Francúzi jazz dance milujú. A čo Slováci a Česi?

Mirka

Energický, zábavný, zmyselný, vyvolávajúci eufóriu v tanci. To je jazz dance. Veľmi populárny je napríklad vo Francúzsku. Vyskúšať si ho môžete aj v tanečných školách v Českej republike a na Slovensku. Jednou z nich je aj Štúdio Dance Perfect v Prahe. Jazz dance nám v rozhovore priblížila majiteľka tejto tanečnej školy Lenka Ottová.

Francúzi jazz dance milujú. A čo Slováci a Česi?
24. MÁJ 2013

Popularita jazzového tanca neustále rastie, dôvodov je hneď viacero. Pohyby sú plné energie, zábavy, jedinečnosti, zmyselnosti a fantázie. Jazz dance je výnimočný najmä v tom, že sa dokážete na tanečníkov pozerať celé hodiny bez toho, aby ste sa čo i len na chvíľku nudili. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že je skôr pre pokročilejších tanečníkov, nie je to pravda. Napokon, presvedčia vás o tom aj slová zakladateľky tanečnej školy Dance Perfect Lenky Ottovej.

Čím sa jazzový tanec odlišuje od iných tancov?

Jazz používa mnoho prvkov z tradičných tanečných techník, najmä z baletu - výpony, zníženie (relevé, plié), krokové variácie a skoky. Choreografia tanca vyžaduje priestor vo väčšej miere než súčasné štýly ako Street Dance, Hip Hop, Dance Hall a ďalšie, ktoré využívajú skôr obmedzený priestor. Jazz poníma priestor vždy maximálne – charakterizuje ho veľká, až extrémna dynamika, izolované pohyby jednotlivých častí tela i improvizované pasáže, ktoré reagujú bezprostredne na hudbu.

Ako vyzerá lekcia jazz dance vo vašej tanečnej škole?

Lekcia jazzového tanca začína zahriatím, ktoré je zostavené z opakovaných prvkov, ktoré sú preberané aj z rôznych relaxačných techník a z jogy, a cvičia sa na zemi. Nasleduje nácvik izolovaných pohybov a dynamiky – základných charakteristických prvkov jazzu. Po nich nasleduje práca nôh. Tá má veľmi veľa spoločného s baletnou technikou. Výpony, zníženie a točenie... Tým sa súčasne cvičí i zmysel pre rovnováhu. Kroky sa potom zaraďujú do krokových väzieb v priestore a neskôr sa kombinujú so skokmi. Finálna časť hodiny kombinuje všetky precvičované prvky do tvorby choreografie. Mnoho našich lektorov zaraďuje do svojej lekcie aj posilňovaciu časť.

S akými vekovými skupinami sa na kurzoch stretávate?

Čo sa týka vekových skupín je jazz dance štýlom, ktorý je určený pre všetky vekové kategórie. V našom štúdiu ho navštevujú klienti od 18 rokov a viac a nie je výnimkou, že sa lekcií zúčastňujú aj tanečníci vo veku nad 40 rokov!

Komu by ste túto formu tanca odporučili? Prospieva tanec aj figúre?

Jazz je skutočne určený pre každého, aj pre úplných začiatočníkov! Je pre každého, kto miluje tanec, chce sa odreagovať od bežného každodenného života a prežiť eufóriu z tanca. Lekcie jazzového tanca posilňujú jednotlivé svalové partie a prispievajú k spevneniu, a zároveň relaxácii celého tela.

O jazz dance v skratke

Za otca techniky jazzového tanca je považovaný Jack Cole. Neodmysliteľne k nemu patria aj mená Katherine Dunham, Matt Mattox, Gus Giordano (autor prvej knihy o jazz dance), Jerome Robbins (choreograf) a mnohé iné. Jazzový tanec je v podstate zmesou rozličných štýlov, pričom základom sú afroamerické tance (možno ich považovať za jadro jazz dance), ktoré sa postupne „premiešavali“ s európskymi tancami.

Základy Jazz dance vám pomôže odhaliť aj toto video:

Zaujal vás jazzový tanec? Máte s ním nejaké skúsenosti?


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Francúzi jazz dance milujú. A čo Slováci a Česi?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Podujatia

Akého podujatia by ste sa najradšej zúčastnili?

Mix viacerých aerobicových štýlov
Kombinácia aerobicu a body & mind štýlov
Mám rád každé športové podujatie, kde si dobre zacvičim

Celkom hlasovalo: 71
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.