Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

TOP 10 potravín, ktoré zrýchlia váš metabolizmus pri chudnutí

Tajomstvom čili je kapsaicín, látka, ktorá rýchlo zvyšuje metabolizmus.

TOP 10 potravín, ktoré zrýchlia váš metabolizmus pri chudnutí
6. SEP 2016

Či už sa snažíte zhodiť pár kíl na váhe, alebo len zavádzate nové a zdravé zvyky do vášho jedálnička, posledná vec, po ktorej túžite, je jesť viac.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia to však nie je väčšie množstvo jedla, z ktorého sa cítime plní, ale je to väčšie množstvo zlého jedla, po ktorom ideme priam prasknúť.

Schopnosť tela spáliť kalórie a premeniť ich na energiu sa nazýva metabolizmus. Čím je metabolizmus rýchlejší, tým viac dokáže telo spáliť telesného tuku. Tuky spaľujete, aj keď dýchate, spíte alebo pri cvičení. To, ako rýchlo telo spaľuje kalórie, sa nazýva bazálny metabolizmus.

Kľúčom k chudnutiu je zvýšenie bazálneho metabolizmu. Nie veľa ľudí si uvedomuje, že jeden z najlepších spôsobov, ako to dosiahnuť, je jesť viac potravín, ktoré posilňujú metabolizmus. Tieto potraviny sú bežne označované ako nízkokalorické potraviny, ktoré vyvolávajú spaľovanie tukov, pretože sú zvyčajne s vysokým obsahom vlákniny, a preto sú pomalšie stráviteľné. Na druhej strane telo potrebuje vyvinúť viac energie na ich trávenie.

Tu je TOP 10 potravín, ktoré zrýchlia váš metabolizmus pri chudnutí

  • Zelený čaj – je veľmi univerzálny. Dá sa piť teplý s medom a citrónom, ochutený lístkami mäty alebo aj studený (ako omnoho zdravšia verzia ľadového čaju). Zelený čaj stimuluje nervový systém, najmä mozog. Ak je mozog aktívnejší, „hovorí“ telu, aby spálilo viac kalórií.
  • Studená voda – voda sama o sebe zrýchľuje metabolizmus a všetky procesy v tele prebiehajú hladko, ak je hydratované. 20 kalórií spálite len tým, že vypijete 8 až 10 pohárov vody denne. Avšak odborníci sa domnievajú, že ak pijete studenú vodu, vaše telo sa snaží obnoviť rovnováhu, a preto je potrebné zvýšiť svoju telesnú teplotu. Vyššia telesná teplota znamená zvýšený metabolizmus.
  • Grapefruit –  tento horko-sladký člen rodiny citrusovitých je bežnou potravou pri diétach. Od svojho bohatého obsahu vlákniny až po schopnosť znižovať hladinu inzulínu. Grapefruit zvyšuje váš metabolizmus a dáva vám podporu vitamínu C. Vláknina v tomto ovocí dáva telu prácu navyše, takže to znamená viac spálených kalórií.
  • Zelené jablko –  rovnako ako grapefruit aj jablká sú bohaté na vlákninu a nízky obsah kalórií. Zelené jablká sú skvelé občerstvenie, pretože vám pomáhajú cítiť sa nasýtene dlhšiu dobu. Zabudnite tak na náhly pocit hladu, ktorý môže viesť k impulzívnemu jedeniu.
  • Brokolica –  tieto zelené kvietky sú plné vápnika a vitamínu C, ale tiež skvelým spôsobom zrýchľujú metabolizmus. Vitamín C pomáha vstrebať viac vápnika a viac vápnika predstavuje lepšie schopnosti metabolizmu.
  • Špenát –  prečo bol Pepek namorník tak chudý, ale jeho svaly obrovské? Vďaka zelenej potravine, bez ktorej sa v zdravej výžive nikdy nemôžete zaobísť. Špenát dáva silu a zvyšuje odolnosť proti chorobám. Je plný antioxidantov, vitamínu C, draslíka, horčíka a železa, a to urýchľuje látkovú výmenu.
  • Čili papričky – je po nich síce pekne horúco, ale každé sústo okamžite zvýši pulzovú frekvenciu a posiela tak odkaz na zvýšenie metabolizmu do krajnosti, dokonca aj niekoľko hodín po tom, čo ste ich jedli. Ich tajomstvom je kapsaicín, látka, ktorá rýchlo zvyšuje metabolizmus.
  • Škorica –  kto môže odolať vôni a chuti škorice? Podľa výskumníkov USDA výťažky zo škorice pomáhajú znížiť hladinu cukru omnoho rýchlejšie. Takže ak si posypete jednou lyžičkou misku obľúbených ovsených vločiek, vytvárate si tak skvelú pridanú hodnotu.
  • Grécky jogurt –  jogurt je sám o sebe skvelý na zrýchlenie metabolizmu, ale grécky jogurt je zdravší v mnohých ohľadoch. Má dvakrát väčšie množstvo proteínov ako obyčajný jogurt. Proteíny dokážu udržať pocit sýtosti dlhšie, zatiaľ čo vaše telo má svoj sladký čas na trávenie.
  • Ovsené vločky – majú v tuku rozpustnú vlákninu, a to vo veľkej miere, takže telu trvá dlhú dobu, pokým ich strávi. Ovsené vločky sú jedny z najzdravších potravín vôbec. Znižujú inzulín, čo znamená, že je tu menšia schopnosť ukladania tuku a napomáhajú k zvýšeniu metabolizmu v dôsledku obsahu vlákniny.

Ktoré z týchto potravín zaradíte do svojho jedálnička vy?

Ak ste sa rozhodli variť zdravšie a neviete kde začať, vyskúšajte obľúbenú kuchársku knihu ZDRAVÉ RÝCHLOVKY. Táto niha je plná rýchlych a chutných fit receptov, ktoré si pripravíte jednoducho do 30 minút, z bežne dostupných surovín.

Zdravé rýchlovky

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Tipy od odborníčky na najvýživnejšie múky a ich kombinácieTipy od odborníčky na najvýživnejšie múky a ich kombinácie

Prečo sa oplatí pri pečení kombinovať viacero múk a ktoré sú najviac prospešné? 

 

Poznáte tieto tri druhy chutných a zdravých semien?Poznáte tieto tri druhy chutných a zdravých semien?

Chrumkanie tekvicových semiačok vám zlepší náladu. Ľanové sú skvelé pre tráviaci trakt a za konopné sa vám poďakujú vaše svaly.

 

11 nápadov nielen na raňajky11 nápadov nielen na raňajky

Už ste unavení z toho, že jete ráno dookola to isté?


Autor článku

janka@chytrackova.sk

Janka Chytráčková

Milujem chutné jedlo. Bodka. Je to láska na celý život a nehanbím sa za to :) Som Ambasádorka nadácie Jamie Olivera na Slovensku. Organizujem celosvetovú oslavu zdravého a chutného jedla Food revolution day. A mohli ste ma vidieť aj na Gurmán feste, ktorý som otvárala na Hlavnom pódiu. Som presvedčená, že vďaka zdravému jedlu a pohybu môže byť každá žena krásna a sebavedomá. Kliknite si na moju stránku a zistite ako vám môžem pomôcť s budovaním vašej osobnej značky. Aby ste zažiarili. Lebo si to zaslúžite.

http://www.jankachytrackova.sk

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - TOP 10 potravín, ktoré zrýchlia váš metabolizmus pri chudnutí

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.