In-line korčuľovanie je stále trendom. Prečo ho tak máme radi
Potiť sa v telocvični alebo fitcentre v záplave endorfínov je síce fajn, ale v letných mesiacoch je na nezaplatenie pobyt na čerstvom vzduchu. Hoci je in-line korčuľovanie sezónnou záležitosťou, výhod ponúka neúrekom. Zábava je jednou z nich.
Položili ste si niekedy otázku, kedy sa človeku cvičí najlepšie? Určite vtedy, keď ho šport baví, je pre neho zábavou a má k dispozícii kvalitné športové vybavenie. Za týchto okolností sa i chudne akosi ľahšie a jednoduchšie. Ak ste ešte svoje kolieskové korčule neoprášili, vedzte, že konečne prišiel čas (aj počasie to potvrdzuje), aby ste tak učinili. Hor sa za zábavou!
Precvičí hlavné svalové skupiny, posilní srdce a spáli kalórie
K jednoznačným výhodám in-line korčuľovania patrí pobyt na čerstvom vzduchu. Chodníky a trasy vhodné na korčuľovanie si môžeme vyberať podľa ľubovôle (samozrejme závisí aj od vyspelosti danej lokality), vďaka čomu máme neustále k dispozícii nové a zaujímavé prostredie. Navyše, na týchto miestach sa to priam hemží ľuďmi s podobným záujmom a vzájomné spoznávanie sa atraktivitu in-line korčuľovania zvyšuje. Tak prečo to nevyužiť?
Ak vám predsa len ide v prvom rade o pekné telo a zdravého ducha, in-line korčuľovanie vám prináša tieto pozitíva:
- KALÓRIE – In-line korčuľovanie je obľúbená kardio aktivita, ktorá efektívne spaľuje kalórie (a tuky). Množstvo, samozrejme, závisí od intenzity korčuľovania a individuality osobnosti (rozhodujúca je váha, výška). Za 60 minút spálite od 300 až 600 kalórií.
- BEZPEČNOSŤ – V prípade, že máte problémy s kĺbmi, korčuľovanie by vám mohlo vyhovovať, pretože patrí ku kardio aktivitám, ktoré šetria kĺby.
- SRDCE A PĽÚCA – Aeróbne aktivity slúžia k posilneniu srdca a podporujú činnosť obehového systému (krv je lepšie okysličovaná).
- SVALY – Pri korčuľovaní dochádza k posilneniu hlavných svalových skupín, pričom v najväčšej miere dostávajú zabrať svaly zadku, vnútorných i vonkajších stehien a lýtok. Ukrátené nie je ani centrum tela (chrbát, brucho) a ramenné svaly, ktoré sú potrebné pre udržanie rovnováhy na korčuliach. K efektívnemu posilňovaniu svalov vhodne poslúžia kvalitné fitness korčule.
- VYTRVALOSŤ – Začiatočníkom na budovanie vytrvalosti postačí korčuľovanie na dlhších trasách v rovnomernom tempe, neskôr môžete trénovať formou intervalového tréningu, ktorý spočíva v striedaní rýchlych a pomalých fáz.
- ROVNOVÁHA A FLEXIBILITA - Nemusíte sa venovať krkolomným cvičeniam len preto, aby ste zvýšili koordináciu a flexibilitu. K ich rozvoju dochádza spolu so samotným in-line korčuľovaním. Po zvládnutí základných techník sa môžete zaradiť do kategórie pokročilejších a rovnováhu i flexibilitu postupne zlepšovať napríklad jazdou cez prekážky, kde oceníte špeciálne slalomové korčule.
- STRES A DEPRESIA – Pri športe dochádza k uvoľňovaniu hormónov šťastia. Pri korčuľovaní sa odreagujete, uvoľníte telo i myseľ, vďaka čomu sa vám bude depresia vyhýbať a naučíte sa lepšie zvládať stres.
Opatrnosti nie je nikdy dosť...
Aj skúsený in-line korčuliar by mal dbať na bezpečnosť, ktorá je podmienená kvalitným vybavením. Nepodceňujte ochrannú prilbu, chrániče na kolená, lakte i zápästia. Oceníte ich v prípade spadnutia nielen na asfaltovom povrchu. Ak ich nemáte, aj na pohľad nevinný pád môže spôsobiť nepríjemné odreniny, modriny i vážnejšie poranenia. Mimochodom, veľmi starostlivo si vyberajte plochy na korčuľovanie. Nerovnomerný mokrý povrch, ktorý je plný kamienkov, k bezpečným nepatrí.
Ak máte k dispozícii kvalitné vybavenie i vhodnú plochu, a predsa máte strach z in-line korčuľovania, mali by ste vedieť, že podľa Inline Skating Resource Center je in-line korčuľovanie až trikrát bezpečnejšie ako futbal alebo basketbal a štyrikrát bezpečnejšie ako bicyklovanie. To znie celkom sľubne na to, aby ste strach pokorili. Čo poviete?