Kam s deťmi? Odpoveďou je bicyklovanie v prírode

redakcia

Plánovať program s deťmi, či už na jar alebo leto, nemusí byť tvrdý oriešok. 

Kam s deťmi? Odpoveď: Bicyklovanie v prírode
5. MÁJ 2016

Ak je totiž cieľom príroda, spojiť to môžete aj so športom a poznávaním. Detské bicykle a aj tie svoje už len stačí vytiahnuť z pivnice, oprášiť, skontrolovať a vyraziť na rodinné výlety. Nech žijete kdekoľvek na Slovensku, dnes už nájdete príležitosti na výlety na dvoch kolesách naozaj všade.  

Dobré plánovanie je základ rodinného výletu

Rozhodnúť sa pre rodinný výlet na bicykloch so sebou prináša viacero pozitív, ale tiež činností, ktorým sa nevyhnete. Tou prvou je plánovanie vhodnej trasy, druhou kontrola a zabezpečenie vhodnej výbavy a treťou je opäť plánovanie. Avšak druhé plánovanie sa týka možností jednotlivých členov rodiny a ich potrieb. Na to, aby každý takýto výlet naplnil očakávania detí aj rodičov, potrebujete zvoliť správnu trasu. S bicyklami v dobrom stave a z ochranných pomôcok nie iba s prilbou na hlave, na seba neprilákate toľko smoly, ako keď na výlet vyrazíte bez ochrany hlavy, rúk a vôbec funkčného bicykla. U detí je však prilba povinnosť, čo prijímajú s nevôľou rovnako chlapci ako dievčatá. Rýchlejšie ich presvedčíte, keď ich upozorníte na fakt, že aj tí najlepší profesionáli, v akejkoľvek cyklistickej disciplíne, nejazdia bez prilby. Druhé spomenuté plánovanie spočíva v zhodnotení, koľko členov rodiny aký úsek zvládne a od toho sa počíta aj časový plán, prestávky a presun k parkovisku, či priamo domov.

Motivovať najmladších členov rodiny nemusí byť ťažké

Súčasná rodina sa stretáva okrem iných problémov tiež s nezáujmom detí o prírodu či cyklistiku. Najmä deti po 11-tom roku cítia túžbu po nezávislosti a uznaní osobnosti, keď výlet s rodinou  nie je pre každého, čoskoro tínedžera, lákavou predstavou. Aj preto je dobré začať s budovaním vzťahu k cyklistike a športu už skôr. Pre dieťa je dôležité, aby bol jeho detský bicykel vybavený ním a podľa neho. Na nanútený bicykel sa mu bude sadať ťažšie. V cyklistickom cieli je ideálna odmena v podobe drobnosti či uznania, ale veľké odmeny sú už príliš. Je fajn mať jasný cieľ a dať aj ostatným vedieť, kadiaľ sa bude cesta uberať.

Účinky rodinných cyklistických výletov na deti

Každý rodič ocení vplyv cyklistiky a rodinných výletov na svoje dieťa, ak vďaka nim spozoruje napríklad zlepšenie psychického stavu detí, ich spokojnosti alebo odolnosti, nie iba tej fyzickej. Je opakovane dokázané, že pobyt a pohyb v prírode je pre každé dieťa výbornou cestou k lepšiemu zdraviu, dýchaniu, krvnému obehu, imunite, k načerpaniu vitamínu D zo slnkom zaliateho dňa a nepochybujme ani o ďalšej spleti ďalších pozitívnych vplyvov pohybu a šliapania do pedálov samotného. Vydaná energia na bicykli sa odzrkadľuje v správaní detí, zmiernení možnej agresivity či nervozity. Dokonca zlepšuje spánok, stále nehovoriac o vplyve na svaly a pevnosť kostí. Pre menšie deti vyraziť na cyklistický výlet znamená výdaj energie, kým pre nohy rodičov nejde o tak náročný záber. Pre mamičku a otecka je tak výlet zárukou dobrého spánku a napríklad voľnejšej chvíľky pre seba.

Na to, aby dieťa dokázalo fungovať bez stresu, dnes potrebuje nastaviť oddychový režim aj svojmu pripojeniu na internet a odpútať sa na chvíľu od vplyvov sociálnych sietí a mobilu. Aj s takýmito problémami totiž bojuje súčasný rodič. 

topski

Zdroj: PR
Zdroj foto: topski.sk

DISKUSIA K ČLÁNKU (3)

Diskusia k článku - Kam s deťmi? Odpoveďou je bicyklovanie v prírode

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

vlocka
vlocka
 2.5.2019 12:31

matejcikova.eva@post.sk: frog bicyklik na tom jazdime uz tretie leto a sme spokojni - je lahky, odolny a dava kazdy teren bez problemov a cez cyklospeciality a anglicku legendu sa da za celkom fajn cenu

 
vlocka
vlocka
 2.5.2019 12:31

matejcikova.eva@post.sk: frog bicyklik na tom jazdime uz tretie leto a sme spokojni - je lahky, odolny a dava kazdy teren bez problemov a cez cyklospeciality a anglicku legendu sa da za celkom fajn cenu

 
matejcikova.eva@post.sk
matejcikova.eva
 27.4.2019 22:38

AHoj :) aj my sa už tešíme na cyklodovolenku s deťúrencami ;) prosím Vás na akých bicykloch jazdia vaši drobci ? My hľadáme nejaký šikovný pre náš malý poklad a dosť tak pri tom tápame. Ďakujem za radu

 

 
Podujatia

Akého podujatia by ste sa najradšej zúčastnili?

Mix viacerých aerobicových štýlov
Kombinácia aerobicu a body & mind štýlov
Mám rád každé športové podujatie, kde si dobre zacvičim

Celkom hlasovalo: 71
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.