Nesprávna manipulácia s dieťaťom môže mať následky
To, že deti potrebujú aktivitu a motiváciu, je samozrejmosť. Ako je to však s malými, niekoľkotýždňovými bábätkami? Poradí Lucia Medeková zo Sport Kids Academy.
Ponechajte bábätku voľnosť a prirodzenosť
„Novorodenci a dojčatá nemajú až do tretieho mesiaca vlastnú os, čiže rozloženú váhu. Mamičky môžu poznať, že keď novonarodené dieťatko položia na chrbátik, tak sa vystresovane mykne a vystrelí rúčky, a prevalí sa na jednu stranu, tomuto sa hovorí úľakový šok. Je to preto, že nemá vyvinutý svalový systém a symetricky rozložené ťažisko. Z tohto dôvodu je dôležité, aby sme dieťatko čo najviac držali v prenatálnej polohe, či už napríklad pri kojení, pri zdvíhaní z podložky, pri prenose. Je dôležité, aby sa dieťa adaptovalo a stabilizovalo čo najprirodzenejšie. Z podložky sa začalo zdvíhať samé, čím vlastne samo posilňuje a otvára sa tou najprirodzenejšou cestou. Dieťa by sme mali nechať, aby prirodzene posilňovalo bez nášho výrazného zasahovania a najmä, aby sa ono samé cítilo pri pohyboch bezpečne a dokázalo cielene, podľa svojho vedomia, ovládať aj svoje telo. Naučilo sa napríklad otočiť cielene a vedome a nie náhodne, prípadne švihom ako to, bohužiaľ, veľakrát vidíme," vysvetľuje Lucia Medeková.
Zdroj foto: Jana Šimkovičová, Cvičte.sk
Ako im môžeme pohybový vývin uľahčiť?
Čo môžeme pre dieťatko urobiť v prvých mesiacoch, je, minimalizovať čo najviac tvrdú podložku pri polohe na chrbte. „Dnes už existujú špeciálne páperové perinky, z ktorých môžeme dieťatku urobiť akési klbôčko – hniezdočko, položiť ho tam a vytvoriť mu čo najpríjemnejšie a jemu doteraz jediné známe prostredie aj polohu, ktorú pozná z nášho bruška. Výborné je snažiť sa to v nej prenášať. Dieťatko sa prirodzene začne vystierať svojpomocne, vlastnou silou a s vlastnými cvikmi, ktoré môžeme podporiť správnou manipuláciou a motiváciou s bábätkom,“ upresňuje Lucia.
Podľa Lucii Medekovej, ktorá je certifikovaným lektorom inštitútu Evy Kiedroňovej v ČR, ktorý už pôsobí v danej oblasti 20 rokov, vieme podporiť dozrievanie našich detí danými cvikmi, ktoré sú vlastne samotnou manipuláciou s dieťaťom. Teda to, ako dieťa dvíhame, pokladáme, polohujeme, motivujeme točiť krkom, kam otáča zo zvedavosti hlavičku a pri tom všetkom využívame len základné pravidlá dozrievania psychickej a motorickej cesty detí.
Zdroj foto: Jana Šimkovičová, Cvičte.sk
Najslabšie mávajú bábätká brušné a chrbtové svaly, tie sa potom trénujú v rôznych aktivačných polohách, ako napríklad tiger alebo klokan, kde dieťatko správne držíme a ono kopaním nožičiek aktivuje aj brušné svaly svojou začínajúcou zvedavosťou a tiež chrbtové svaly. V týchto polohách vieme aktivovať aj peristaltiku, s ktorou mávajú bábätká problémy a mnoho ďalších. Sú to cvičenia, ktoré deťom pomáhajú, no zároveň sú prirodzenou súčasťou života.
Zdroj video: www.youtube.com
Ako zistím, že niečo nie je v poriadku?
