Inštruktorka Oľga Bartalská: Snažím sa zo seba vydať maximum

Mirka

„Možno je to o tom, že ma práca inštruktorky a fitnes trénerky napĺňa. Nerobím to nasilu a ľudia to zo mňa zrejme cítia. Vidia, že si cvičenie užívam spolu s nimi.“ 

Inštruktorka Oľga Bartalská: Na hodinách sa zo seba snažím vydať maximum
15. JAN 2015

Šport je jej život. Aktuálne vedie lekcie zumby fitnes, piloxingu a total body worku v Malackách. Neustále sa v oblasti športu vzdeláva, pretože považuje za dôležité prinášať ľuďom nové a zaujímavé veci. Zrejme i preto sú hodiny, na ktorých precvičuje, vždy plné. O pozitívnej energii, ktorú do cvičenia dáva, ani nehovoriac.

Šport a práca s ľuďmi je to, čo ju napĺňa

Od mladosti si uvedomovala, že šport je pre ňu veľkou láskou. Ako dieťa sa venovala baletu, detskej gymnastike i moderným tancom. Potom prišiel aerobik. „Všetko začalo v lete pred tým, ako som mala nastúpiť na strednú školu. Uvedomila som si, že chcem v športe napredovať a vzdelávať sa. Začala som aerobikom, pretože ten bol v tom čase najdostupnejší. Zistila som, že moja bývalá učiteľka ho cvičí v SH Malina, a tak som tam začala chodiť. Úplne ma to dostalo. Potom bol len krôčik k rozhodnutiu stať sa inštruktorkou. Čakala som na to, kedy budem dospelá a urobím si kurz certifikovaného inštruktora na high low aerobik a od toho sa odvíjali ďalšie cvičenia,“ spomína si na svoje začiatky Oľga Bartalská.  

Bartalská

Certifikát inštruktorky aerobiku jej nestačil, išla ďalej

Ak sa človek rozhodne byť výborným športovým inštruktorom, musí byť v danej oblasti vzdelaný a v procese vzdelávania neustále pokračovať, ďalej pohyb milovať a dať do vedenia lekcií maximum. To sú hlavné predpoklady úspechu. Podľa akého kľúča si vyberala cvičenia Oľga Bartalská? „Som presvedčená o tom, že človek by sa mal vzdelávať stále. Ak chcem ľuďom priniesť niečo nové, tak jednoducho musím chodiť na školenia. Doba ide stále dopredu. Platí to aj pre zumbu fitnes. Dnes sa používa iná hudba, je v nej viac krokov ako v období, keď som s ňou začínala. Stále sa objavujú novinky, ktoré rada prijímam,“  prezrádza inštruktorka.

Samozrejme, absolvovanie školení je nielen o chcení, dostatku času, ale aj o finančných prostriedkoch. Spočiatku Oľga pôsobila ako inštruktorka popri práci administratívnej pracovníčky. No zhruba v priebehu dvoch rokov si uvedomila, že život, ktorý (okrem iného) delila medzi prácu a šport, jej jednoducho nevyhovuje. „Bolo to hlavne o tom, že som stále chodila na školenia a mala v sebe túžbu ukázať ľuďom to, čo som sa naučila. Prišlo to postupne. Bola som normálne zamestnaná a po večeroch som cvičila. Postupne pribúdali športové akcie a mnohých som sa nemohla zúčastniť kvôli práci, hoci som veľmi chcela. Musela som sa rozhodnúť. Nakoniec som pochopila, že sa chcem venovať iba športu,“ rozpráva svoj príbeh Oľga.

Bartalská

Zumba fitnes, piloxing a total body work

Oľga absolvuje v priemere dve školenia ročne, čo je naozaj obdivuhodné. Aktuálne sa venuje precvičovaniu troch skupinových cvičení a je trénerkou vo fit centre. Ktovie, s akými novinkami v oblasti cvičenia prekvapí vyznávačov pohybu v Malackách najbližšie. Naposledy to bol piloxing. Ako ho ľudia prijali? „V Malackách sa cvičí viacero rozličných cvičení a piloxing je v podstate spojením viacerých štýlov. Účastníkom lekcií sa páči výbušnosť, ktorá plynie z boxu. Ale aj tanečné bloky, ktoré ho robia sexy a pilates zameraný hlavne na správne držanie tela,“ vysvetľuje inštruktorka.

Ako je to so zumbou, ktorá je stále jej srdcovou záležitosťou a tréningami total body work? „Zumbu predstavovať netreba, je to tanečná fitnes hodina. Total body work je silovo-kondičný tréning. Sústreďuje sa na posilňovanie svalstva, spaľovanie kalórií a tukov. Cvičí sa prevažne s vlastnou váhou, no využívajú sa aj jednoručky,“ hovorí skúsená inštruktorka.

Bartalská

Čím to je, že na jej hodinách je vždy plno?

Absolvovanie školenia a získanie certifikátu ešte z nikoho kvalitného inštruktora nerobí. Je tu ešte niečo, čo je veľmi dôležité. „Možno je to o tom, že ma práca inštruktorky a fitnes trénerky napĺňa. Nerobím to nasilu a ľudia to zo mňa zrejme cítia. Vidia, že si cvičenie užívam spolu s nimi. Tvrdím, že to je o vzájomnej energii. Ja ju dávam im a oni zasa mne. Vieme sa spojiť do pomyselného kruhu a nič zlé medzi nás nevstúpi., Tak si hodinu užijeme a zabudneme na všetky starosti,“ prezrádza jedno z tajomstiev úspechu Oľga.

Bartalská

Odporúčame prečítať: Július Karabinoš: Najťažšie bolo zvykať si na nový spôsob života


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Inštruktorka Oľga Bartalská: Snažím sa zo seba vydať maximum

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Podujatia

Akého podujatia by ste sa najradšej zúčastnili?

Mix viacerých aerobicových štýlov
Kombinácia aerobicu a body & mind štýlov
Mám rád každé športové podujatie, kde si dobre zacvičim

Celkom hlasovalo: 71
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.