Ideálne cvičenia na horúce leto

Eva Bacigalová

V extrémnych horúčavách, ako sú tie tohtoročné, sa určite ani tým najvášnivejším milovníkom pohybu veľmi cvičiť nechce. Našťastie sú športy, ktoré sa práve do takéhoto počasia dokonale hodia a môžu tak byť alternatívou ku klasickému cvičeniu v telocvični či posilňovni.

Ideálne cvičenie na horúce leto
8. AUG 2013

Podľa Jany Šimkovičovej z portálu www.cvicte.sk môžete medzi také bez problémov zaradiť plávanie.„Pohyb vo vode je prirodzenou masážou pre svalstvo celého tela a plávanie ho posilňuje. Vhodné je dokonca aj pre ľudí, ktorí trpia zdravotnými problémami, napríklad aj pohybovými, a bonusom je množstvo kalórií, ktoré môžete pri plávaní spáliť.“

O pozitívnych účinkoch plávania na kondíciu a zdravotný stav človeka sa naozaj hovorí už dávno a sú všeobecne známe. Ku klasickému plávaniu však pribúdajú aj nové druhy aktivít vo vode. „Zábavnou športovou alternatívou je aquafitness alebo aquazumba, pretože tie môžu cvičiť aj ľudia, ktorí nevedia plávať,“ vysvetľuje Šimkovičová. Aquafitness možno charakterizovať ako istý druh aerobiku vo vode, ktorý využíva rôzne cvičebné pomôcky, aquazumba bude vyhovovať ľuďom, ktorí majú radi klasickú zumbu – jej „vodná“ verzia je dokonca rovnako účinná.

Odporúčame prečítať: Zumba, ktorá osvieži

Odporúčame prečítať: Aqua aerobic - zábavné cvičenie nielen v lete

 

Takéto cvičenia vo vode si môžete vyskúšať napríklad počas dovolenky pri mori, bežne bývajú súčasťou ponuky jednotlivých hotelov. Inštruktori či animátori cvičia s hosťami najčastejšie v hotelových bazénoch.

Ak máte pred vodou rešpekt, aj keď vám siaha hoci len do pása, je tu ďalšia letná alternatíva – cykloturistika. Dá sa robiť na rovine aj v kopcoch, na vidieku aj kúsok za mestom. A venuje sa jej čoraz viac ľudí všetkých vekových kategórií. Jej ďalšou veľkou výhodou je spojenie príjemného s užitočným – cyklotrasy vedú po množstve zaujímavých miest, kam by ste sa možno autom ani nevydali a navyše za hodinu bicyklovania spálite 300 až 500 kalórií.

Odporúčame prečítať: Bicyklovaním spaľujete tuky a objavujete svet - I.časť

 

Ešte nenáročnejším športom, ktorý môžete pestovať v ktoromkoľvek ročnom období vrátane leta, je stále populárnejší nordic walking, čiže nórska chôdza. „Ide o dynamickú kondičnú chôdzu, pri ktorej sa používajú špeciálne palice podobné lyžiarskym. Nordic walking je vhodný naozaj pre každého, pretože je jednoduchý, finančne nenáročný a ideálny na udržiavanie kondície,“ dodáva Jana Šimkovičová.

Odporúčame prečítať: Severská chôdza sa stáva v lete obľúbeným športom. Pomáha schudnúť a šetrí vaše kĺby

 

Poznámka redakcie: Tento príspevok sme pripravovali pre Rádio Sever a Záhoracké rádio, kde ste ho mohli aj počuť.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ideálne cvičenia na horúce leto

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Podujatia

Akého podujatia by ste sa najradšej zúčastnili?

Mix viacerých aerobicových štýlov
Kombinácia aerobicu a body & mind štýlov
Mám rád každé športové podujatie, kde si dobre zacvičim

Celkom hlasovalo: 79
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.