Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Lieč sa mrazom ako Wim Hof

Adela Jasenovcová

Metódu Wim Hof netreba veľmi predstavovať. Kto však ešte o nej nepočul, ide o dýchacie cvičenie, nastavenie mysle a postupné otužovanie chladom. 

Lieč sa mrazom ako Wim Hof
16. MAR 2017

„Sú to základné časti metódy, ktoré sú nástrojom pre optimalizáciu zdravia, redukciu stresu či kontrolu nad šťastím a silou. Jednoduchá metóda z prírody, ktorá nám umožňuje naučiť sa v krátkom čase, ako ovládať imunitný systém, termoreguláciu tela či iné súčasti autonómneho nervového systému,” hovorí Martin Thám, certifikovaný inštruktor metódy Wima Hofa. 

Metóda je pomenovaná podľa pána Wima Hofa, teda ide o samotného zakladateľa. Je to 57-ročný vitálny Holanďan, ktorý si ňou získal fanúšikov po celom svete. Niekomu sa môže zdať extrémna, inému prirodzená. Ide o to, že ju treba vedieť robiť. Vďaka svojej jednoduchosti a všestrannosti benefitov je vhodná pre široké spektrum ľudí. 

„Na workshopy a školenia chodia ľudia, ktorí nemajú predošlé skúsenosti s chladom či samotnou metódou. Pred kurzom ľuďom odporúčam vyskúšať si studenú sprchu. Vďaka nastaveniu mysle a dýchaciemu cvičeniu, ktoré mení PH, posúva sa aj prah bolesti a vnímania. Preto s prehľadom zisťujeme, že sme schopní oveľa viac, ako sme si mysleli,” hovorí nadšenec Martin.

Ako už býva zvykom, mnohé novinky sa stretnú aj s odporcami. A to najmä vtedy, ak sa neopierajú o žiadne vedecké štúdie a konkrétne fakty. Ľudia sa obávajú alternatívnych foriem medicíny, ľudovo povedané – šarlatánov.

„Wim si vďaka svetovým rekordom v extrémnom chlade získal pozornosť vedy. Vedci s ním v úzkej spolupráci potvrdzujú, čo Hof už dávno vedel. Knihy biológie sa začali meniť, keď Wim trénoval skupinku ľudí štyri dni. Následne šesť dní trénovali doma, pri vstreknutí baktérie E-coli, ktorá spôsobuje silnú imunitnú reakciu, dôsledkom čoho je horúčka a triaška. Obišli rovnako ako Wim – len s jemnou bolesťou hlavy,” argumentuje Martin.

Wim Hof podstúpil niekoľkokrát experimenty, kde bol zasypaný ľadom po krk, po dobu 80 minút, napojený na prístroje. V spolupráci s vedcami a lekármi zisťovali, ako vplýva chlad na telo.

„Podnikli sa štúdie o hnedom tuku, ktorý na rozdiel od bieleho, energiu vytvára. Biely ju len ukladá. Hnedý tuk energiu vyrába spaľovaním bieleho tuku a touto reakciou vytvára veľmi efektívne teplo. Zistilo sa tiež, že dospelí jedinci hnedý tuk nemajú, pretože jeho aktivita nie je stimulovaná. Inými slovami, život v teplotnom komforte, bez vystavovania chladu, má za následok radikálny úbytok hnedého tkaniva,” tvrdí inštruktor. Podľa Martina by sa mohlo zdať, že metóda je alternatívnou formou medicíny, pretože človek dokáže vedome ovládať imunitný systém či hormóny v tele, dokážeme sa liečiť zvnútra. Je presvedčený, že zdravie a šťastie je, inak povedané, správna chémia v tele

Skutočné dôkazy a výsledky, že je metóda účinná, sú príbehy ľudí, ktorí vďaka nej získali kontrolu nad svojím zdravím a silou. Živé chodiace dôkazy stretáva Martin po celom svete. Hovorí napríklad o Angličanovi s diagnózou skleróza multiplex. Ten po jedinom dýchacom cvičení, čo je len tretina metódy, začal opäť vidieť na oko, ktoré už bolo trvalo poškodené. Praktizovaním všetkých častí metódy mu postupne zmizli všetky obmedzenia, a dokonca aj lekári videli na snímkach mozgu a tela, ako to zázračne ustupuje.

„Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že vďaka metóde som získal väčšiu stabilitu v živote. Mám nástroj, ktorým sa zbavujem stresu a získavam viac energie. Ľudia, ktorých som metódu naučil, mi dávajú spätnú väzbu, ako to funguje, nezvyknú byť chorí ako predtým. Športovci si pochvaľujú nárast výkonu a sústredenia, a tiež kvalitnejšiu regeneráciu. V neposlednom rade veľa ľudí zmenilo spôsob vnímania chladu a zimy,” dodáva Martin Thám. 

Zdroj foto: FB, The Iceman (Wim Hof)

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:

ĽadoBorci slovensko: ľudia, ktorí horúcim srdcom roztápajú ľadĽadoBorci Slovensko: Ľudia, ktorí horúcim srdcom roztápajú ľad

„Otužovanie je aj o tréningu osobnosti. Ak sa človek prekoná a otužuje sa ráno, o niekoľko sekúnd má lepšiu náladu.“

 

Otužovanie nie je len o posilnení imunity. pozitív je oveľa viacOtužovanie nie je len o posilnení imunity. Pozitív je oveľa viac

Otužovanie vám pomôže nielen lepšie zvládať zimu a mráz, ale napríklad aj letné horúčavy.

 

Pozor, metóda wim hof je už aj na slovensku!Pozor, metóda WIM HOF je už aj na Slovensku!

Wim dokázal vďaka svojej metóde absolvovať maratón za polárnym kruhom len v šortkách a sandáloch.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Lieč sa mrazom ako Wim Hof

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.