Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Ako si zvoliť vhodný trenažér?

Pocit, že pre seba niečo robíte, psychická pohoda, pekná a pevná postava. Nech máte akýkoľvek dôvod používať nejaký fitnes stroj, je dôležité vybrať si pre seba ten správny.

 

Ako si zvoliť vhodný trenažér?
10. FEB 2016

Schudnúť môžete pomocou vhodnej úpravy jedálnička a pri akejkoľvek fyzickej aktivite vykonávanej v správnej intenzite a dostatočne dlho. Zvoliť teda môžete bežecký pás, stepper, eliptický trenažér, rotoped, cyklotrenažér alebo veslovací trenažér.

Bežecký pás

Jedným zo spôsobov, ako naraz precvičiť sedacie svaly a zároveň zapracovať aj na vytrvalosti, je zvoliť si ako kardio cvičenie beh alebo chôdzu do kopca.
Ak cvičíte vo fitnescentre na bežečkom páse, zvoľte si väčší sklon. Pohyb do kopca totiž dokáže viac zaťažiť sedacie svaly a svaly na zadnej strane vašich stehien ako v prípade, že sa pohybujete iba po rovine. Pre ešte väčšiu účinnosť takéhoto cvičenia zaraďte do behu intervaly a cvičte intervalový tréning.

bežecký pás
Zdroj foto: insportline.sk

Stepper

Pomerne veľkou výhodou steppera je, že pomocou neho môžete posilniť svaly nôh, zadku a aj zlepšiť činnosť obehového systému a srdca. Podľa toho, ako cvik vykonávate, viete posilniť buď štvorhlavý sval stehna (hlboké pohyby), alebo hamstringy, svaly zadku a lýtok (plytké pohyby). V porovnaní s behom je stepper výhodnejší v tom, že sa pri ňom menej zaťažujú kĺby, a je teda vhodný aj pre ľudí s nadváhou. 

Rotoped

Cvičenie na rotopede nie je náročné na techniku, má pozitívny vplyv na krvný tlak a zvyšuje vitálnu kapacitu pľúc. Okrem toho je šetrné ku kĺbom a môže mať aj relaxačné účinky. Hlavné posilňované svaly sú štvorhlavý sval stehna, sedacie svaly a lýtka. Tieto stroje sú vhodné aj pre ľudí so zdravotným obmedzením, pretože dve tretiny váhy človeka sú sústredené na sedle. Obdobou rotopedov sú cyklotrenažéry s rozdielom športovejšieho dizajnu. 

cyklotrenažér
Zdroj foto: insportline.sk

 

Veslovací trenažér

Veslovací trenažér patrí k zariadeniam, na ktorých je možné vykonávať najzdravšiu a veľmi účinnú športovú aktivitu. Cvičením na ňom si spevníte svalový korzet (brušné svaly, chrbtové svaly), ale taktiež väčšinu svalových partií od rúk až po nohy. 

Eliptický trenažér

Stroj, ktorý pomôže pri chudnutí, pravdepodobne najväčšiemu množstvu ľudí, je eliptický trenažér. Dá sa na ňom korigovať záťaž a intenzita cvičenia, vďaka čomu je pohyb celého tela zábavnejší a akčnejší. To je hlavný dôvod, prečo na ňom dokáže šliapať viac ľudí, ako na iných strojoch. Okrem toho dokáže simulovať podobný pohyb ako na bežiacom páse, ale je šetrnejší k vašim kĺbom. Menšia záťaž je dosiahnutá vďaka jeho konštrukcii. Celá váha tela je opretá na pedáloch prístroja. Ďalšou výhodou eliptického trenažéra je, že pomocou neho neprecvičujete iba spodnú, ale aj hornú časť tela.    

Výberom fitnes stroja to však nekončí!

Na to, aby ste pomocou cvičenia dosiahli maximálny účinok, je dôležité dodržovať niekoľko pravidiel:

  • tréning treba vykonávať 2-3 hodiny po jedle
  • cvičiť by ste mali 3-4 razy týždenne 30 až 40 minút
  • pri kondičnom cvičení sa držte v aeróbnom pásme (50-70 % z maximálnej tepovej frekvencie), pričom MTF si môžete vypočítať odrátaním vášho veku od čísla 220
  • pri spaľovacom tréningu cvičte formou HIIT (striedajte maximálnu intenzitu s miernou intenzitou tréningu v pomere 30:90 sekúnd)

Pokiaľ vám doma chýba vhodný trenažér, môžete si ho kúpiť v  e-shope inSPORTline.sk

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Cvičenie na rebrinách nie je žiadne retro. dajte si do tela s naším plánom!Cvičenie na rebrinách nie je žiadne retro. Dajte si do tela s naším plánom!

Možností, ako začleniť rebriny do svojich športových aktivít, existuje veľa. 

 

Tréningový plán pre biceps, triceps a ramenáTréningový plán pre biceps, triceps a ramená

Zbavte sa ovisnutej kože a ochabnutých svalov na rukách. Postačia vám jednoduché cviky.

 

Balančný tréning by mal byť súčasťou každého cvičeniaBalančný tréning by mal byť súčasťou každého cvičenia

Balančný tréning vychádza z funkčného tréningu. 


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako si zvoliť vhodný trenažér?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.