Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Hľadáte skvelý doplnkový šport? Skúste plávanie

Plávanie je veľmi účinná športová aktivita. Zapájate totiž pri nej rovnomerne všetky svaly vášho tela. Ďalšou veľkou výhodou plávania je, že s ním môžete začať iba s minimálnym ohľadom na váš vek, fyzickú zdatnosť alebo zdravotný stav.

Hľadáte skvelý doplnkový šport? Skúste plávanie
6. JUN 2017

Keďže pri plávaní je telo v horizontálnej polohe a pomocou pravidelného vytáčania do strán sa rovnomerne rozvíja pravá aj ľavá strana tela, je veľmi vhodným doplnkom do cvičebného plánu či už začiatočníka alebo skúseného cvičenca.

Základné výhody plávania

  • rovnomerne zaťažuje svalstvo tela,
  • otužovaním (plávaním v primerane chladnej vode) posilňuje imunitný systém,
  • vďaka zvýšenému úsiliu dýchacích svalov sa rozvíja dýchací systém,
  • horizontálna poloha pozitívne ovplyvňuje činnosť srdcovo-cievnej sústavy,
  • vplýva na správne držanie tela,
  • prispieva ku znižovaniu stresu.

 

Správne zásady plávania

Tak, ako pri každom športe, aj pri plávaní treba dodržovať správnu techniku. Treba si dávať pozor na správne dýchanie. Dýchanie musí byť prispôsobené záberu. Väčšina rekreačných plavcov sa totiž nadychuje vždy na tú istú stranu, čo je ale chyba, pretože sa tak svaly rozvíjajú nesymetricky. Asi to bude spočiatku neprirodzené, ale pre rovnomerný rozvoj je lepšie dýchať na každý tretí záber.

To však znamená dýchať o tretinu menej pravidelne, ako pri jednostrannom nadychovaní a tak to nebude zo začiatku jednoduché, ale verte mi, stojí to zato. Ďalšou častou chybou je, že najväčšiu záťaž vykonávajú ramená a paže a zabúda sa na prácu nôh. Plávajte preto celým telom.

Tiež by ste si v žiadnom prípade nemali obľúbiť iba jeden plavecký štýl a ten potom uprednostňovať. Každý zo základných plaveckých spôsobov (voľný štýl, prsia, znak a motýlik) precvičia všetky hlavné svalové skupiny a ich vzájomnou kombináciou sa zabezpečí, že určite nezabudnete na žiaden sval.

Ako plávanie zaradiť do plánov

Plávanie by ste si mohli zaradiť teraz v lete ako aeróbnu aktivitu buď ráno alebo večer. Skúsenejší cvičenci môžu plávanie vykonávať v dvojfázovom štýle tréningu (ráno plávanie a večer cvičenie) a začiatočníci v netréningový deň.

Je veľmi vhodné si uvedomiť, že plávanie patrí ku športom, pri ktorom sa vyskytuje najmenej úrazov. Samozrejme platí to až po zvládnutí správnej techniky a dodržiavaní pravidiel, ktoré si sila vody vyžaduje.

Zdroj titulnej fotky: Pexels, CC0


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Hľadáte skvelý doplnkový šport? Skúste plávanie

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.