Vyformuj si telo do plaviek v BIKINI VÝZVE!

Čo sú vytrvalostné schopnosti a vytrvalostný tréning?

Najjednoduchšie vyjadrenie vytrvalosti je, že „vytrvalosť je schopnosť odolávať únave.“ 

Čo sú vytrvalostné schopnosti a vytrvalostný tréning?
4. JUL 2016

Vytrvalostné schopnosti patria podľa teórie športu, spolu so silovými a rýchlostnými schopnosťami, k pohybovým schopnostiam. Najjednoduchšie vyjadrenie vytrvalosti je, že „vytrvalosť je schopnosť odolávať únave.“ Športová terminológia chápe vytrvalostné schopnosti ako komplex predpokladov podávať športový výkon čo najväčšej intenzity po stanovenú dobu.

Bežecký plán 9 km: týždeň č.13 
Vytrvalostní bežci sa snažia udržať čo najvyššiu rýchlosť po čo najdlhšiu dobu. (Zdroj: cvicte.sk)

Už z definície je zjavné, že tieto schopnosti majú mnoho variácií a to nielen čo sa týka druhu pohybovej aktivity (beh, plávanie, bicyklovanie, veslovanie...). Každý šport (športová disciplína) je totiž charakteristický určitou intenzitou zaťaženia a dobou jej trvania. V športoch, kde je potrebné podávať výkon krátku dobu, bude intenzita zaťaženia oveľa vyššia ako v športoch, ktoré sú charakteristické dlhodobým zaťažením. Navyše v niektorých športoch podáva človek sústavne výkon tej istej intenzity (hlavne dlhé behy, časovky v cyklistike, ironman atď.) a v niektorých športových disciplínach sa intenzita v rámci zápasu alebo preteku mení. 

Športové hry sú charakteristické najmä intervalovým zaťažením. To znamená, že sa strieda vysoká intenzita (šprint za loptou, osobné súboje) s nižšou intenzitou alebo oddychom (medzihra, krátke prestávky pri porušení pravidiel...). Aj v rámci jednotlivých hier absolvuje športovec intervaly rôzneho trvania a rôznej intenzity. Hokejista má na rozdiel od futbalistu možnosť striedať, čo mu zabezpečuje priestor na oddych. Keď už je však na ľade, podáva o to intenzívnejší výkon. V tenise je tiež každá „loptička“ prerušená krátkym oddychom a každé 3 hry je dlhšia prestávka. Športoví teoretici preto rozdelili vytrvalosť na: dlhodobú (nad 10 min.), strednodobú (8 – 10 min.), krátkodobú (2 – 3 min.) a rýchlostnú  (20 – 30 sekúnd). 

tenis
V tenise sa strieda maximálne zaťaženie s prestávkami. (Zdroj: flickr.com)

Vidíme teda, že každý šport si vyžaduje špecifické (nielen) vytrvalostné schopnosti. To znamená, že ak má byť vytrvalostný tréning pre hokejistu, futbalistu, tenistu, veslára alebo cyklistu efektívny, musí rešpektovať potreby pre daný šport. Maratónec bude zbytočne behať intenzívne 20-sekundové intervaly s odpočinkom a, naopak, hokejista nepotrebuje behať maratóny pre zlepšenie vytrvalostných schopností, podmieňujúce výkon v hokeji. 

Pokiaľ ste rekreačný športovec, váš tréning by mal mať tiež hlavu a pätu a rešpektovať vaše ciele tréningu. Okrem toho musíte brať do úvahy vaše predpoklady, zdravotný stav, športovú minulosť, fyzickú zdatnosť či čas, ktorý môžete tréningu venovať. Keď je vaším cieľom „len“ všeobecné zlepšenie kondície alebo postavy, môžete využiť rôzne metódy posúvania výkonnosti, ktoré vychádzajú z jednotlivých športových disciplín. Čiže môžete zaradiť do tréningu okrem sústavnej metódy (vykonávanie činnosti v rovnakej intenzite dlhšiu dobu) aj rôzne druhy intervalového zaťaženia. 

Intervalový tréning vie byť veľmi účinný, ale rovnako môže i uškodiť. Preto by ste mali rešpektovať určité pravidlá vytrvalostného tréningu a najmä svoje fyzické predispozície. Dĺžka a intenzita jednotlivých intervalov bude rozdielna pre profesionálneho športovca, výkonnostného športovca alebo pre rekreačného športovca. Pre úplne netrénovaného človeka môže byť pokus o intenzívny intervalový tréning cestou k predčasnému vyčerpaniu v rámci tréningovej jednotky, preťaženiu organizmu alebo dokonca k zraneniu. 

V sérii piatich článkov vám poodhalím, ako môžete pracovať s intenzitou tréningu pre čo najlepšie výsledky a minimalizovať šancu na pretrénovanie. Už v druhej časti seriálu si povieme niečo o mechanizmoch, ktoré podmieňujú vytrvalostný výkon. Tieto mechanizmy sa nedajú oklamať. Neostáva nám nič iné, ako ich pri skladbe tréningu rešpektovať.

Zdroj: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Je dobré behať každý deň?Je dobré behať každý deň?

Ako si najlepšie načasovať bežecké tréningy počas týždňa? Poradí skvelý bežecký tréner Marek Vojník.

 

5 stratégií pre bezstarostný beh5 stratégií pre bezstarostný beh

Ako docieliť, aby bol beh skvelým rozptýlením a dokonalým uvoľnením? 

 

Ako behať, keď chcem zhodiť?Ako behať, keď chcem zhodiť?

Je lepšie behať dlhšie a v miernej intenzite, alebo krátko a intenzívne? 


Autor článku

jakub.slavkovsky

Jakub Slavkovský

Som absolventom Fakulty telesnej výchovy a športu so skúsenosťami v súťažnom športe. V mládežníckych kategóriach to bol tenis. Neskôr silový trojboj, v ktorom sa mi podarilo získať titul majstra Slovenska. Skúsenosti vo svete fitness zbieram už 13 rokov. V súčasnosti sa venujem tiež vytrvalostnému tréningu v cyklistike.

http://www.fitnesstrend.sk

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Čo sú vytrvalostné schopnosti a vytrvalostný tréning?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Podujatia

Akého podujatia by ste sa najradšej zúčastnili?

Mix viacerých aerobicových štýlov
Kombinácia aerobicu a body & mind štýlov
Mám rád každé športové podujatie, kde si dobre zacvičim

Celkom hlasovalo: 81
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.