In-line korčuľovanie je stále trendom. Prečo ho tak máme radi

Mirka

Potiť sa v telocvični alebo fitcentre v záplave endorfínov je síce fajn, ale v letných mesiacoch je na nezaplatenie pobyt na čerstvom vzduchu. Hoci je in-line korčuľovanie sezónnou záležitosťou, výhod ponúka neúrekom. Zábava je jednou z nich.

In-line korčuľovanie je stále trendom. Prečo ho tak máme radi
29. MÁJ 2013

Položili ste si niekedy otázku, kedy sa človeku cvičí najlepšie? Určite vtedy, keď ho šport baví, je pre neho zábavou a má k dispozícii kvalitné športové vybavenie. Za týchto okolností sa i chudne akosi ľahšie a jednoduchšie. Ak ste ešte svoje kolieskové korčule neoprášili, vedzte, že konečne prišiel čas (aj počasie to potvrdzuje), aby ste tak učinili. Hor sa za zábavou!

Precvičí hlavné svalové skupiny, posilní srdce a spáli kalórie

K jednoznačným výhodám in-line korčuľovania patrí pobyt na čerstvom vzduchu. Chodníky a trasy vhodné na korčuľovanie si môžeme vyberať podľa ľubovôle (samozrejme závisí aj od vyspelosti danej lokality), vďaka čomu máme neustále k dispozícii nové a zaujímavé prostredie. Navyše, na týchto miestach sa to priam hemží ľuďmi s podobným záujmom a vzájomné spoznávanie sa atraktivitu in-line korčuľovania zvyšuje. Tak prečo to nevyužiť?

Ak vám predsa len ide v prvom rade o pekné telo a zdravého ducha, in-line korčuľovanie vám prináša tieto pozitíva:

  • KALÓRIE – In-line korčuľovanie je obľúbená kardio aktivita, ktorá efektívne spaľuje kalórie (a tuky). Množstvo, samozrejme, závisí od intenzity korčuľovania a individuality osobnosti (rozhodujúca je váha, výška). Za 60 minút spálite od 300 až 600 kalórií.
  • BEZPEČNOSŤ – V prípade, že máte problémy s kĺbmi, korčuľovanie by vám mohlo vyhovovať, pretože patrí ku kardio aktivitám, ktoré šetria kĺby.
  • SRDCE  A PĽÚCA – Aeróbne aktivity slúžia k posilneniu srdca a podporujú činnosť obehového systému (krv je lepšie okysličovaná).
  • SVALY – Pri korčuľovaní dochádza k posilneniu hlavných svalových skupín, pričom v najväčšej miere dostávajú zabrať svaly zadku, vnútorných i vonkajších stehien a lýtok. Ukrátené nie je ani centrum tela (chrbát, brucho) a ramenné svaly, ktoré sú potrebné pre udržanie rovnováhy na korčuliach. K efektívnemu posilňovaniu svalov vhodne poslúžia kvalitné fitness korčule.
  • VYTRVALOSŤ – Začiatočníkom na budovanie vytrvalosti postačí korčuľovanie na dlhších trasách v rovnomernom tempe, neskôr môžete trénovať formou intervalového tréningu, ktorý spočíva v striedaní rýchlych a pomalých fáz.
  • ROVNOVÁHA A FLEXIBILITA - Nemusíte sa venovať krkolomným cvičeniam len preto, aby ste zvýšili koordináciu a flexibilitu. K ich rozvoju dochádza spolu so samotným in-line korčuľovaním. Po zvládnutí základných techník sa môžete zaradiť do kategórie pokročilejších a rovnováhu i flexibilitu postupne zlepšovať napríklad jazdou cez prekážky, kde oceníte špeciálne slalomové korčule.  
  • STRES A DEPRESIA – Pri športe dochádza k uvoľňovaniu hormónov šťastia. Pri korčuľovaní sa odreagujete, uvoľníte telo i myseľ, vďaka čomu sa vám bude depresia vyhýbať a naučíte sa lepšie zvládať stres.

Opatrnosti nie je nikdy dosť... 

Aj skúsený in-line korčuliar by mal dbať na bezpečnosť, ktorá je podmienená kvalitným vybavením. Nepodceňujte ochrannú prilbu, chrániče na kolená, lakte i zápästia. Oceníte ich v prípade spadnutia nielen na asfaltovom povrchu. Ak ich nemáte, aj na pohľad nevinný pád môže spôsobiť nepríjemné odreniny, modriny i vážnejšie poranenia. Mimochodom, veľmi starostlivo si vyberajte plochy na korčuľovanie. Nerovnomerný mokrý povrch, ktorý je plný kamienkov, k bezpečným nepatrí.

Ak máte k dispozícii kvalitné vybavenie i vhodnú plochu, a predsa máte strach z in-line korčuľovania, mali by ste vedieť, že podľa Inline Skating Resource Center je in-line korčuľovanie až trikrát bezpečnejšie ako futbal alebo basketbal a štyrikrát bezpečnejšie ako bicyklovanie. To znie celkom sľubne na to, aby ste strach pokorili. Čo poviete?

Viac informácií nájdete na:
Safety Tips Inline Skating: http://kidshealth.org/teen/safety/sports_safety/safety_inline.html
Inline Skating Resource Centre: http://www.iisa.org/resources/safety.htm
Prínosy in-line korčuľovania: http://www.rollerblading.com.au/fitnessbenefits.htm

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - In-line korčuľovanie je stále trendom. Prečo ho tak máme radi

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Podujatia

Akého podujatia by ste sa najradšej zúčastnili?

Mix viacerých aerobicových štýlov
Kombinácia aerobicu a body & mind štýlov
Mám rád každé športové podujatie, kde si dobre zacvičim

Celkom hlasovalo: 76
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.