5 chýb, ktoré zabíjajú úspech v cvičení
Niekedy sa nadmerná snaha pri cvičení nevypláca. Napriek vysokému nasadeniu sa progres nedostavuje.
Je jedno, či chcete schudnúť, nabrať svalovú hmotu, alebo si vytvarovať telo. Mnohí opakujú stále tie isté chyby dookola, a tak nikdy neprídu do cieľa. Keď spomínam chyby, nemyslím tým len zlú techniku cvičenia, alebo nesprávne úchopy pri cvičení, nesprávny postoj nôh, alebo nerovnosti v postoji. Úprimne povedané, rast svalov nie je taká exaktná veda, ako to na prvý pohľad vyzerá. Na chyby, ktoré spôsobujú stagnáciu a neúspech pri cvičení, sa treba pozerať v širšom kontexte. Pri cvičení treba ísť na maximum, dávať do seba veľké množstvo potravín, nezabúdať na regeneráciu a v neposlednom rade: fitnes je celoživotný záväzok.
Spísal som 5 chýb, ktoré by mohli zabiť váš úspech v cvičení pri formovaní postavy, chudnutí alebo naberaní svalovej hmoty. Pozrite si všetky body a úprimne sa spýtajte samých seba: ktoré z chýb robíte vy a ako to možno zmeniť?
Chyba č. 1
NEPOČÚVAM SVOJE TELO
Musíte počúvať svoje telo, to je základ úspechu. Naplánujete si tréning ramien, aby sa vám pekne tvarovali, ale váš triceps ešte stále bolí z minulého tréningu. Ešte nie je zregenerovaný. Možno ste málo spali alebo ste nemali dostatok hlbokého spánku počas noci, a tak sa svaly nestihli naplno zregenerovať. Je síce pravda, že niekedy sa musíte naozaj prekonať, aby ste sa posúvali ďalej, ale nie je to vždy pravidlo. Niekedy nastane situácia, keď sa telo naozaj nedokáže do ďalšieho tréningu zregenerovať.
Ako nechať oddýchnuť svoje telo, je individuálne. Pokiaľ trénujete naozaj každý deň, tak jeden deň voľna vás môže nabiť neskutočnou energiou. Pokiaľ nie ste až tak športovo vyťažení, masáž a nižšia intenzita tréningu budú stačiť.
Vynechaním tréningu a lepšou regeneráciou zabránite stagnácii a tým zlepšíte svoj progres. Zranený športovec jednoducho nedokáže budovať svalovú hmotu.
Chyba č. 2
NEZARAĎUJEM VEĽKÉ CVIKY
Keď sa snažíte získať pekný zadok, zameriavate sa často len na danú partiu. Rast svalovej hmoty sa neberie komplexne v mnohých prípadoch. Pre mnohých ľudí je precítenie a zameranie sa priamo na konkrétnu svalovú partiu pocitovo omnoho lepšie. Ale je to len pocit, reálne výsledky to nezabezpečí. Nemá zmysel cvičiť pre pekný zadok zanožovanie, keď ostatné partie, ktoré tvoria peknú postavu, nie sú spevnené.
Zaradením komplexných, teda veľkých cvikov do tréningu, si zabezpečíte posilnenie omnoho väčšieho množstva svalov, vytvarujete aj požadovanú partiu a navyše spálite viac kalórií a tukov. Takže nezameriavajte sa na izolované, resp. malé cviky, ale na veľké cviky, ako sú drepy, mŕtve ťahy, tlaky a podobne.
Chyba č. 3
NEROZMÝŠĽAM NAD TRÉNINGOM
Na prvý pohľad to vo fitnescentre vyzerá tak, že to, čo tam ľudia robia, je jednoduché, zábavné, hravé. Môže to vyzerať ako ihrisko pre dospelých, každá stanica ponúka inú skúsenosť a potenciál pre zlepšenie.
Je lákavé prechádzať jednoducho zo stanice A do stanice B, tlačiť váhy z bodu A do bodu B. Do určitej miery to funguje aj takto. Zo začiatku. Ale pre väčší úspech a dosiahnutie vyšších cieľov by ste mali k tomu pristupovať inak.
V skutočnosti naozaj nestačí len mechanicky dvíhať váhy, závažia, aby vaše svaly rástli. Je dobré využiť z každého opakovania, z každej minimálnej váhy, maximum. Je dobré uvedomiť si, ktoré svaly pri danom cvičení používate, či nezapájate vo veľkej miere pomocné svaly, či naozaj precvičujete zadok a nie chrbát. Efekt cvičenia zvýšite tak, že budete nad svalovou prácou rozmýšľať a nevykonávate ju mechanicky.
Chyba č. 4
SOM NEZODPOVEDNÝ POČAS VÍKENDU
Mnohí z vás nemajú problém dodržiavať pravidelný režim počas pracovných dní. Plán počas pracovného týždňa je relatívne konštantný, dá sa ľahko kontrolovať, čo, kedy a koľko skonzumujete a omnoho ľahšie sa vyhnete diétnym nástrahám.
Potom udrie víkend a všetky predsavzatia sú preč. Jednoducho sa „musíte“ uvoľniť, najmä pokiaľ sa jedná o alkohol. A s tým je spojený uvoľnený režim v podobe nevhodného stravovania. Takýmto pravidelným režimom sa veľmi ťažko dosahujú vytýčené ciele. To však neznamená, že alkohol musíte úplne vylúčiť, je to na vás. Čím budete striktnejší, tým väčšia šanca, že sa do cieľa dostanete rýchlejšie.
Chyba č. 5
ZAMERIAVAM SA VÝRAZNE NA KARDIO TRÉNING
S touto chybou sa stretávam pravidelne: ženy s cieľom spáliť čo najviac a čo najrýchlejšie podkožný tuk to preháňajú s kardio tréningom.
Kardio tréning určite patrí do pravidelného tréningu, nemôže však tvoriť jeho základ. Pomáha síce, aby ste ostali chudí, ale nie je chudí ako chudí.
Prehnané množstvo kardia zabraňuje tvorbe rastovému hormónu, to zase môže zabrániť tvarovaniu nôh, zadku, ramien alebo u mužov pevných rúk. Okrem toho kardio tréning berie energiu pre silový tréning, takže bude malá šanca, že svaly budú vytvarované a pevné. Telo nebude mať energiu ich dostatočne zregenerovať. Nebude mať ani dostatok energie na stimuláciu svalov pri tréningu. Čiže v konečnom dôsledku môže kardio tréning znižovať bazálny metabolizmus. Zamerajte sa teda skôr na budovanie svalovej hmoty, ako na priame spaľovanie tukov na kardio strojoch.
Zdroj foto: flickr.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
10 chýb, ktoré najčastejšie robíme pri cvičení vo fitku
Čo sa týka tréningu, za najväčšiu chybu je možné považovať nedostatočné rozcvičenie.
4 chyby, ktoré najčastejšie robíme pri cvičení doma
Začnete cvičiť plní elánu, ale o pár dní je vaše nadšenie fuč?
Ako sa vyhnúť stagnácii pri chudnutí
Po mesiacoch úspešnej diéty sa progres odrazu spomalil, alebo dokonca úplne zastavil.