Lucia Okoličányová: nordic walking napomáha telu a dodáva mu silu
Či už ste po operácii, ťažkom úraze, spamätávate sa zo zákernej rakoviny, alebo len nemáte kondičku, vyskúšajte nordic walking, ktorý výrazne napomáha pri rehabilitácii tela, pri získaní sily a energie.
Lucia Okoličányová je prezidentkou Slovak Nordic Walking Association. Získala najvyššiu úroveň certifikácie pre lektorov nordic walking na svete – národný tréner (national coach), ktorú udeľuje Medzinárodná federácia Nordic Walking. Lucie sme sa opýtali, v čom je nordic walking taký jedinečný a prečo môže pomôcť napríklad pri Parkinsonovej chorobe či skleróze.
Čo je nordic walking?
Nordic walking, severská chôdza je ozdravno-športová aktivita, využívaná v širokom spektre. Lucia Okoličányová vysvetľuje, že poznáme tri úrovne nordic walkingu. Prvá úroveň je wellness. Ide teda o kúpele, rehabilitácie či fyzioterapiu. Druhou úrovňou je fitnes. Zavádzajú sa pravidelné nordic walking lekcie a prechádzky. Poslednou úrovňou je šport, teda súťaženie. Veľkou výhodou nordic walkingu je nezávislosť od počasia. Je možné cvičiť počas celého roka, aj v zime na snehu. Nordic walking môže praktizovať každý bez ohľadu na vek, na výkonnosť či zdravotnú kondíciu.
Prečo je nordic walking taký účinný?
Potrebné sú špeciálne nordic walking palice, ktoré sa od trekových líšia najmä v pútku, rúčke a topánočke (spodná gumená násadka na hrot). Pri správnej nordic walking technike zapájame až 90 % svalov tela, čo je vyše 650 svalov. Pracujeme s hornou polovicou tela, ktorá nám pri správnej technike rotuje a zapája vnútorné svaly okolo chrbtice. Tieto nedokážeme spevniť v posilňovni. Ak máme pevné vnútorné svaly, je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že sa nám zranenia kĺbov tela budú vyhýbať.
Aké najväčšie chyby robia začiatočníci?
„Pohyb rúk pri správnej nordic walkingovej technike vychádza z ramena – lakeť sa nekrčí, toto je najväčšia chyba začiatočníkov. Keď kráčame bez palíc, tiež ruky nekrčíme v lakťoch, ale nám pekne idú popri tele. Pri Nordic Walking využívame väčší rozsah pohybu rúk za telom a vtedy nám horná polovica tela rotuje. S trekovými palicami, žiaľ, ľudia idú pred telom, ruky majú pokrčené a vtedy nie sú v správnom postoji, pretože prsty rúk za telom neotvárajú, a tým pádom nevedia získať zdravotné benefity,“ upozorňuje na hlavné chyby Lucia.
Lucia ďalej dodáva: „Osvojiť si správnu techniku nie je jednoduché a už vôbec to nie je možné cez internet. Potrebujeme minimálne 6 hodín s inštruktorom. Walkerom so správnou technikou a všetkými zdravotnými výhodami sa človek stáva asi až po roku a pol.“
Na čo by sme ešte pri tejto aktivite nemali zabúdať?
Pri nordic walkingu je totiž veľmi podstatný aj správny a zdravý postoj. Je presne dané, ako majú byť uložené chodidlá, kolená, panva, brucho, ramená aj hlava. Pre správnu techniku je podstatný aj uhol palíc a ich presné zasadenie a zatlačenie do zeme. A aby to nebolo jednoduché, pracujeme zároveň aj s prstami na rukách, ktoré vpredu zatvárame a za telom otvárame. Všetky tieto „drobnosti” sú veľmi podstatné ako prevencia pred rôznymi chorobami.
Komu dokáže nordic walking pomôcť?
„Pri správnej nordic walking technike vieme získať mnohé zdravotné výhody, akými sú napríklad prevencia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, a tiež prevencia pred chorobami pohybového aparátu. Nordic walking je vhodný pri rehabilitácii pooperačných stavov pohybového aparátu, rekonvalescencii po operácii karcinómu prsníka, tiež pri neurologických chorobách (Parkinson, skleróza multiplex, Alzheimerova choroba), pri liečbe diabetu 2. typu, prevencii osteoporózy a artrózy, pri problémoch s lymfatickým systémom, nadváhe, zvýšenom cholesterole, nízkej imunite, pri liečbe astmy, alergií a liečbe depresií, tiež pri odstraňovaní porúch učenia u detí. Toto sú všetko výskumom potvrdené zdravotné benefity a stále sa pracuje na ďalších výskumoch, pretože chôdza správnym zdravotným štýlom má oveľa väčšie pozitívne dopady na zdravie človeka,“ vysvetľuje riaditeľka Nordic Walking Association Lucia Okoličányová.
Pomoc po vyliečenej leukémii a rakovine prsníka
Lucia ďalej spomína na konkrétne príklady, ktoré počas svojej niekoľkoročnej praxe zažila: „Spolupracujeme napríklad s klubom pacientov po transplantácii krvotvorných buniek. Sú to pacienti vyliečení z leukémie, ktorí po vyliečení nemajú z fyzickej stránky jednoduché vrátiť sa do bežného života. Liečba je náročná, veľmi rýchlo sa zadýchajú, kondičku majú nízku. O palice sa však vedia oprieť, a tak prejdú oveľa dlhší úsek. Kráčame v zdravotnom tepe, preto nehrozí zadýchanie sa. Nehovoriac o jednoduchých cvičeniach na mieste, ktoré rozpumpujú celý kardio systém. Naša šikovná inštruktorka z Bratislavy spolupracuje s Ligou proti rakovine a organizuje pravidelné nordic walking lekcie s pacientkami po operácii karcinómu prsníka.“
Pomoc po operáciách kĺbov
„Neraz k nám do centra príde pacient po operácii kĺbov, či už dolných končatín alebo horných. Jedná sa najmä o kolená, karpálny tunel, ramená a chrbát. Opäť paličky slúžia na odľahčenie končatín, napomáhajú pri balanse a nordic walking pútko – rukavička, dokáže zafixovať celú dlaň. Máme aj špeciálne cvičenia s paličkami na jednotlivé pooperačné stavy. Neraz sa nám stalo, že pacient odišiel z lekcie s nordic walking paličkami a francúzske barle už nepotreboval,“ spomína Lucia.
