Rozhovor s Vlaďou Jurišovou: PortDeBras je mojou láskou

Mia

Prinášame vám veľmi zaujímavý rozohovor o slovenskej inštruktorke Vlaďke Jurišovej a jej začiatkoch a skúsenostiach s cvičením PortDeBras. Ak sa chcete dozvedieť viac o tomto cvičení, o tom, ako sa na ňom stáva človek závislý, tak čítajte ďalej.

PortDeBras ma vrátilo späť k predcvičovaniu. Je mojou láskou
28. JUL 2011

Vladi, dlhší čas sa venuješ PortDeBras. Ako si sa k tomu dostala?

Moja cesta k PortDeBras bola dlhá, ale stála za to. Od 14-tich rokov som sa venovala aerobiku, vo svojich 16-tich som odcvičila svoju prvú lekciu pre ľudí :)  V minulosti som sa venovala výhradne rýchlym tanečným formám cvičenia najmä stepu (dance step, power step) a aerobiku.

Žial pred pár rokmi po náhlom diagnostikovaní akútnej promyelocytovej leukémie som bola nútená s cvičením zo dňa na deň skončiť. Po náročnej 3-ročnej chemoterapeutickej liečbe som sa snažila k cvičeniu opatrne vrátiť. Vtedy by mi ani vo sne nenapadlo, že sa ešte niekedy postavím pred ľudí a opäť budem viesť svoje lekcie. Nadobudnúť znovu fyzickú i psychickú kondíciu bolo ťažké.

V tejto fáze som sa jedného dňa zúčastnila kongresu, na ktorom poprvýkrát na Slovensku prezentovali PortDeBras českí top prezentéri Lukáš Kolek a Zuzka Švíková. Cvičenie mi natoľko učarovalo, že asi o mesiac neskôr v apríli 2009 som absolvovala svoje prvé školenie PortDeBras basic v Prahe s jedným z jeho tvorcov – španielskym prezentérom a fyzioterapeutom, súčasným technickým riaditeľom Face Czech Academy – Juliom Papím.

Po absolvovaní školenia sme spoločne s mojím „športovým dvojčaťom“ Jankou Opalkovou poprvýkrát priniesli PortDeBras na Slovensko v podobe prvých komerčných lekcií v Trnave. Ľudia si PortDeBras veľmi obľúbili, lekcie a kurzy navštevujú v hojnom počte dodnes.

Čím ti PortDeBras tak učarovalo, že si sa rozhodla ho precvičovať?

PortDeBras bolo pre mňa úplne niečím novým, niečím, čo som naozaj hľadala. Milujem na ňom to, že ide o tanečno-kondičný tréning, ktorý v pohode zvládnu aj tí, ktorí nikdy s tancom nemali nič spoločné. Pri správnom držaní tela, prevedení pohybu a technike, PortDeBras prináša svoje výsledky v podobe elegantnejšieho, koordinovanejšieho a ladného pohybu.

PortDeBras je mojou láskou, pretože má pre mňa špeciálny význam v tom, že ma vrátilo späť k precvičovaniu a do oblasti fitness. Odkedy som ho objavila, som na ňom závislá a cestujem za jeho tvorcami – Juliom a Vladimirom po Európe na rôzne workshopy, školenia či kongresy za účelom neustáleho sa vzdelávania.

S akým ohlasom na toto cvičenia si sa stretla na Slovensku? Nemám pocit, že na Slovensku je PortDeBras až také známe ako iné formy cvičenia.

Spočiatku ľudia veľmi nevedeli o čo ide, avšak v súčasnosti si myslím, že PortDeBras registrujú. Niekoľko slovenských inštruktorov absolvavalo už školenia PortDeBras, a tak sa lekcie v slovenských fitnesscentrách a štúdiách postupne rozšírili. V súčasnosti si môžete PortDeBras zacvičiť okrem Trnavy aj v Bratislave, Nitre, Žiline, Banskej Bystrici, Zvolene či Košiciach. Stretla som sa s výborným ohlasom. Existuje viacero faktorov, prečo si ľudia vyberú lekciu PortDeBras:

  • choreografiu sa naučí každý aj bez predchádzajúcich tanečných skúseností,
  • príjemná hudba v štýle Chill Out a Ethnic Chill Ambient,
  • fakt, že inštruktor počas lekcie nerozpráva a cvičenci len nasledujú jeho pohyby,
  • harmonizácia tela a mysle a pocit z tanca, ktorý si cvičiaci odnášajú je naozaj krásny.

