O Aerobicu

Aerobic sa charakterizuje ako aerobná pohybová aktivita, ktorá prispieva k zvýšeniu celkovej zdatnosti organizmu, k zvýšeniu vytrvalosti a výkonnosti cvičenca. Vykonáva sa za pomoci hudby a využíva prvky tanca, ako aj základnej, rytmickej a kondičnej gymnastiky. V závislosti od cieľa aerobicovej hodiny a jej zamerania sa môžete stretnúť s rôznymi formami a viacerými druhmi aerobicu.

Bez čoho sa aerobic určite nezaobíde je kvalitný inštruktor, ktorý vedie cvičencov po dobu trvania hodiny. Ako každá aktivita, aj aerobic prešiel svojou históriou. Zabudnite na aerobicové hodiny typu „cvičme v rytme“  (kto by si to nepamätal :-). Aerobic dneška je dynamický, akčný a plný emócii!

Dnes aerobicové lekcie alebo kurzy inklinujú k tancu a rôznym tanečným formám, preto v rozvrhoch nájdete typy hodín ako dance class, clip dance, high low aerobic, port de bras, atď. Na druhej strane tí, ktorí neholdujú tanečným verziám aerobicu  si môžu vybrať klasickejšie typy hodín s jednoduchšími zostavami kombinované s posilňovaním. Výber je naozaj veľký! Stačí vyskúšať a zvoliť si to, čo Vám najviac vyhovuje. A čo je naozaj super, aerobic je vhodný pre širokú verejnosť!

Hlavné prínosy aerobicu:

  • Napomáha odbúravaniu tukov a to bezpečne
  • Spevní vaše telo a postará sa o štíhlejšiu postavu
  • Priaznivo ovplyvňuje funkciu a štruktúru pohybového systému
  • Zlepšuje funkčnosť dýchacieho a srdcovo – cievneho systému
  • Rozvíja koordinačné a kondičné schopnosti
  • Zaručene sa pri ňom odreagujete a odbúrate stres, preto je to vynikajúca forma relaxu
  • A v neposlednom rade sa postará o zábavu , nové známosti a pozitívne zážitky

Čo by ste mali vedieť:

  • Aerobicová hodina zvyčajne trvá 60 minút. Aby vaše snaženie malo nejaký výsledok, mali by ste cvičiť minimálne 30 minút (to neplatí len pri aerobicu).
  • Pozitívne účinky uvidíte a pocítite, ak budete aeróbne cvičenia vykonávať 3-4 krát do týždňa.
  • Aerobic je skupinová aktivita, ktorej sa zúčastňuje určitý počet cvičencov vedených inštruktorom. Počet cvičencov závisí od zariadenia, kde sa aerobic cvičí.

Formy a druhy aerobicu

Aerobic sa sa od svojho vzniku postupne vyvíjal a zdokonaľoval a dnes už ponúka viacero variácii, z ktorých vás určite niečo zaujme. Vybrať si môžete podľa toho, čo vaším cvičením cielite a čo vás najviac baví. Pre inšpiráciu vám ponúkame pár typov najnavštevovanejších hodín aerobicu.

FAT BURNER

Aeróbne cvičenie zamerané na tvarovanie postavy, odbúravanie tuku a posilnenie svalstva. Táto aeróbna hodina sa skladá z tanečnej choreografie a posilňovacích cvičení.

BODYWORK

Intenzívne cvičenie zamerané na zlepšenie telesnej kondície a tvarovanie postavy, posilňovanie svalov s využitím vlastnej váhy, prípadne posilňovacích pomôcok (ľahké činky a gumy).

BODY STYLING (BODY FORMING)

Ide o aeróbne cvičenie, v ktorom prevažujú posilňovacie cvičenia. Posilňuje sa rovnomerne celé telo, preto výborne formuje postavu a vylepšuje kondičku!

DANCE AEROBIC

Tanečné a aeróbne cvičenie pre všetkých, ktorí majú radi tanečné choreografie a hudbu. Týmto cvičením dochádza vysoko intenzívne k spaľovaniu tukov a tvarovaniu postavy. A zároveň je perfektným odburávačom stresu.

STEP AEROBIC

Aeróbne – vytrvalostné cvičenie, pri ktorom sa využíva schodík (step). Účinne pôsobí na formovanie stehenných a sedacích svalov.Takisto tu dochádza k vysokej spotrebe energie a spaľovaniu tukov.

BOSU

Posilňovacie cvičenie, ktoré využíva špeciálne balančné pologuľe. Efektívne spaľuje tuky, posilňuje a spevňuje svalstvo celého tela. Navyše pozitívne pôsobí na rozvoj kardio – vaskulárneho systému.

PORT DE BRAS

Ide o cvičenie druhu Body & Mind. Vychádza z klasického a moderného tanca, ktorý je prepojený prvkami strečingu, posilňovania a posturálnych techník. Cvičenie prebieha v plynulých ladných pohyboch a pripomína tanec, ktorý vám poskytne nádherný zážitok, naučí vás koncentrácii a správnemu držaniu tela. Výborne pôsobí na skrátené svaly, pretože sa v rámci hodiny naťahuje celé telo a zlepšuje koordináciu.

TAE-BO 

Ide o skupinové aeróbne cvičenie s rýchlou hudbou, ktoré používa pohyby viacero druhov bojových športov a techniky boxerských úderov. Pomáha zbaviť psychického tlaku, pretože vás nechá vybiť sa. Nerieši žiadnu choreografiu, takže si nemusíte pamätať kroky a ich poradie.

Postupne vás budeme inšpirovať ďalšími trendy cvičeniami. Ak sa s nami chcete podeliť o infošky ohľadom nových formách aerobicových cvičení napíšte nám do redakcie na redakcia@cvicte.sk.

 
Podujatia

Akého podujatia by ste sa najradšej zúčastnili?

Mix viacerých aerobicových štýlov
Kombinácia aerobicu a body & mind štýlov
Mám rád každé športové podujatie, kde si dobre zacvičim

Celkom hlasovalo: 71
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.