Pomoc pri neurologických ochoreniach a ťažkých úrazoch
Bohaté skúsenosti má Nordic Walking Association aj s pacientmi s neurologickými ochoreniami: „Na preteky nám chodia pacienti s chorobami, ako sú Parkinsonova choroba a skleróza multiplex. Paličky pre postihnutého vytvárajú perfektný balans a odľahčujú ho. Neprichádza k otrasom ako pri iných športoch. Máme tiež špeciálne cvičenia pre jednu stranu tela, ktorá je väčšinou pri neurologických ochoreniach postihnutá viac.
Pomáhame aj pacientom, ktorí sa potrebujú po ťažkých úrazoch „rozchodiť“. Jednému takémuto sme sa venovali celú minulú sezónu. Absolvovala som s ním 50 lekcií nordic walkingu. Začínali sme s jednou paličkou, bez koordinácie a postupne sa stav krôčik po krôčiku zlepšoval. Nakoniec nám chalanisko chodí na súťaže a má perfektnú techniku.
Pomoc detičkám s mozgovou obrnou
Lucia spomína na ďalší prípad, keď nordic walking ukázali rodičom a ich dcérke, ktorá má ťažkú mozgovú obrnu a bola odkázaná na vozík: „Najprv sme pracovali len s hornou polovicou tela. Paličky držala v rukách a tlačili sme ju na vozíku. Na záver lekcie sa s našou pomocou oprela o paličky, postavila sa a vzpriamila. Bolo to neskutočné. V zahraničí bežne na nordic walking súťaže chodia aj skupiny s Downovým syndrómom, vozíčkari a iní pacienti.“
Lucia dodáva, že sa zatiaľ nestretli s chorobou, kde by bol nordic walking vyslovene nevhodný. Podotýka, že veľmi dôležité sú aj psychické benefity, ktoré nordic walking ponúka. Začlenenie sa do bežného života, pobyt v prírode, prejsť sa, alebo si zasúťažiť v partii podobne zmýšľajúcich ľudí, je veľmi uvoľňujúce. „Nechcem však, aby nordic walking vyznel ako aktivita výlučne pre pacientov. Máme veľkú skupinu ľudí, ktorí sú zdraví a túto aktivitu vykonávajú pre radosť z pohybu a športu,“ upresňuje Lucia.
Ako je to so súťažným nordic walking?
„Naša asociácia už roky organizuje majstrovstvá Slovenska a naposledy aj majstrovstvá Európy, nakoľko je nordic walking aj športová aktivita. Pri športových súťažiach sa ide na rýchlosť a traťoví komisári kontrolujú dodržiavanie správnej techniky. Tento vyšší športový level je vhodný pre všetkých, ktorí majú záujem pretekať a majú súťažného ducha. Najmladšími účastníkmi sú v našich pretekoch juniori a najstaršími aj seniori po 70-ke,“ vysvetľuje Lucia športové odvetvie nordic walking.
Urobte si certifikát inštruktora nordic walking
Nordic Walking Association sa každoročne zúčastňuje celosvetového kongresu nordic walkingu. Tiež spolupracuje s mnohými nordic walkingovými asociáciami po celom svete. Slovenskej asociácii udelilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR akreditáciu na školenie nordic walking inštruktorov. „Okrem klasických lekcií, teambuildingov a rôznych druhov kurzov, školíme aj akreditovaných inštruktorov, ktorí si následne otvárajú svoje nordic walking centrá po celom Slovensku,“ dodáva Lucia
„Naša asociácia organizuje aj mnohé nordic walking súťaže a vedenie sa zúčastňuje na viacerých odborných kongresoch, seminároch a workshopoch. Ďalej šírime túto skvelú ozdravno-športovú aktivitu medzi ľudí. Za posledných pár rokov sa počet walkerov rapídne zvýšil. Zo začiatku ľudia nevedeli, čo je severská chôdza, teraz nás už cielene vyhľadávajú. Netrúfnem si odhadnúť, koľko nás je na Slovensku, ale nordic walkerov so správnymi palicami a technikou stretávame stále viac a viac. Ak sa máme porovnať so svetom, sme na veľmi vysokej úrovni, aj v oblasti kurzov aj športových nordic walking aktivít. Na poslednom celosvetovom kongrese boli naši zástupcovia dokonca vyhodnotení ako walkeri s najlepšou nordic walking technikou.
Zdroj foto: flickr.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Severská chôdza sa stáva v lete obľúbeným športom.
Pomáha schudnúť a šetrí kĺby.
Máli sa vám klasický beh? Venujte sa nordic runningu!
Severský beh, vo forme ako ho predstavili víťazi EAIA, je kombináciou klasického behu, behu na lyžiach a nordic walkingu.
Nevonia vám beh? Skúste spaľovať rýchlou chôdzou
V prípade, že sa vám nepáči behanie, veľmi dobrou alternatívou môže byť rýchla chôdza.
Diskusia k článku - Lucia Okoličányová: nordic walking napomáha telu a dodáva mu silu