Máte šesťdesiat a viac? Aj vy potrebujete pohyb!

Mirka

Odborníci zdôrazňujú, že fyzická aktivita by mala byť na dennom poriadku aj u starších ľudí, pretože pozitívne ovplyvňuje zdravie tela i mysle. Minimum je 150 minút športovej aktivity v strednej intenzite, ktorú treba rovnomerne rozložiť na jeden týždeň (napríklad päťkrát týždenne po 30 minút). Pričom sa odporúčajú nielen kardio aktivity, ale aj tréning zameraný na posilnenie svalstva.

Máte šesťdesiat a viac? Aj vy potrebujete pohyb!
1. NOV 2013

Prečo by mali športovať aj ľudia po šesťdesiatke? Pravidelná fyzická aktivita je jedným zo spôsobov, ako zostať vitálnym do vysokého veku. Okrem toho šport chráni pred vznikom kardiovaskulárnych ochorení, zlepšuje náladu, prospieva kostiam a kĺbom. Je nápomocný aj pre udržanie kognitívnych funkcií. Ktoré pohybové aktivity sú pre seniorov prospešné?

Chôdza

Najjednoduchšou, najdostupnejšou a podľa niektorých aj najzdravšou formou pohybu je chôdza. Dokazujú to aj mnohé vedecké štúdie. V jednej z nich testovali odborníci trinásťtisíc dobrovoľníkov počas ôsmich rokov. Zistili, že u tých, ktorí zaradili tridsaťminútové prechádzky do svojho denného programu, sa znížilo riziko predčasného úmrtia (1). Preto je vhodné obmedziť sledovanie televízie či čítanie kníh a ísť sa poprechádzať po čerstvom vzduchu.

Ako začať? Začnite najskôr pomalými prechádzkami a postupne zvyšujte tempo až dovtedy, kým nedosiahnete úroveň strednej intenzity. Spoznáte to tak, že vám srdce bije o niečo rýchlejšie, dýcha sa o niečo ťažšie, ale stále ste schopní konverzovať. V rámci chôdze sa nevyhýbajte ani náročnejšiemu terénu a schodom.

Tanec

Tanec má svoje čaro. Je to úžasná pohybová aktivita, ktorá prospieva telu i duši. Človek sa hýbe, učí nové veci a spoznáva skvelých ľudí. K dispozícii je mnoho tanečných kurzov, ktoré sú zamerané na klasický, orientálny alebo moderný tanec. Okrem nich sú tu aj športové aktivity, kde hrá tanec dôležitú úlohu. Je to napríklad zumba gold, ale aj cvičenia port de bras alebo spirals z kategórie body and mind.

 

5 Tibeťanov

Jogový systém cvičení, ako napovedá samotný názov, pochádza z Tibetu. Je to jednoduchý a účinný spôsob, ako sa udržať v psychickej a fyzickej kondícii. A pritom stačí 10 až 20 minút denne. Ak sa chcete 5 Tibeťanov naučiť, absolvujte niekoľko úvodných lekcií s inštruktorom. Vyhnete sa prípadným chybám a znížite tak aj riziko zranenia.

Zdroj:
http://www.nhs.uk/Livewell/fitness/Documents/older-adults-65-years.pdf
(1) http://www.acefitness.org/acefit/healthy_living_fit_facts_content.aspx?itemid=96
Zdroj video: youtube.com

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Máte šesťdesiat a viac? Aj vy potrebujete pohyb!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Podujatia

Akého podujatia by ste sa najradšej zúčastnili?

Mix viacerých aerobicových štýlov
Kombinácia aerobicu a body & mind štýlov
Mám rád každé športové podujatie, kde si dobre zacvičim

Celkom hlasovalo: 71
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.