Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Cvičiť sa dá aj pri dvoch deťoch. Adel poradí, ako na to

 „Keby som chcela byť vtipná, povedala by som, že by som uvítala, aby mal deň o pár hodín viac. Avšak bola by to len alibistická výhovorka, ktorú používa takmer každý. Čas nie je problém, ide o to, ako si kto nastaví priority.“ 

Cvičiť sa dá aj pri dvoch deťoch. Adel poradí, ako na to
2. MAR 2017

Množstvo mamičiek sa vyhovára na to, že ony na šport nemajú čas, pretože majú dieťa. Prečo to potom zvládajú matky, ktoré majú dve či viac detí? Odpoveď je jednoduchá – pretože chcú a nájdu si spôsob, ako sa popri starostlivosti o dieťatko venovať aj cvičeniu. Napríklad sa dohodnú s partnerom, mamou či svokrou, ktorá im 2 – 3 razy týždenne bábätko postráži. Ak táto možnosť nie je, ešte vždy sa dá cvičiť doma aj s dieťatkom, alebo vtedy, keď malý poklad spí. Nehovoriac o tom, že dnes už v každom väčšom, ale i menšom meste existujú skupinové cvičenia, ktoré sú určené mamičkám a ich ratolestiam.

Ak ešte stále tvrdíte, že sa „to nedá“, Adel vás presvedčí o tom, že to ide! Poďme však poporiadku.

Adelina láska k športu rástla postupne

Možno si aj vy pamätáte na obdobie 90-tych rokov 20. storočia, keď aj u nás frčal aerobik a, doslova,  sme boli na ňom závislé. S aerobikom začínala aj Adel. „Ako pojašená mladá baba som prepadla vlne aerobiku. Keď sme boli tínedžerky, chodili sme si zacvičiť aerobik v lete pod holé nebo na mestskú plaváreň, a potom sme si ešte zaplávali v prázdnom bazéne. Vzťah k pohybu a tancu mi zostal. Stále som inklinovala ku choreografiám, tanečnému aerobiku, až raz spoza veľkej mláky prifrčalo šialenstvo menom zumba. Sadla mi ako uliata,“ spomína si na obdobie spred niekoľkých rokov Adel. Po troch hodinách zumby sa rozhodla urobiť si v Prahe inštruktorský kurz. Pridala k tomu aj certifikovaný kurz aerobiku, pretože sa chcela športom živiť. V tomto období sa mohla pokojne venovať celý deň cvičeniu – predcvičovala zumbu, venovala sa behu na dlhšie trate a 3 – 4 razy týždenne cvičila ashtanga jogu. „Mala som vlastné fit štúdio, takže som bola stále pri zdroji. Nebol problém denne trénovať aj trojfázovo,“ dopĺňa sympatická inštruktorka.

Adel
Zdroj foto: Adela Jasenovcová

Zmenu do života priniesli deti

Čas plynul.  Adel sa stala matkou a možno nie všetko šlo tak hladko, ako si na začiatku predstavovala. „Po prvom pôrode nastal šok. Dieťa bolo kompletne odkázané na mňa, teda aspoň prvého pol roka bola úloha otca, tak povediac, vedľajšia. Musela som si vymyslieť plán B, teda ako skĺbiť šport a materstvo,“ spomína Adel. Obetovala teda predcvičovanie zumby, aj keď to jej klientky niesli ťažko. Avšak bábätko bolo prvoradé. Napriek tomu hľadala spôsob, ako spojiť cvičenie so starostlivosťou o dcérku. „Kúpila som si croozer (cyklovozík), s ktorým som začala postupne behávať. Výhodou bolo, že dcérkine potreby som mohla uspokojiť mliečkom kedykoľvek, priamo zo zdroja a bežať ďalej. Najskôr 6 kilometrov, potom viac. Napokon sa mi podarilo pol roka po pôrode zabehnúť polmaratón,“ hovorí Adel.

Opäť o niečo náročnejšie to začalo byť vtedy, keď Adel otehotnela druhýkrát. Po narodení druhého dieťatka si musela každý jeden deň a každú hodinu dôsledne naplánovať.

Cvičenie pri dvoch deťoch. Ako na to?

Zvládať dve deti je náročné, ale ani to Adel neodradilo od športu. Začala chodiť do fitcentra, pretože tam nie je viazaná na presnú hodinu. Tréning absolvuje raz týždenne pod dohľadom fitnes trénera.  Čo sa týka behu, tomu sa momentálne venuje iba občas, ale vymenila ho za cyklistický trenažér, ktorý jej poskytuje skvelý kardio tréning. To však nie je všetko. „Raz týždenne navštevujem hodiny jogy, čo je jediná športová aktivita s pevným časom. Doma bežne rozložím jogamatku, na 20 minút sa ukryjem pred deťmi a cvičím. Teraz sa to už dá, pretože sú väčšie a vedia sa spolu zahrať,“ vysvetľuje mamička a milovníčka športu.

Adel
Zdroj foto: Adela Jasenovcová

Čo radí Adel ostatným mamičkám, ktoré chcú športovať popri starostlivosti o dieťatko? „Záleží na tom, ako si to kto zariadi v rodine. Ak sa mamička dokáže dohodnúť s partnerom, že postráži deti aspoň polhodinu denne, tak výhra je na dosah. Ibaže to presvedčenie musí vychádzať zvnútra. Tiež mám super susedu, bezdetnú milú študentku, ktorá mi občas povaruje deti a ja môžem vybaviť to, čo potrebujem. Nie je na škodu raz za čas využiť jej služby. Samozrejme, vypĺňam čas, keď deti spia. V lete som behávala s deťmi na uzavretom školskom ihrisku na ovále. Deti sa na trávniku hrali a ja som behala dookola. V čase núdze behám aj po schodoch, keď je škaredé počasie, alebo potrebujem rýchly tréning. Na 4. poschodie je to v paneláku 80 schodov, a keď ich dám 10-krát, spravím 800 schodov. Perfektne to formuje zadok. No a ideálne je cvičenie spolu s deťmi. Avšak, čo si budeme klamať, najlepšiou psychohygienou je predsa cvičenie bez nich :).“

Zdroj foto: Adela Jasenovcová


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Cvičiť sa dá aj pri dvoch deťoch. Adel poradí, ako na to

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.