Daj cvičeniu štýl s odolnými Supershape PODLOŽKAMI.

Andrea Kováčová radí všetkým mamám, ako si nájsť čas na cvičenie

Nikola Danišová

Chcete si nájsť na seba čas a zacvičiť si, no pri dieťatku to akosi nejde? Ako na to, poradí šikovná mamička.

Andrea Kováčová radí všetkým mamám, ako si nájsť čas na cvičenie
15. MAR 2016

Najbližšie môžete Andrejku Kováčovú stretnúť osobne ako rečníčku na úžasnej konferencii Umenie byť Ženou, ktorá sa koná 9. apríla v Bratislave.

Najdôležitejšie je ráno!

Podľa Andrey sú najdôležitejšie rána. Vtedy máme šancu zapracovať na tom, aby bol náš deň pozitívne naladený. To je veľmi dôležité, pretože ak má človek dobrú náladu a stavia sa k veciam optimisticky, vie si zariadiť deň kreatívne a využiť každú príležitosť oddýchnuť si alebo si zacvičiť. „Ja si hneď po zobudení dávam šálku teplej vody na naštartovanie tráviaceho systému. Keď pijem vodu, úplne sa uvoľním a nemyslím na nič. Potom si dám 10 minút jogy a na to ľadovú sprchu – ale fakt ľadovú. Až potom idem raňajkovať. Pripravím si niečo výdatné a teplé, najlepšie zmes obilnín, ovocia a semienok,“ hovorí svoj recept na pohodové naštartovanie dňa Andrea.

Po dobrom naštartovaní dokážeme aj z vecí, ktoré robíme nerady, vyviaznuť so stále dobrou náladou. „Ak ma niečo fakt nebaví a musí to byť spravené, urobím z toho hru. A do všetkého zapájam moju ročnú Peťku. Pri umývaní riadu sa ohadzujeme špongiou, pri párovaní ponožiek si ich natiahnem na ruky a hráme sa na maňušky, pri zametaní naháňam Peťu s metlou, pri vykladaní bielizne hľadáme v práčke poklad (loptičku, ktorú som tam nenápadne hodila). Je to úžasná zábava a každý deň je iný,“ vysvetľuje Andrea recept na svoj optimizmus.

andrea
Zdroj foto: Andrea Kováčová

Ako si nájsť čas na cvičenie?

Po dobrom raňajšom naladení a optimistickej nálade, si mamičky nájdu čas na cvičenie oveľa skôr, ako keď sú pod stresom a v zlej, frustrovanej nálade. Podľa Andrey je základom do všetkého zapojiťaj svoje ratolesti. Deti sú zvedavé, chcú sa hýbať a hlavne tráviť čas s rodičmi. Prečo to nevyužiť a nezapojiť ich do cvičenia? Ak sa vám táto myšlienka zapáčila, na internete môžete nájsť množstvo cvičení, ktoré sú upravené tak, že ich môžete cvičiť aj s dieťatkom. Výborne využitý čas na športovanie je napríklad kočíkovanie. Namiesto pomalej prechádzky si môžeme zabehať, obuť korčule alebo tlačiť kočík rýchlou chôdzou. Cestou sa môžeme zastaviť na plavárni a stráviť úžasné chvíle plné pohybu aj s dieťatkom v bazéne. Pre inšpiráciu, ako efektívne sa dá týmto spôsobom cvičiť, si môžete pozrieť toto video: 


Zdroj video: www.youtube.com

„Určite odporúčam naučiť sa jednu krátku zostavu hocičoho. Ja som sa napríklad naučila jogový Pozdrav slnku, a ten si zacvičím kedykoľvek počas dňa. Postavím na polievku – zacvičím si. Upratujem skriňu – šup pár cvikov. Na toto netreba mať úplne špeciálne vyhradený čas. Ten by v našom mamičkovskom svete nemusel prísť vôbec. Moje heslo: krátko, rýchlo, kedykoľvek,“ hovorí zo svojich skúseností Andrea.

andrea
Zdroj foto: Andrea Kováčová

Ako si nájsť čas na oddych popri všetkým povinnostiam?

Mamičky, okrem cvičenia, potrebujú aj svoju chvíľku pokoja na akúsi psychohygienu. Kde ju však vziať? „Treba sa niekoľkokrát za deň úplne stíšiť, ponoriť do seba, byť proste ticho. A to aj v myšlienkach. Mamy na to majú skvelý priestor, napr. počas kočíkovania, dojčenia či uspávania. Tieto drahocenné minúty v priebehu dňa vedia byť zdrojom úžasnej energie. Len si to treba uvedomiť a nechcieť byť stále niekde inde, ako práve sme. Pri dojčení nemyslieť na riad, pri prechádzke na maily, a tak podobne,“ upozorňuje Andrea.

Aké je hlavné pravidlo Andrey Kováčovej?

„Hlavne tento čas pre seba nikdy nehľadať počas dňa, pretože niekedy nám popri deťoch nemusí zvýšiť ani 10 minút času len a len „pre seba“. Potom z toho môžeme byť pekne frustrované. Úplne, ale úplne všetko, sa dá robiť s dieťatkom, len tá činnosť vyzerá trošku inak, ako sme zvyknuté. My s Peťkou spoločne cvičíme, bláznime sa, pozeráme telku, kecáme. Veď to je úžasný čas pre mňa. A keď príde deň pes, keď sa mi naozaj nič nechce, naložíme Peťku do kočíka a ideme na výlet s tatinom,“ prezrádza Andrea.

andrea
Zdroj foto: Andrea Kováčová

Kto je Andrea Kováčová    

Andrejka je mamička ročnej dcérky Peťky. Založila facebookovú skupinu Čo dokáže mama, aby podporila ostatné mamičky na materskej. „Za 9 mesiacov fungovania môjho projektu sem mamičky pridali cez 13 000 služieb a výrobkov, ktoré majstrujú medzi prebaľovaním a varením obeda. Okrem kompletnej starostlivosti o domácnosť, detských krúžkov a vlastného spánku, mamy stíhajú háčkovať žirafy, viesť kurzy jogy, doučovať angličtinu, maľovať obrazy, robiť vlastné webky a mnoho iného. Baví ma to celé sledovať a toto tvorivé dianie podporovať. Ako pozorujem naše mamky v “Čo dokáže mama“, nesnažia sa skĺbiť prácu s rodinou, pretože musia, ale pretože veľmi chcú. Práca je pre nich psychohygienou a na svojej záľube zarábajú. Ak ešte neviete, ako zarábať na svojej záľube, napísala som 12 tipov, ako na to popri deťoch a v pohodlí domova. E-knihu si môžete zadarmo stiahnuť a prelúskať sa ňou,“ upresňuje Andrea.

Andrejka Kováčová vystúpi najbližšie na konferencii Umenie byť Ženou.

umenie byť ženou 2016

Zdroj foto: Andrea Kováčová

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Ako sa zbaviť pracovného stresu?Ako sa zbaviť pracovného stresu?

Počet ľudí, ktorí na vlastnej koži zažili syndróm vyhorenia z roka na rok rastie.

 

Emócie nie sú „dobré“ alebo „zlé“!Emócie nie sú „dobré“ alebo „zlé“!

Ak dieťa začne plakať, nezisťujeme príčinu tohto emocionálneho prejavu, ale snažíme sa ho utíšiť, umlčať. 

 

Šťastie je o rozhodnutí každého jedného z nás!Šťastie je o rozhodnutí každého jedného z nás!

Nikto vám nedokáže dať zaručený recept na šťastie.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Andrea Kováčová radí všetkým mamám, ako si nájsť čas na cvičenie

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.