Nakopnite svoj metabolizmus chladom

Nikola Danišová

Vyskúšajte nový moderný spôsob chudnutia. Naštartuje a zrýchli metabolizmus iba tým, že sa budete pohybovať v chladnejšej miestnosti. 

Nakopnite svoj metabolizmus chladom
9. JUL 2015

V čom spočíva ľadová diéta         

Táto diéta spočíva v ochladení organizmu, čím sa naštartuje a zrýchli metabolizmus. Autorkou novej diéty je Peta Bee, ktorá sa už niekoľko rokov venuje výskumu v oblasti zdravia, chudnutia a zároveň je aj fitnes novinárkou. Peta Bee počas niekoľkoročnej štúdie zistila, že človek nebol uspôsobený žiť v takých teplotách, v akých žijeme dnes a to sa odráža aj na postave.

Prvý krok: menej oblečenia          

Kedysi bol náš organizmus vystavený omnoho nižším teplotám, ktorým sa musel prispôsobiť. Ochranu mu poskytovalo naozaj skromné oblečenie. Dnes sú ľudia pohodlní. Súčasným prílišným vykurovaním príbytkov, nosením niekoľkých vrstiev teplého oblečenia alebo termoprádla, sme si spomalili metabolizmus a tým zabezpečili aj rýchlejšie ukladanie tukov. Peta Bee preto odporúča nechodiť v zime naobliekaní. 

Druhý krok: kúrte menej

Ak chcete vyskúšať ľadovú diétu, v prvom rade sa vyvarujte vyšším teplotám v príbytkoch. To znamená zbytočne neprekurovať. Peta Bee zistila, že ešte pred tridsiatimi rokmi sa kúrilo v priemere o päť stupňov menej ako dnes. Cieľom druhého kroku je ubrať z kúrenia aspoň o niekoľko stupňov, čo nám zaručí až o 6 % rýchlejšie spaľovanie. Ideálna teplota v miestnosti v obývaných častiach by mala byť 19 °C až 21 °C.

Tretí krok: spite a pracujte v chladnejšej miestnosti     

Aj iné výskumy potvrdili, že spánok v chladnejšej izbe, asi okolo 18°C, výrazne napomáha spaľovaniu tukov. Už niekoľko hodín spánku alebo práce denne v neprekúrenom priestore sa môže odraziť na váhe. Telo takýmto spôsobom dokáže spáliť až o 30 % viac kalórií. Mierne chladnejší životný štýl tak môže viesť k redukcii hmotnosti. Muži môžu takto spáliť aj viac ako 2 800 kalórií týždenne a ženy viac ako 2 100 kalórií.

Štvrtý a ako vždy nevyhnutný krok: strava a cvičenie   

Ani táto diéta nie je zázračná. Ak chceme dlhodobo a najmä zdravo a správne schudnúť, nemali by sme zabúdať na výživnú a na jednoduché cukry chudobnú stravu. Takisto šport by mal byť neoddeliteľnou súčasťou našich životov, to nielen vtedy, keď chceme schudnúť. Zdravá a výživná strava spolu s primeraným cvičením by sa mali prirodzene stať životným štýlom každého človeka.

Výhody ľadovej diéty         

Dlhodobý spôsob „chladnejšieho“ života so sebou prináša mnohé výhody. Môžeme napríklad výrazne znížiť riziko cukrovky typu dva alebo oslabiť príznaky niektorých chronických ochorení. Pohyb v chladnejších priestoroch podporuje aj zvýšenie hustoty krvného tkaniva a bojuje proti starnutiu. Takisto pomáha k zlepšeniu dýchania, znižuje príznaky astmy či iných dýchacích ochorení. A to najdôležitejšie:chladnejšie prostredie zlepšuje imunitu.

Rozlišujte medzi chladnejším a studeným prostredím    

Treba však dbať na to, aby prostredie nebolo veľmi studené a aby vám nebola skutočne zima. Ide síce o to, aby bolo v miestnosti chladnejšie, ale rozhodne nejde o to, aby ste sa nasilu triasli od zimy. Medzi týmto je obrovský rozdiel. Kým chladnejšie prostredie je prospešné, studeným si už môžete ublížiť. 

Zdroj foto: flickr.com, Barta IV

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

10 dôvodov, prečo sme často hladní. ako sa tomu vyhnúť?10 dôvodov, prečo sme často hladní

Pri nepravidelnej strave, redukčných diétach, tehotenstve, nadmernom športovom výkone vždy vieme, prečo sme hladní.

 

3 najväčšie mýty v oblasti diét3 najväčšie mýty v oblasti diét

Rozoberiem tri mýty, ktoré v oblasti chudnutia stále pretrvávajú. 

 

Ako sa zbaviť prebytočného tuku a vyrysovať svaly?Ako sa zbaviť prebytočného tuku a vyrysovať svaly?

Ak je vaším cieľom vyrysovať svaly, dĺžka rysovania bude vždy záležať od dodržiavania diéty a hmotnosti tuku pred diétou.


Anketa

Čím solíte?

Bežnou soľou.
Morskou soľou.
Himalájskou soľou.

Celkom hlasovalo: 14

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Nakopnite svoj metabolizmus chladom

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Podujatia

Akého podujatia by ste sa najradšej zúčastnili?

Mix viacerých aerobicových štýlov
Kombinácia aerobicu a body & mind štýlov
Mám rád každé športové podujatie, kde si dobre zacvičim

Celkom hlasovalo: 71
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.