Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Tam, kde je pohyb, víťazí zdravie

redakcia

Medzi základné ľudské potreby patrí napríklad dýchanie či prijímanie potravy, ale aj pohyb. Je dôležitý pre metabolizmus, skvelú fyzickú i duševnú kondíciu.

Tam, kde je pohyb, víťazí zdravie
6. AUG 2014

Hýbeme sa málo. Môže za to hlavne sedavý spôsob života a technické vymoženosti. Samotné sedenie nie je pre človeka prirodzenou polohou, preto je nevyhnutne dôležité, aby sme sa pravidelne venovali fyzickej aktivite.

7 následkov nedostatku pohybu

Chýba pohyb vo vašom živote? Potom by ste mali vedieť, že nedostatok či absencia pohybu môžu viesť k nasledovným ťažkostiam:

  • zhoršenie a spomalenie metabolizmu a trávenia,
  • zhoršenie a oslabenie pohyblivosti a funkcie svalov a kostí,
  • zhoršenie funkcie srdca a pľúc,
  • stúpanie krvného tlaku,
  • pokles telesnej a duševnej kondície, zlá tolerancia námahy a únavy,
  • vznik nadváhy a obezity,
  • psychická nerovnováha a depresia.

 

Odporúčame prečítať: 10 dôvodov, prečo by sme mali aj vo vyššom veku cvičiť

 

Už polhodina denne prináša množstvo pozitív

Je dokázané, že už 30 minút pohybovej aktivity denne pozitívne vplýva na telo i na dušu. Cvičenie teda pôsobí ako prevencia proti vzniku rozličných ochorení, ale tiež dokáže zmierniť aj existujúce ochorenia. Hlavné benefity pravidelného pohybu sú teda nasledovné:

  • znižuje pravdepodobnosť výskytu srdcových ochorení, mozgovej porážky, cukrovky, obezity, osteoporózy a rakoviny (najmä rakoviny hrubého čreva),
  • zlepšuje srdcovú činnosť a dýchanie,
  • zlepšuje cirkuláciu krvi, prispieva k jej lepšiemu okysličovaniu a zlepšuje schopnosť organizmu kyslík využívať,
  • pomáha znižovať tlak krvi a hladinu cholesterolu a zlepšovať metabolizmus glukózy,
  • zlepšuje hybnosť a pružnosť tela, koordináciu a motoriku,
  • uvoľňovaním endorfínov prispieva k psychickej vyrovnanosti, pomáha zvládať stres a napätie, prináša relaxáciu, prospieva spánku a zvyšuje sebavedomie.

 

Odporúčame prečítať: 3 zlaté pravidlá, ako získať stratenú kondíciu

 

Vyberte si správne

Kladiete si otázku, podľa čoho si vybrať vhodnú športovú aktivitu? V prvom rade treba zohľadniť zdravotný stav a tiež cieľ, ktorý chce človek dosiahnuť. Pozitívny účinok majú aj pravidelne vykonávané mierne aktivity, akými sú chôdza, chôdza po schodoch, upratovanie či práca v záhrade. Pre väčšinu zdravých ľudí sa odporúčajú aj intenzívnejšie cvičenia – rýchla chôdza, beh, jazda na bicykli, korčuľovanie, turistika, plávanie, tanec a pod. Zlatým pravidlom je nájsť si takú formu telesnej záťaže, ktorá je vhodná, je úmerná veku, stavu a kondícii organizmu a individuálne predstavuje zábavu a potešenie.

Aeróbny verzus anaeróbny

Ak je vaším cieľom udržať si svoju hmotnosť, alebo schudnúť, treba sa sústrediť na aeróbny pohyb. Čo je preň typické? Vyznačuje sa  tým, že trvá dlhšie, je vykonávaný s nižšou intenzitou a jeho cieľom je okrem iného spaľovanie tuku. Zdrojom energie pre tento typ pohybu sú v prevažnej miere mastné kyseliny uložené v tukových zásobách a menej cukor, ktorý je ako zásoba energie uložený vo svaloch. Pre chudnutie je odporúčaná intenzita cvičenia v rozsahu 50 až 70 % maximálnej tepovej frekvencie s dobou trvania 30 až 60 minút. K takýmto aktivitám sa zaraďuje vytrvalostný beh, bicyklovanie, korčuľovanie, bežkovanie, aerobik a iné kardio fitnes cvičenia.

Naproti tomu tzv. anaeróbne cvičenia sú vhodné k budovaniu svalovej hmoty, sily, výbušnosti a krátkodobej vytrvalosti. Pre takéto cvičenia sú príznačné krátke trvania s vysokou intenzitou či frekvenciou pohybu. Prevažná časť energie je využívaná z cukru uloženého vo svaloch, využitie tukov ako zdroja energie je v tomto prípade minimálne. Príkladom takéhoto druhu fyzickej aktivity je posilňovanie, bodybuilding, šprint, intenzívne bicyklovanie, powerjoga, squash a iné.

„Pre úspešnosť každého druhu cvičenia je dôležité vhodne upraviť okrem jedálnička aj pitný režim. Čím intenzívnejší pohyb je, tým viac tekutín treba telu dodať. Pri redukcii hmotnosti volíme hlavne vodu, minerálne vody a nealkoholické nápoje bez cukru alebo sladené nekalorickými či nízkokalorickými sladidlami. Pri intenzívnej svalovej záťaži je vhodné doplniť spálený cukor napr. džúsmi, cukrom sladenými nealkoholickými nápojmi alebo špeciálnymi športovými (iónovými) nápojmi, ktoré telu dodajú aj minerály stratené potením. Na ich úbytok je treba pamätať najmä v teplom letnom období, kedy je potenie intenzívnejšie,“ radí čerstvá majsterka Európy v bikini fitness, Denisa Lipovská.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Tam, kde je pohyb, víťazí zdravie

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.