Exluzívny rozhovor s Julio Papí o Port de Bras

Katie de Chimp

Prinášame vám exkluzívny rozhovor s uznávanych inštruktorom "pohybu" a jedným zo zakladateľov cvičenia Port de Bras - Julio Dieguez Papí. Rozprávali sme sa ešte stále o novinke na trhu cvičení, o Port de Bras.

Julio Papí
12. MÁJ 2011

Je o tebe známe, že si "akčný človek". Svoju kariéru si začínal s fitness a aerobicom. Zaujímalo by ma, ako si sa dostal k Port de Bras?

Je to len evulúcia, ktorá prirodzene prebieha vo fitness a v aerobicu. Odkedy som sa začal viac zaujímať o správne držatenie tela a kontrolu nad pohybmi, bolo pre mňa jasnejšie, že to musím nevyhnutne integovať do cvičenia. Port de Bras využíva túto dôvtipnú techniku, ktorá vychádza z tanca. Bolo pre mňa skutočným potešením to študovať a popri tom taktiež rozvíjať svoju kreativitu.

Čo je Port de Bras a čo by si povedal človeku, ktorý ešte o takomto cvičení nikdy v živote nepočul?

Port de Bras je ovládanie pohybu. Môžeme to chápať ako spojenie medzi cvičením Pilates s ďalšími technikami správneho držania tela. Základou podmienkou pre Port de Bras je tanec, ale taktiež elegancia, línia paží, telo a myseľ a všetko spojené s posilňovaním nôh a hornej časti tela.

Kedy sa prvýkrát objavilo cvičenie Port de Bras na Slovensku a v Českej Republike?

Objavilo sa pár mesiacov po tom, ako sme spolu s Vladimirom vymysleli a registrovali tento cvičebný program. Pravdepodobne to bolo začiatkom roka 2007.

Čím je cvičenie Port de Bras zaujímavé?

Myslím, že hlavne tým, že je to spojenie viacerých elementov, ako je tanec, kondícia, telo a myseľ. Mnoho cvičiteľov sa inšpirovalo práve cvičením Port de Bras. Taktiež aj na Slovensku, aj v Českej Republike.

Aké má účinky Port de Bras na naše telo?

Účinkov je mnoho. Zavísí to hlavne od chápania jeho podstaty. Po čase môžete vidieť zmeny na svojom tele. Zlepšenie držania tela, taktiež sa niektorí klienti začanú pohybovať a cvičiť omnoho lepšie a kvalitnejšie, čiže má to aj funkčné účinky. Je to hlavne preto, lebo v Port de Bras je integrované veľa z fyzioterapie.

Myslím, že by sme sa mali skôr sústrediť na pocity, ktoré nám toto cvičenie prináša. Mnoho ľudí sa cítim oveľa lepšie po skončení hodiny. A to je to najdôležitejšie.

Komu by si toto cvičenie odporúčal?

Každému. Jediné, čo je potrebné, je mať otvorenú myseľ na to, aby sme mohli študovať a pochopiť nové techniky a fomy pohybu.

Port de Bras je išpirované tancom. Je to teda vhodné aj pre netanečníkov?

Je to vytvorené hlavne pre netanečníkov! Jedna z hlavných myšlienok, ktorú sme mali od začatku bola, aby sme vytvorili tanec pre každého. Mnoho tanečníkov miluje náš cvičebný program, pretože nie je tak striktný a uzavretý ako balet. A netanečníci ho milujú tiež, pretože oni majú pociť, že sú schopní robiť všetko to, čo tanečníci.

Najlepšie je, keď majú pocit, že cvičenie a pohyb ich tela je mäkký a ľahký. Preto to môže cvičiť každý!

Aké kvality by mal mať dobrý inštruktor Port de Bras?

Po prvé musí milovať toto cvičenie. Nestačí pokiaľ to učí len preto, pretože je to IN, alebo trendy.

Po druhé musí vedieť dôvody a ciele svojich klientov, ktorí prišli na hodinu a potom využiť Port de Bras ako nástroj na dostiahnutie týchto cieľov.

Musí ísť kúsok po kúsku a to je cesta ako byť dobrý inštruktor Port de Bras.

Julio, chcel by si na záver niečo odkázať našim čitateľom?

"Áno,...Zdieľam s Vami moju lásku k pohybu. Pohyb je život!" Julio.

A my sa tešíme, že si Julio v svojej zanepráznenosti našiel chvíľku času a poskytol nám tento rozhovor. Tešíme s na jeho ďalšie kurzy, hodiny a akcie! Vy všetci ktorí ste ho na jeho hodine zažili, viete, že je to zážitok.

 


DISKUSIA K ČLÁNKU (2)

Diskusia k článku - Exluzívny rozhovor s Julio Papí o Port de Bras

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

Katie de Chimp
Katie de Chimp
 26.5.2011 16:39

Aj ja sa pripíjam...
Ďakujem Julio...Thanks a lot Julio smajlik - 17smajlik - 18

 
Zdravicko
Zdravicko
 26.5.2011 15:26

Zamilovala som si Port de Bras a dakujem Juliovi zato, ze ho vymyslel :)

 

 
Podujatia

Akého podujatia by ste sa najradšej zúčastnili?

Mix viacerých aerobicových štýlov
Kombinácia aerobicu a body & mind štýlov
Mám rád každé športové podujatie, kde si dobre zacvičim

Celkom hlasovalo: 71
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.