„Mnohé maminky si v každodennom zhone málokedy uvedomia, že ich dieťatko sa pohybovo správa nesprávne. Existujú však tipy na elimináciu zbytočne vypestovaných pohybových chýb. Ide o akúsi prevenciu. Maličké deti majú kosti mäkké a svalovinu takmer žiadnu, preto treba dávať pozor, ako s nimi budeme manipulovať. Napríklad, bábätká by sme nemali nosiť len na jednej ruke, pretože s pravou viac vládzeme a máme ju silnejšiu. Treba si uvedomiť, že dieťatko tak nevedome motivujeme a ukladáme iba v jednej polohe a ani nám nepríde, že hlavička je jednosmerne položená, alebo že jedna rúčka je za naším chrbtom, alebo že dieťa má neustále otvorené ramená. Samozrejme, niekoľkomesačné dieťa vás nevie upozorniť, že sa necíti dobre a ani nevie, ako to vlastne má byť.
Tiež odporúčam nosiť dieťatko tvárou dopredu – nemalo by byť stále tvárou pritisnuté k mame, pretože tak má obmedzenie pri otáčaní hlavičky a môžeme u neho vypestovať preferovanie rotácie hlavičky iba na jednu stranu. Pri nosení novorodencov na hrudi s držaním pod zadočkom zasa nastáva veľké preťaženie krížovej oblasti chrbta, tak ako aj krčnej chrbtice, a môže vyvolať dysbalancie a rôzne vyosenia. Ak má niekto doma novorodenca, nech si pozrie formu chrbátika potomka, keď ho bude partner držať v tejto pozícii. Odporúčam robiť tento test, keď je novorodenec nahý.
Na prvý pohľad, najmä keď je dieťatko oblečené, to nie je vidno, no potom sa to môže odraziť v rôznych podobách, napríklad v tom, že dieťa bude pri pohybe preferovať jednu stranu a tým začne zaostávať v základných zručnostiach, kde je to už určite vidno,“ vysvetľuje Lucia Medeková.
Zdroj foto: Jana Šimkovičová, Cvičte.sk
Zlá manipulácia sa môže odraziť v neskoršom vývine
Lucia upozorňuje, že je dôležité uvedomiť si obrovský progres, ktorý bábätko počas jedného roka prežíva a všetky deformity, urýchľovania a preceňovania detí počas tohto obdobia sa neskôr odzrkadlia pri dosahovaní základných zručností, a dokonca sa vedia prejaviť až pri nástupe do školy. Všetko so všetkým súvisí, vývojové obdobie do 1,5 roka ovplyvňuje vývoj reči, sociálny vývoj, motoriku, prácu ruky, zrak, sluch, koncentráciu, logiku, disciplínu. Zlým prístupom vieme u dieťaťa vyvolať hyperaktivitu, dyslexiu, diskomunikáciu a mnoho ďalších obmedzení. Dieťa taktiež môže mať problém s koordináciou, môže sa začať deformácia hlavičky, alebo už spomínané preferovanie jednej strany, či značné problémy pri otáčaní sa z bruška na chrbátik a opačne. Najčastejšie sa stretávam s retrakciou v ramenách, ktorá začína už u novorodencov a siaha k dojčatám a batoľatám, kde už má dieťatko ramená v tak otvorenej pozícii, že mám problém dostať rúčky do pozície pred seba a zaprieť sa, preniesť váhu a rozloženie tela, čím nastáva problém so základnými vzpriameniami, obratmi, vynecháva posilňovanie celej strednej časti tela a tým odďaľuje jedno z najdôležitejších vývojových období a to je lezenie.
