Naplňte chladničku zdravými potravinami a budete fit
Určite si spomeniete na minimálne jednu reláciu o chudnutí, v ktorej výživový poradca prišiel do domácnosti, otvoril chladničku a takmer okamžite zistil hlavnú príčinu nadváhy či obezity u jej majiteľa.
Čo urobíte, keď pocítite hlad? Väčšina otvorí chladničku a niečo si z nej vyberie. Ak v nej máte zdravé a chutné potraviny, potom existuje veľká pravdepodobnosť, že sa budete stravovať zdravo a nebude vás trápiť nadváha. Naopak, ak v chladničke uchovávate ťažko stráviteľné, mastné či príliš sladké pokrmy, neprospieva to ani zdraviu, ani štíhlej línii.
Jeme i očami
Pri výbere potravín a ich ukladaní do chladničky, treba zohľadňovať predovšetkým ich výživovú hodnotu. Potraviny by mali byť nielen zdravé, ale aj chutné a, samozrejme, čerstvé.
Pri umiestňovaní jedál do chladničky treba myslieť na to, že jete i očami. To znamená, že ak ich uložíte na viditeľné miesto, ideálne do výšky očí, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že po nich siahnete vtedy, keď budete pociťovať hlad.
Odporúča sa dodržiavať aj ďalšie pravidlo ukladania potravín: prvé do chladničky, prvé z chladničky (pozn. metóda FIFO). Potraviny by mali byť uložené vo vhodných obaloch, ktoré sú uzatvárateľné, aby sa zabránilo vzájomnému prenikaniu vôní. Priemerná teplota by mala byť okolo 5 stupňov Celzia (stred chladničky).
Odporúčame prečítať: Šup do štíhlosti
Zdravé potraviny vo fit chladničke
Niektoré druhy zdravých potravín by mali byť v chladničke prítomné stále. Tak napríklad:
Mlieko a mliečne výrobky
Mlieko je bohaté hlavne na vápnik, fosfor, proteíny, tuky, vitamíny rozpustné v tukoch a ďalšie dôležité látky. Mlieko, biele jogurty, syry, kefíry, acidofilné mlieka a tiež kvalitné maslo do fit chladničky rozhodne patria. Pri ich výbere dôsledne čítajte etikety, vyhnite sa tým, ktoré obsahujú veľa pridaného cukru a prídavných látok. Pamätajte na to, že čím majú kratšiu dobu spotreby, tým sú kvalitnejšie. Tieto produkty skladujeme na strednej poličke pri teplote okolo 5 stupňov Celzia. Ak vám nevyhovuje kravské mlieko, skúste napríklad kozie, ktoré je ľahšie stráviteľné a obsahuje tiež menej tuku.
Odporúčame prečítať: 10 dôvodov, prečo vymeniť kravské mlieko za kozie
Vajíčka
Vajcia obsahujú kvalitné proteíny, vitamíny (A, D, skupiny B) a minerály (selén), preto by v chladničke rozhodne chýbať nemali. Vydržia v nej zhruba 3-5 týždňov.
Ovocie a zelenina
Ovocie a zelenina sa skladujú zvyčajne v spodnej časti chladničky, kde sa teplota pohybuje okolo 10 stupňov Celzia. Ak by sa uchovávali pri nižších teplotách, dochádza k ich poškodeniu. V chladničke sa skladuje výlučne zrelé ovocie či zelenina, ktoré rýchlejšie podliehajú skaze (bobuľovité ovocie, hrozno, šalát) a tiež ovocné, zeleninové šaláty, rozkrojený ananás a pod.
Mäso a jeho produkty
Mäso je zdrojom dôležitých proteínov, vitamínov skupiny B, vitamínu D, E, železa, zinku, selénu a ďalších v závislosti od druhu mäsa. Do fit chladničky rozhodne patrí napríklad kvalitné kuracie mäso bez kože, králičie mäso či ryby. Čerstvé mäso, ktoré spotrebujete do 1-2 dní, stačí uchovávať v chladničke pri teplote do 2 stupňov Celzia. Ak mäso neplánujete skonzumovať do tejto doby, tak ho zamrazte. Z mäsových produktov by nemal v zdravom jedálničku chýbať kvalitná šunka.
Čo do chladničky nepatrí?
Niektorým potravinám chlad neprospieva a rýchlejšie podliehajú skaze alebo sa sú potom menej chutné. Platí to napríklad pre zemiaky, paradajky, cesnak, med či avokádo.
Z fit chladničky do komory
V prípade, že vás prepadne chlad, z chladničky sa vyberiete rovno do komory. Práve v nej by ste mali mať uložené ďalšie potraviny, ktoré do zdravého jedálnička patria. Súčasťou zdravého a vyváženého stravovania sú napríklad celé zrná a produkty z nich vyrobené (pohánka, pšeno, špaldová krupica, ovsené vločky). Nesmú chýbať ani orechy (vlašské, mandle, lieskovce, kešu, para), semená (ľanové, slnečnicové, chia), strukoviny (fazuľa, šošovica, cícer) a panenské oleje (olivový, kokosový).