohybový aparát, posilňuje srdce a všetky hlavné svalové skupiny. Okrem plávania si môže tehotná žena zvoliť aj iné pohybové aktivity, ktoré sa vykonávajú vo vode. Môže ísť o aqua aerobik, aqua jogging,  aqua zumbu a ďalšie.

Body and mind cvičenia

Do tejto skupiny pohybových aktivít patria hlavne joga, pilates, spirals, portdebras a ďalšie. Sú výbornou voľbou pre tehotné ženy, pretože pozitívne vplývajú nielen na telo, ale aj na psychiku. Posilňujú všetky svalové skupiny, vrátane hlbokých svalov, zlepšujú flexibilitu, podporujú krvný obeh, eliminujú stres, pomáhajú zmierniť bolesť chrbta atď. V prípade týchto cvičení je však vhodné poradiť sa s inštruktorom konkrétneho body and mind cvičenia, pretože nie všetky pozície sú pre tehotnú ženu vhodné. V ideálnom prípade si zvoľte napríklad jogu či pilates špeciálne určenú pre tehotné.

Odporúčame prečítať: 5 mýtov o cvičení v tehotenstve


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Cvičenia, ktoré vás udržia fit aj v tehotenstve

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Podujatia

Akého podujatia by ste sa najradšej zúčastnili?

Mix viacerých aerobicových štýlov
Kombinácia aerobicu a body & mind štýlov
Mám rád každé športové podujatie, kde si dobre zacvičim

Celkom hlasovalo: 71
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.