Rozbehaj sa cez leto v BEŽECKEJ VÝZVE – začať môžeš kedykoľvek!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Trpíte bolesťami chrbta a krížov? Začnite plávať!

Mirka

Analgetiká. Prvá a najjednoduchšia pomoc pri bolesti chrbta. Existujú však aj iné možnosti, ktoré prinesú nielen úľavu od bolesti, ale aj mnoho ďalších pozitív. Štíhlejšie telo. Pevné svalstvo. Dobrú náladu a vyššie sebavedomie. Jednou z nich je aj plávanie. Pre horúce letné dni to pravé!

Trpíte bolesťami chrbta a krížov? Začnite plávať!
29. JUL 2013

Leto. Čas dovoleniek a prázdnin. Stvorené pre trávenie voľných chvíľ na pláži alebo na kúpalisku. A spojené s plávaním, ktoré patrí medzi obľúbené a zdraviu prospešné telesné aktivity. Pravidelným plávaním sa môžete zbaviť aj nepríjemných bolestí chrbta a krížov.

Bolí ma chrbát. Čo s tým?

Zlé držanie tela pri sedení, chôdzi a spánku. Sedavé zamestnanie. Dlhodobé preťažovanie určitých svalových skupín. Stres. Nadváha a obezita. Oslabené svaly chrbta a brucha. Svalová nerovnováha. To sú niektoré z hlavných príčin, ktoré spôsobujú bolesť chrbta.

Odporúčame prečítať: Čo robiť, aby chrbát nebolel

 

Otázka znie, ako sa nepríjemnej bolesti chrbta a krížov zbaviť? Jednou z najúčinnejších foriem prevencie a spôsobov riešenia už existujúcej bolesti chrbtice je plávanie. Práve tento šport pomáha odstrániť viacero z vyššie uvedených hlavných príčin bolesti chrbtice.

Prečo práve plávanie?

Pohyb vo vode môže byť jedným z najužitočnejších spôsobov cvičenia u pacientov s nízkou bolesťou chrbta. Tak znie záver štúdie, ktorú uskutočnili v Japonsku. U takmer všetkých sledovaných pacientov (viac ako 90 percent) sa dostavilo po šiestich mesiacoch absolvovaného programu zlepšenie, ale tí ktorí plávali dvakrát do týždňa, boli na tom lepšie ako tí, ktorí sa zúčastňovali programu len raz týždenne. (1)

 A tu sú odpovede na to, prečo plávanie pomáha:

  • na rozdiel od ostatných aeróbnych aktivít (napríklad behu) nezaťažuje plávanie kĺby ani chrbticu
  • posilňuje väčšinu svalov tela, čiže zabraňuje vzniku svalovej dysbalancie
  • spevňuje svaly chrbta a brucha (len pre pripomenutie, ich ochabnutie je jednou z najčastejších príčin bolestí chrbta)
  • posilnením svalov okolo chrbta sa zlepšuje celkové držanie tela
  • plávanie eliminuje bolesť, pretože pri plávaní sa uvoľňujú hormóny šťastia
  • pomáha lepšie zvládať stres, za čo sú opäť zodpovedné už spomínané endorfíny
  • zlepšuje hustotu kostí, a teda je prevenciou osteoporózy
  • v závislosti od štýlu je možné za hodinu spáliť 500 až 600 kalórií a týmto spôsobom predchádzať vzniku nadváhy a obezity

Akým spôsobom plávať pri bolestiach chrbta?

Pri dlhodobejších a vážnejších problémoch s chrbticou je vhodné štýl a intenzitu plávania konzultovať s lekárom. Najmä počiatočné tréningy by mali byť pozvoľné, aby si telo na novú záťaž zvyklo. Pokiaľ človek nepatrí medzi skúsených plavcov, je dobré niekoľko úvodných lekcií plávania absolvovať s trénerom najmä kvôli správnej technike.  

Ďalšou dôležitou vecou pri plávaní, resp. pred plávaním je strečing. Dôkladné rozohriatie a popreťahovanie svalov je prevenciou zranenia. Za najvhodnejší plavecký štýl pri bolestiach chrbta sa všeobecne považuje znak. Pri ťažkostiach s krčnou chrbticou je však lepší kraul. V tomto prípade sa tiež vyhnite plaveckému štýlu prsia, ktoré namáhajú šiju.

Zdroj:
(1)Národný inštitút zdravia, Účinnosť cvičenia vo vode u pacientov s nízkou bolesťou chrbtice, dostupné na:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10410527

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Trpíte bolesťami chrbta a krížov? Začnite plávať!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.