5 maličkostí, vďaka ktorým spálite viac kalórií

Máte pocit, že sa ukážkovo stravujete a pravidelne cvičíte, ale vzhľad vášho tela tomu nezodpovedá? 

5 maličkostí, vďaka ktorým spálite viac kalórií
15. JUN 2016

Možno bude problémom prílišná netrpezlivosť, alebo si jednoducho musíte pripustiť, že niekde robíte chybu. Namieste je teda hlbšia analýza stravovania alebo konzultácia systému tréningov s odborníkom. Nuž a možno vám postačia dve či tri malé zmeny v jedálničku alebo v tréningu a pozitívne výsledky sa čoskoro dostavia. Ktoré drobnosti stoja za vyskúšanie?  

Skvalitnite pitný režim

Príčinou zabrzdeného metabolizmu môže byť nedostatočný pitný režim. Podľa odporúčaní je potrebné vypiť na každých 10 kilogramov váhy 0,4 až 0,5 dcl vody, ideálne čistej. Vodu treba piť priebežne počas celého dňa. Ak si nie ste istí, či pijete dosť, jednoducho si počas jedného dňa príjem vody zapisujte a budete vedieť, na čom ste.

Úsilie schudnúť môže v tomto smere sabotovať aj voľba nevhodných nápojov, ktoré človek nezapočíta do energetického príjmu. Môže sa jednať napríklad o ovocné šťavy, ktoré mnohí považujú za prostriedok uhasenia smädu, ale neuvedomujú si, že aj keď sú zdravé, majú veľa kalórií. Nehovoriac o sladených vodách, ktoré neraz obsahujú v jednom litri až 20 kociek cukru!

Zvýšte prísun bielkovín

Pri chudnutí je dôležité, aby ste si strážili množstvo prijatých sacharidov a preferovali komplexné sacharidy (celé zrná, ovsené vločky), pričom ich spotreba by mala v priebehu dňa s pribúdajúcim časom klesať. Čo sa týka bielkovín, je dôležité dopriať si ich 3 razy denne a riadiť sa pravidlom, že rastlinné by mali prevyšovať nad živočíšnymi. Bielkoviny sú totiž veľmi dôležité pre svaly a platí, že čím viac svalov máte, tým viac tuku spálite. Vo všeobecnosti platí, že na 1 kg hmotnosti by ste mali prijať 1 g bielkovín. U športovcov je, samozrejme, toto množstvo vyššie.

Pred cvičením si doprajte kvalitný strečing

Strečing nie je len prevenciou zranenia. Predstavuje spôsob, ako telo pripraviť na záťaž a podať lepší výkon – čím lepší výkon podáte, tým viac kalórií spálite. Pred tréningom si doprajte dynamický strečing a po tréningu zasa statický. 

Trénujte intervalovo

Intervalový tréning môžete využiť v rámci kardio aktivít i posilňovania. V prípade, že beháte dlhší čas niekoľkokrát do týždňa, minimálne 45 minút pri 65 – 75 percentách maximálnej pulzovej frekvencie, čo je za normálnych okolností ideálny spôsob behu pre redukciu hmotnosti, je možné, že telo si už na túto záťaž zvyklo a treba pridať. Preto skúste do behu zaradiť intervalový tréning – striedať fázy šprintu a odpočinku v pravidelných, vopred stanovených intervaloch. V rámci posilňovania s vlastnou váhou môžete využiť napríklad tabatu – v ôsmich cykloch pôjdete 20 sekúnd naplno a 10 sekúnd si odpočiniete, čiže jedna tabata bude trvať 4 minúty.

Nevynechávajte jedlá

Snažíte sa ušetriť kalórie tak, že vynechávate jedlá? Docielite presný opak, pretože metabolizmus udržíte v správnom chode vtedy, keď budete jesť pravidelne. Ak sa telo dostane do režimu hladovania, metabolizmus sa spomaľuje a organizmus si bude odkladať zásoby „na horšie časy“. Vhodné je jesť menšie porcie 5-krát denne.  

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Cvičíme v parku podľa tréningového plánuCvičíme v parku podľa tréningového plánu

Ak vás cvičenie v posilňovni nebaví, jednoducho ju vymeňte za park. 

 

Ako správne robiť klasický sed-ľah?Ako správne robiť klasický sed-ľah?

Sed-ľah patrí medzi najobľúbenejšie cviky na brucho, ale určite nie je najúčinnejší.

 

Ako schudnúť z vnútorných stehien?Ako schudnúť z vnútorných stehien?

Asi každá žena túži po pevných a štíhlych nohách. Často sa však stáva, že narazia na problém s trasľavými stehnami.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 5 maličkostí, vďaka ktorým spálite viac kalórií

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Podujatia

Akého podujatia by ste sa najradšej zúčastnili?

Mix viacerých aerobicových štýlov
Kombinácia aerobicu a body & mind štýlov
Mám rád každé športové podujatie, kde si dobre zacvičim

Celkom hlasovalo: 71
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.