Po pôrode môžete cvičiť bez obáv, len treba vedieť kedy a ako!
Športujete rada, no po pôrode máte obavy, aby ste si neublížili? Inštruktorka Lucia Medeková vám poradí, kedy a ako začať cvičiť.
Aj žena po pôrode môže cvičiť. Treba však brať na zreteľ, že telo čerstvej mamičky sa potrebuje dostatočne zregenerovať. A to najmä vtedy, ak pôrod nebol prirodzený a žena podstúpila cisársky rez. „Keď sa mamička cíti dobre, môže začať po dvoch mesiacoch od pôrodu cvičiť, no s rozumom,“ dodáva fitnes trénerka Lucia Medeková.
Ako vôbec začať cvičiť?
Cvičiť by mali mamičky postupne a pomaly. „Rozhodne nerobiť silové a kondičné tréningy či iné rýchlostné športy. Začať by mali v pokojnejšom a bezpečnom tempe. Čerstvá mamička by rozhodne nemala nejakým radikálnym spôsobom chudnúť. Skôr ide o to, aby sa cvičením udržala zdravá – v psychickej aj fyzickej pohode,“ upresňuje Lucia.
„Odporúčam, aby žena začala cvičiť pozvoľna, približne dvadsať minút na bicykli či zrýchlenou chôdzou. Mal by to byť teda nejaký kontrolovaný pohyb,“ upresňuje Lucia. Ak sa bude mamička po takýchto dvoch či troch opakovaniach cítiť dobre, môže si postupne pridávať.
„Ak by matka začala nejakým spôsobom neprimerane či intenzívne cvičiť, telo nemusí mať dostatok energie.“ upozorňuje Lucia. Malo by teda ísť len o ľahkú rozcvičku a úplne sa vyvarovať skákaniu, rýchlemu behu, kondičným cvikom a rozhodne necvičiť do svalovice.
Mamičky, precvičujte chrbát
Lucia mamičkám ďalej odporúča, aby precvičovali chrbát: „Chrbát je v tehotenstve a v období po ňom dosť vyťažený, a preto môže nepríjemne bolieť. V takomto prípade sú najlepšie vyrovnávacie cvičenia. Neodporúčam však hneď na začiatok jogu alebo pilates. Mamička by sa mala zamerať najmä na zdravotné cvičenia a pomaly, postupne pridávať.“
Ak ste podstúpili cisársky rez, dávajte dvakrát pozor!
Komplikovanejšie je to u žien, ktoré podstúpili cisársky rez. Tie by určite nemali cvičiť napríklad pilates a celkovo brušné svaly, ako také. „Žena sama najlepšie vie, v akom stave je jazva po reze – či ju ešte bolí a ťahá. Vonkajšia, povrchová jazva síce vyzerá byť zahojená, no vnútorné tkanivá pod ňou môžu byť ešte oslabené. Pri neprimeranej záťaži a zbytočného naťahovania svalových vlákien sa rana môže roztrhnúť, vznikne tak keloid a zbytočné problémy,“ dvíha varovný prst Lucia. Celkovo by sa mamičky po cisárskom reze mali vyhnúť cvikom, kde sa pracuje s rozpažením rúk, dvíhaním a podobne, pretože pri všetkých týchto úkonoch sa zapájajú aj brušné svaly.
Lucia momentálne cvičí s jednou čerstvou mamičkou na fitlopte, kde precvičujú celé telo. Mamička si takto pod vedením trénerky odcvičí klasickú hodinu a bezpečne pretrénuje celé telo. Ide najmä o jednoduché cviky zamerané na problémové partie ako zadok, stehná a bruško.
O svojich skúsenostiach s cvičením po pôrode sa podelila aj šéfredaktorka Cvicte.sk
„Po oboch pôrodoch, prirodzenom i cisárskom, som začala cvičiť zhruba po 2 mesiacoch. Vždy vtedy, keď som sa na to cítila. Veľmi záleží na tom, aby žena vnímala svoje telo a začala cvičiť vtedy, keď sa na to cíti. Po cisárskom reze som však bola opatrnejšia. Začala som behaním. Vyskúšala som si najprv kratšie trasy, aby som zistila, ako dieťa reaguje na mlieko. Všetko bolo v poriadku a pomaly som pridávala. Aktuálne má syn 4 mesiace, cvičím skoro každý deň. Striedam powerjogu s behom a raz do týždňa mám skupinový kondičný tréning Body Pump Fx pod vedením skúsenej trénerky Lucie Medekovej. Tá ma upozorní na veci, ktoré robiť nemám. A to odporúčam aj ostatným maminám. Pokiaľ neviete alebo nechcete cvičiť doma, nájdite si skúseného trénera, ktorý bude poznať váš stav a odporučí vám cviky alebo tréningy, ktorými si neublížite a nebudete riskovať, že prídete o mlieko. Rozhodne však cvičiť môžete a netreba sa niekedy zbytočne báť,” hovorí o svojich skúsenostiach šéfredaktorka portálu Cvičte.sk a mama dvoch synov.
Zdroj foto: foodfon.su
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
5 mýtov o cvičení v tehotenstve
Práve ste sa dozvedeli o svojom tehotenstve.
Dojčíte a chceli by ste cvičiť? Poradíme vám, ako na to
Máte malé bábätko, rady by ste sa pustili do cvičenia, no brzdí vás obava, že„stratíte" mlieko a nebudete môcť dojčiť?
Nechoďte proti svojmu telu a prirodzenosti, radí TRÉNERKA ROKU 2015
Lea Vršecká má za sebou veľa úspechov v oblasti športu.