Lezenie je jednou so základných a najdôležitejších zručností dieťaťa, ktorá sa odzrkadľuje v celom našom živote. Ide o striedavý krížny pohyb, na základe ktorého sa spája ľavá a pravá hemisféra a mozog detí podľa toho aj zreje. Tomu všetkému hovoríme psycho-motorický vývoj. Ako dozrieva pohybová sústava, súčasne s ňou za spoločnej symbiózy dozrieva aj psychika dieťaťa,“ upresňuje Lucia Medeková a dodáva, že pokiaľ sa v tomto štádiu začína akákoľvek deformita, či už je to ťahanie na jednu stranu, alebo nezrelý svalový aparát, slabé brušné a chrbtové svaly, alebo problém v ramenách, všetko vplýva na lezenie, a preto je namieste dieťaťa podporiť a motivovať k tomu, aby toto pre neho náročné obdobie zvládlo a najmä nepreskočilo.
Nenúťte dieťa nasilu chodiť
„Nie je nič horšie, ako nútiť dieťa do chodenia len preto, lebo to chcú rodičia. Keď postavíme dieťa na nohy bez toho, aby to zvládlo samé, ono sa nevzpiera, ide, pretože je zvedavé a napokon všetci okolo neho chodia, tak prečo ono nie? To ale nie je o jeho zrelosti a svalovej stabilite. My ho ťaháme za prsty a za ruky, kým ono ledva vlečie nohy, pretože telíčko ani psychika nie sú dozreté a úplne prepojené. Naše rodičovské konanie by malo byť založené na trpezlivosti, obrovskej motivácii a zodpovednosti prispôsobenej veku a možnostiam dieťatka. Znamená to, že bábätko musí spevnieť, rozumovo aj fyzicky dozrieť, aby presne vedelo ovládať pohyb chodenia a my by sme mu mali byť oporou a to aj napriek tomu, že susedkina malá už chodí a ten náš ešte stále nič. Všetko má svoj čas a tu naozaj platí dvojnásobne, že trpezlivosť ruže prináša a menej je viac. Nemali by sme deti nasilu nútiť učiť sa chodiť, všetko má svoj čas,“ upozorňuje Lucia. Potrebujú iba veľa opory a lásky a zvládnu všetko, aj keď niekedy trošku neskôr.
Sport Kids Academy
Pokiaľ by ste sa chceli dozvedieť viac, ako správne zaobchádzať s bábätkom, ako správne motivovať a podporiť to, prihláste sa do Sport Kids Academy. „Pracujeme s technikou manipulácie inštitúcie vzdelávania pani Evy Kiedroňovej, ktorá v Čechách funguje už viac ako 20 rokov. Môžu sem prísť už tehotné mamičky, mamičky tesne po pôrode a veľmi radi im poradíme a naučíme ich, ako najjednoduchšie, pomocou základnej manipulácie a správnych motivačných cvičení, svoje dieťa pripravia a ukážu mu tú najlepšiu cestu, ako spraviť prvé krôčiky bezpečne a ruka v ruke s rozumovým rozvojom. Ponúkame, samozrejme, programy aj pre väčšie deti, ktoré sú rozdeľované do jednotlivých skupín. V programoch sa zaoberáme jemnou aj hrubou motorikou a rôznymi cvičeniami,“ dodáva Lucia na záver.
Zdroj titulnej fotky: Jana Šimkovičová, Cvičte.sk
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Ako šport u detí ovplyvňuje ich vývoj a imunitu
Denný režim detí v tejto dobe vo väčšine prípadov nezodpovedá ich potrebe.
Až 80 percent detí preskočí niektorú z vývojových fáz pohybu
Ak dieťa vynechá niektoré vývojové štádium, môže mať neskôr problémy so sústredením, trpieť dyslexiou alebo dysgrafiou.
Deti sú viac choré a majú nadváhu. Môže za to lenivosť?
Pamätáte si na svoje detstvo, keď ste sa so svojimi kamarátmi dennodenne hrali na schovávačku, nechýbalo skákanie na švihadle, vybíjaná a fúra ďalších detských hier?
Diskusia k článku - Nesprávna manipulácia s dieťaťom môže mať následky
Nový príspevok
Skvelý článok!
Podobnej téme sme sa venovali v tomto článku:
http://www.schudnutrychlo.sk/2018/01/06/ako-schudnut-pri-kojeni/