Ako inštruktor robievaš nejakú osvetu v podobe workshopov, kongresov?

Áno, prezentujem PortDeBras na rôznych športových akciách a body and mind eventoch ako Arena Spring Tour 2010, 2011, Joga PortDeBras Flow v spolupráci so Zuzkou Plevovou a jogavsade.sk alebo v rámci Nike aerobik days v Športcentre Pohoda.

V súčasnosti pracujem na kreatívnej a informačne kvalitne spracovanej webovej stránke www.portdebras.sk, ktorej spustenie plánujem v lete. Stránka bola dlho neaktívna, o jej obsahu zatiaľ viac hovoriť nebudem, čoskoro uzrie svetlo sveta a verím, že výsledok bude stáť za to :). A tiež som administrátorkou skupiny PortDeBras na sociálnej sieti Facebook, na ktorej nájdete informácie o tom, čo je PortDeBras, kde a kto PortDeBras na Slovensku cvičí, o pripravovaných akciách, či fotoreporty z akcií minulých.

Ak by som chcela prísť na hodinu, ako sa mám obliecť? Čo musím mať so sebou?

Na lekciu PortDeBras netreba nič špeciálne, najlepšie je cvičiť v oblečení, v ktorom sa cítite pohodlne. PortDeBras sa cvičí naboso. V prípade, že ste zimomraví, možete cvičiť v baletných piškótach alebo v špeciálnych športových návlekoch tzv. štucniach.

Čo majú ľudia na prvej hodine očakávať?

Prvá hodina je pre ľudí zoznamovacia. Vždy im na začiatku vysvetlím čo je PortDeBras, základné postavenie a princípy správneho držania tela a paží. Zároveň im vždy poviem, že na prvej hodine sa budú musieť viac sústrediť a rozmyšľať, ako na tých ostatných. Choreografia je pre nich úplne nová, no keďže jednu choreografiu učím viac hodín po sebe. Na ďalších lekciách si potom cvičenie ľudia užijú oveľa viac, lebo ju poznajú a môžu pracovať na jej technickom prevedení.

Aké podujatie by si nám predstavila? Samozrejme také, kde by sme si zacvičili PortDeBras :)

V rámci medzinárodných kongresov a akcií by som Vás určite pozvala na Islandfit – fitness podujatie, ktoré každoročne organizuje španielsky prezentér David Pozos na Mallorce v meste Alcúdia. Sama som sa ho zúčastnila a môžem skonštatovať, že je to neopakovateľný zážitok.

Islandfit 2011 sa konal 9. – 12. 6. 2011. Súčasťou celého podujatia je Body and mind stage, na ktorom si počas 3 dní môžete zacvičiť PortDeBras s oboma jeho tvorcami – Juliom Papím aj Vladimirom Snezhikom. Zároveň môžete skúsiť aj iné druhy body and mind programov, z ktorých PortDeBras vychádza ako napríkald Power Stretch, Pilates či Yogu.

V rámci slovenkých akcií pripravujeme s kamarátkami na jeseň PortDeBras Tour 2011, ktorej cieľom bude predstaviť PortDeBras vo viacerých slovenských mestách. Bude určená nielen cvičencom, ale aj potenciálnym inštruktorom, ktorí sa chcú o cvičení dozvedieť viac a zároveň si s nami dobre zacvičiť.

Rozhovor nám poskytla Vlaďka Jurišová - inštruktorka PortDeBras (Basic, Advanced, Progression Levels, Floorwork and Pilates Fusion).

Vlaďke ďakujeme za príjemný rozhovor a prajeme ešte veľa úspechov s PortDeBras cvičením. Budeme sa tešiť na ďalšie informácie a novinky z tejto oblasti :)

Zdroj foto. Archív Vlaďa Jurišová

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Rozhovor s Vlaďou Jurišovou: PortDeBras je mojou láskou

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Podujatia

Akého podujatia by ste sa najradšej zúčastnili?

Mix viacerých aerobicových štýlov
Kombinácia aerobicu a body & mind štýlov
Mám rád každé športové podujatie, kde si dobre zacvičim

Celkom hlasovalo: 71
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.