Čo priniesol siedmy ročník Kongresu jogy v Piešťanoch?
V máji sme sa zúčastnili už siedmeho ročníka Kongresu jogy. Trochu z príjemnej jogovej nálady z kongresu chceme sprostredkovať aj vám prostredníctvom rozhovoru s organizovateľkou kongresu, Michaelou Hluchovou z Powerjoga Akadémia Slovensko.
Miška, tento rok sa konal už siedmy ročník Kongresu jogy. V čom je iný než predchádzajúce ročníky?
Tento ročník je naozaj iný. Každým rokom priberáme rôzne štýly jogy. Predtým to bolo skôr zamerané viac na fyzické formy, hlavne na powerjogu a na nejaké tanečné formy, napr. dance joga.
Tento rok sme pozvali lektorov, ktorí sa zaoberajú klasickými štýlmi jogy alebo formami jogy, ktoré v sebe nesú viac duchovna a precítenia. Takže zmena nastala v zmysle, že sa to posunulo do tejto dimenzie.
Ako by si rokmi zhodnotila návštevnosť kongresu?
Prvé dva roky sme boli na jednej škole, kde bol pomerne veľký priestor. Potom sme sa presunuli do týchto priestorov penziónu, kde pôsobí aj Powerjoga Akadémia Slovensko. Je to menší priestor, ale komornejší. Mali sme už návrhy, aby sme sa presunuli do väčších priestorov, keďže ten záujem o kongres každým rokom narastá. Ale rozhodli sme sa, že nechceme, aby to bola len komerčná a masová akcia. Radi by sme tomuto kongresu dali výnimočnosť a zachovali komornú atmosféru. Preto ten počet ľudí ostane obmedzený.
A čo tak zvýšiť frekvenciu? Teraz sa kongres koná iba raz ročne.
Kongres je štandardný a ponecháme ho raz ročne. Zatiaľ naozaj neuvažujeme nad zmenou. Nechceme, aby sa to ľuďom „prejedlo“. Naopak, chceme aby sa každý rok na akciu tešili. Radi by sme im každý rok priniesli niečo nové, aj keď gro lektorov sú tí istí. Napríkad každý rok precvičuje garant akadémie, Vašek Krejčík. Prizývať chceme aj absolventov Akadémie a dať im tak priestor a príležitosť ukázať svoj štýl cvičenia.
Je kongres vhodný pre začiatočníka, ktorý s jogou začína?
Povedala by som, že je to vhodné skôr pre tých, ktori sa už jógou zaoberajú. Avšak začiatočník sa kongresu môže zúčastniť, je na ňom koľko zvládne. Predsa len máme tu 5 až 6 hodín cvičenia, čo je pomerne náročne. Ale zasa sa môže stretnúť s formou jogy, ktorú nepozná a osloví ho. Určite neodrádzam, ale musia rátať s tým, že tie hodiny sú náročnejšie než povedzme na aké sú zvyknutí. Na druhej strane na kongrese prebiehajú aj prednášky, takže sa môžu dozvedieť mnoho nových informácii. A na prednáškach si môžu oddýchnuť :).
Ak by sa inštruktori chceli prezentovať na kongrese, môžu sa hlásiť?
Určite áno. Ako som spomínala, aj tento rok sme dali priestor inštruktorom, ktorí sa s nami skontaktovali a mali záujem prezentovat sa.
Koľko takých inštruktorov už vychovala akadémia?
Presné číslo nenosím v hlave, ale bude ich už okolo stovky. Nedokážem posúdiť, či je to na Slovensko veľa alebo málo. Avšak tešíme sa, že sa powerjoga dostáva aj do menších miest. Je to výborné, lebo to bola záležitosť väčšinou Bratislavy a väčších miest. V poslednom roku sa nám prihlasujú na kurz inštruktor powerjogy ľudia aj z menších miest a dedín. Ohlasy sú také, že získavajú pomerne rýchlo klientelu a powerjoga sa stáva obľúbená. V septembri otvárame ďalší kurz, informácie o nôm nájdu ľudia na našej webovej stránke.
Ďakujeme za príjemný rozhovor:)
Rozprávali sme sa s Michaelou Hluchovou, inštruktorkou a zakladateľkou Akadémia Powerjoga Slovensko. Ďalšie informácie o akadémii a jej aktivitách nájdete aj na stránke www.powerjoga.sk.
Koho zo známych inštruktorov ste mohli vidieť na kongrese jógy v Piešťanoch:
Zuzana Plevová (powerjoga)
Jaroslav Pávek (asthanga joga)
Jakub Šamberger (powerjoga)
Adriana Seidlerová (joga a portdebras)
Janka Čahojová (hatha joga, powerjoga)
Martin Ďuriš (Svastha Yoga Therapy Program)
Zdeno Kubo (Hatha yoga, Shrivatsa Yoga)
Monika Rišková (Asthanga yoga, Back care yoga, Active yoga, Budokon)
Zdroj foto: Michaela Hluchová