Milan Adamka: Ľuďom sa pri cvičení nechce rozmýšľať, preto už tanečný aerobic nie je taký vyhľadávaný

Jana Šimkovičová

Milan Adamka patrí medzi najznámejších slovenských inštruktorov aerobiku, pričom jeho srdcovou záležitosťou je najmä tanečný aerobik. Odchytili sme si ho na podujatí adidas #mygirls fit day, kde začínal hodinou latinohouse aerobic. Pýtali sme sa ho, ako vidí budúcnosť tanečného aerobiku a športu vôbec?

Milan Adamka: Ľuďom sa pri cvičení nechce rozmýšľať, preto už tanečný aerobic nie je taký vyhľadávaný
19. MÁJ 2014

Ako sa ti cvičilo na dnešnom podujatí?

Cvičilo sa mi veľmi dobre. Bolo to príjemné a dobre zorganizované. Výborná hudba, výborná atmosféra, skvelí ľudia a hlavne skvelý tím, ktorý to celé zorganizoval.

Ako vnímaš ľudí, ktorí boli na tvojej hodine? Išlo im to?

Dá sa povedať, že to bolo tak pol na pol. Niektorí sa vytrápili, ale aspoň tí, čo prišli za mnou, si to veľmi užili. Tomu sa veľmi teším.

Tvoje hodiny sú väčšinou náročnejšie. Ako by si charakterizoval túto?

Povedal by som, že to bol taký zlatý stred. Nemohol som si dovoliť vyslovene náročnú hodinu, snažil som sa ľudom prispôsobiť, aby si hlavne oni túto akciu užili.

Pôsobíš v aerobiku už dlhé roky, ako vnímaš jeho vývin? Aké hodiny najčastejšie navštevujú?

Ak by som to mal zhodnotiť z tohto hľadiska, posúva sa to skôr do funkčných a posilňovacích tréningov. Už to nie je veľmi o tancovaní. Mnohí ľudia majú radi TRX, body pump, funkčné tréningy či posilňovacie kruhové tréningy. Pripadá mi to tak, ako keby sa ľuďom nechcelo príliš rozmýšľať, čo na tanečných hodinách aerobiku treba. Skôr idú do tých cvičení, kde sa „vypeckujú“. Rozprávali sme sa aj so Zuzkou Švikovou, že u nich v Českej republike je to podobne ako tu. Skôr to ide do posilňovacích verzií aerobiku ako do tanečných.

Milan adamka

Myslíš si, že ľudia sú unavení z rozmýšľania?

Asi áno, alebo možno sú pre nich tanečné veci také náročné, že to nezvládajú. Jednoducho ich to trochu odrádza od tanečných foriem aerobiku. Je mi ľúto hlavne toho, že nie sú začiatočnícke hodiny, ktoré by „vychovávali“ ľudí a pripravovali ich na tie náročnejšie lekcie.

Prečo nie sú?

Jedna generácia už bola vychovaná a je ťažké začínať znova, pretože každý má už vychovanú svoju klientelu, ktorá pravidelne chodí cvičiť. Neviem si predstaviť, že pre tých, ktorí sú pokročilí, by som hodiny „zosekal“ a začal s tými jednoduchšími vecami. Jediné riešenie je, pridať hodiny a riešiť to tak, že vlastne mať pokročilých a učiť aj začiatočníkov.

Odporúčame prečítať: Dnešný aerobic je najmä o tanci

Ty osobne zostávaš pri tanečných hodinách, alebo sa profiluješ aj v iných štýloch?

Ja to mám rozdelené. Mám 2-3 posilňovacie hodiny a 3 hodiny, ktoré sú tanečné. Robím teda oboje. Snažím sa udržať klientelu na tanečných hodinách, pretože to je to, čo ma napĺňa a baví, ale mám aj tie posilňovacie. Nemôžem povedať, že tie by ma nebavili. Bavia ma, len je to niečo iné.

Milan adamka1

Môžeme teda očakávať, že veľké športové podujatia nebudú v budúcnosti až tak zamerané na tanečné choreografie, ako sme boli zvyknutí?

Môže byť. Aj na veľkých kongresoch, ktoré sú teraz vo svete, sú top prezentéri, ktorí vedia urobiť náročnú choreografiu, ale vracajú sa naspäť a robia to oveľa jednoduchšie. Preto, aby si zacvičili aj ľudia, ktorí prídu z menších fitcentier, aby si tie kongresy užili. Ako teraz ja. Nemohol som hodiny urobiť teraz až také tanečné a náročné, ale som to zjednodušoval, aby si to odcvičil každý. Je to pre ľudí. Verím však tomu, že sa to niekedy prelomí a budú aj ťažšie hodiny.

Keby si to mal porovnať, čo získavajú ľudia tanečným aerobikom a čo posilňovacím aerobikom?

Pri tanečných druhoch aerobiku si človek naštartuje hlavne kardiovaskulárny systém, odbremení sa od vecí, ktoré ho čakajú doma. Vyčistí si hlavu, zabaví sa tam, odreaguje sa od stresu a pod.

Čo sa týka posilňovacích vecí, tak človek by mal očakávať to isté, s tým rozdielom, že na hodine viac zapája jednotlivé svalové partie. Precvičí si telo odhora až nadol. Napríklad, body pump či tabata hodiny sú rozdelené, je to forma kruhového tréningu, kde si ľudia precvičia celé telo.

Ktoré z posilňovacích cvičení sú momentálne trendy?

U mňa momentálne body pump. Je to dlhšie na trhu, veľa ľuďom sa to páči a mnoho ľudí navštevuje tieto hodiny. Niektorí chalani to dokonca vymieňajú za posilňovňu. Je to oveľa náročnejšie. Dokonca mnoho chlapov začalo chodiť na skupinové posilňovacie cvičenia, čo je skvelé.

Foto: Archív Milan Adamka


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Milan Adamka: Ľuďom sa pri cvičení nechce rozmýšľať, preto už tanečný aerobic nie je taký vyhľadávaný

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Podujatia

Akého podujatia by ste sa najradšej zúčastnili?

Mix viacerých aerobicových štýlov
Kombinácia aerobicu a body & mind štýlov
Mám rád každé športové podujatie, kde si dobre zacvičim

Celkom hlasovalo: 71
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.