Vo Francúzsku nenájdete nekvalitného inštruktora, hovorí inštruktorka Katie De Chimp

redakcia

Aerobikoví nadšenci, ktorí nechýbajú na žiadnom športovom podujatí, určite poznajú inštruktorku so pseudonymom Katie De Chimp. Roky vírila na Slovensku hladinu aerobicu so zameraním na step a house aerobic. A zrazu zmizla. Kam?

Vo Francúzsku nenájdete nekvalitného inštruktora, hovorí inštruktorka Katie De Chimp
23. APR 2013

Zlákali ju Francúzi. Jej profesionálne začiatky neboli jednoduché. Ale odhodlaná východniarka sa nezľakla tvrdého systému vo Francúzsku. Presvedčila francúzov o svojich kvalitách a dnes pracuje aj ako profesionálny fitness tréner. Vo Francúzsku to totiž inak nejde. Aj o tom bol náš rozhovor.

Bolo ťažké nájsť si prácu ako aerobikový inštruktor v zahraničí?

Samozrejme :) Začiatky sú ťažké. Prišla som do Francúzska s tým, že som vedela povedať "Merci" a "Bonjour". 
No nestrácala som nádej, verila som si a dúfala, že mi dajú šancu sa predviesť. Keďže práca aerobic inštruktora je ojedinelá, tak som musela najprv na internete nájsť všetky fitness centrá v Bordeaux, napísať si ich adresy a postupne navštíviť všetky osobne.
Po necelom mesiaci sa mi to podarilo. Našla som fitko, ktoré nutne potrebovalo inštruktorku. Boli veľmi ochotní a milí. Aj napriek tomu, že som v tom čase ešte nevedela po francúzsky dali mi šancu. Najprv som mala len 2-4 hodiny týždenne. Po dvoch mesiacoch som oficiálne podpísala trvalý pracovný pomer vo fitness centre Gym System, kde pracujem ako "coach sportif" dodnes.

Cítiš rozdiely v precvičovaní na Slovensku a v zahraničí?

Musím podotknúť, že systém práce ako inštruktor vo Francúzsku je úplne iný ako na Slovensku. Ak tu chceš precvičovať aerobik musíš byť aj fitness tréner a je nutné mať francúzsky trénersky preukaz.
Teda práca ako inštruktor znamená že pracuješ, ako každý 8 hodín denne. Väčšinou deň inštruktora je rozdelený na dopoludňajšie hodiny, potom pauza a večerné hodiny. Napríklad ja mám maximálne 3 kolektívne kurzy v jeden deň (aerobic, bodywork, step, atď) a zvyšok dňa som vo fitness centre ako osobný tréner.

No, čo sa týka všetkých aeróbnych cvičení, sú veľmi podobné ako na Slovensku. Viac  trendy je tu jazz dance a menej známy je štýl House dance. Čo je najväčšia škoda, v Bordeaux nepoznajú Port de Bras.

Čo sa týka peňazí, príde si športový inštruktor v zahraničí na viac peňazí?

Ak sa bavíme o inštruktorovi, ktorý pracuje v jednom fitku a nie je známa "hviezda", ktorá cestuje a predcvičuje na akciách, tak určite zarobí viac ako na Slovensku. Ale je to aj tým, že tu je to plnohodnotná práca vykonávaná 8 hodín denne. No netreba zabudnúť, že táto krajina je aj omnoho drahšia ako Slovensko.

Vrátiš sa na Slovensko?

Samozrejme. Plánujem sa vrátiť domov. Ešte však neviem kedy.

Pracuješ v profesionálnom štúdiu. Vidíš rozdiel v službách?

Áno, pracujem v úžasnom fitness centre: Gym System. Je to menšie fitko, kde sme dvaja inštruktori. Ja a Fabien, ešte Dimitri, ktorý sa stará o klientov, ich zmluvy a doplnky výživy. Samozrejme nesmiem zabudnúť na skutočne perfektného šéfa a majiteľa fitka Fredericka. Je každý deň s nami, podporuje nás, rešpektuje a dokonca on sám má jednu lekciu spinningu do týždňa. Máme okolo 900 klientov. Všetci momentálne tvoria moju rodinu. Sú skutočne mojou oporou a pomocou. Hlavne na začiatku mi veľmi pomohli a som im za to veľmi vďačná.

Služby závisia od vybavenia fitness centra. No v mnohom sa vôbec nelíšia od tých slovenských. Tak isto tu nájdeš super moderné fitká s najnovšími strojmi, bazénom a saunami, ale taktiež aj malé, či stašie fitká so základnou výbavou.

Akí sú Francúzi ako klienti v porovnaní so Slovákmi? 

Ťažká otázka. Francúzi sú viac konzervatívni a kritickejší. Trvalo im dlhšie, kým sa dokázali odviazať a užiť si hodinu naplno. Dnes si dokonca už aj spievajú, bláznia sa a kričia, čo je perfektné.

Čo ti profesionálne dáva táto skúsenosť?

Najviac, čo si cením je, že som bola nútená sa naučiť nový jazyk. Čo sa týka práce ako fitness tréner, mám za sebou množstvo vypracovaných tréningový plánov, nie len pre športovcov, ale aj pre ľudí s rôznymi zdravotnými problémami. Keďže Francúzsko je multikultúrna krajina, tak mám možnosť stretávať iné národnosti a spoznávať rozličné zvyky a tradície. Zároveň som aj súčasťou fitka, tak mám možnosť vidieť, ako funguje z vnútra. Celkovo, práca s ľuďmi ma každodenne posúva ďalej.

Máš vo Francúzsku možnosti rastu a ďalšieho vzdelávania?

Samozrejme, vždy sa dokážeš vypracovať vyššie. No nutné je, aby si vedela perfektne po francúzsky hovorenou aj písanou formou. Potom už len všetko závisí od tvojej šikovnosti a ambícií.

Ďalšie vzdelanie? V oblasti aerobicu neexistuje! Bude to asi tým, že každý francúzsky inštruktor musí mať "PRO" kartu. Získaš ju po 2 až 5 rokoch štúdia. Táto karta ťa potom oprávňuje vykonávať VŠETKY kolektívne športy a taktiež pracovať ako osobný tréner vo fitku. Teda nepotrebuješ extra licenicu na Step, Bodywork, Aerobic,atď. Všetko zahŕňa "PRO" karta. Jedine kurz ZUMBA, SPINNING a PILATES si dokážeš urobiť extra, mimo "PRO" karty. Musím priznať, že mi trvalo dlhšie pochopiť ich celý systém športového vzdelávania, no nakoniec som musela uznať, že má aj svoje výhody. Nemôže sa stať, že vo fitness centre bude pracovať nekvalifikovaný inštruktor!

Budúci týždeň prinesieme konkrétne rady od Katie, čo musíte vedieť, ak sa chystáte pracovať do Francúzska ako inštruktor. 

Ako vyzerá step aerobic v podaní Katie a jej francúzskych klientov

Zdroj video: www.youtube.com
Zdroj foto: Facebook archív Katie de Chimp

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Vo Francúzsku nenájdete nekvalitného inštruktora, hovorí inštruktorka Katie De Chimp

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Podujatia

Akého podujatia by ste sa najradšej zúčastnili?

Mix viacerých aerobicových štýlov
Kombinácia aerobicu a body & mind štýlov
Mám rád každé športové podujatie, kde si dobre zacvičim

Celkom hlasovalo: 71
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.