Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Na bežky! Super aktívny oddych v prírode

Zima v plnom prúde, hory obdarené snehovou nádielkou a vy túžite po aktívnom pohybe v prírode? Beh je síce dobrý nápad, ale v snehu to nemusí byť vždy ideálne.

Na bežky! Super aktívny oddych v prírode
13. FEB 2015

Vhodnou alternatívou a športom, ktorý opäť zažíva boom, je bežecké lyžovanie. Ak radi dýchate čerstvý vzduch a kocháte sa prírodou, bežky sa pre vás stanú vášňou. Navyše je to veľmi kvalitná fyzická aktivita, ktorá podporí vašu kondičku a vytvaruje peknú postavu.

Tak ako pri každom športe, aj tu budete potrebovať nejaký výstroj, bez neho to nepôjde, a preto musíte počítať s určitými finančnými nákladmi. Nejedná sa však o žiadne astronomické sumy a v podstate sa tento šport radí skôr medzi menej finančne náročné. Výhodou oproti lyžovaniu je aj to, že nemusíte investovať do vlekov.

Štýly bežeckého lyžovania

V rámci bežeckého lyžovania poznáme niekoľko štýlov, ku ktorým je výstroj prispôsobený, treba si iba vybrať ten správny pre nás.

Bežky rozdeľujeme podľa terénu na klasické, ktoré používame v stope, nevyžadujú si náročnosť techniky a sú vhodné pre začiatočníkov. Vyznačujú sa výraznejšou špičkou s ostrejším vrcholom pre plynulosť pohybu po dôraznom odraze. Charakteristické je i väčšie klenutie lyže v oblasti mazacej komory. Podstatná je aj tvrdosť lyže. Ak ste ťažší, tak je lepšie kupovať si tvrdšie lyže, ak ste zase ľahší, tak mäkšie, pretože nedostatočné pretlačenie lyže znamená, že mazacia zóna nedokáže dostatočne priľnúť k snehu a nevzniká dostatočné trenie. Začiatočníci môžu zvoliť i lyže, ktorých skĺznica je opatrená takzvanými šupinami. V jednom smere zdrsnený povrch skĺznice uľahčuje nácvik odrazu i stúpanie, a to i bez použitia stúpacích voskov. Pokročilejším lyžiarom však nemusí vyhovovať, pretože šupiny súčasne spomaľujú jazdu v zjazde.

Ďalšími sú tzv. korčuliarske lyže, ktoré umožňujú bežkovanie mimo stopy. Poznáme aj takzvané univerzálne lyže, ktoré sa dajú využívať na oba spôsoby. Vo vrcholovom športe sa nevyužívajú, no na turistiku sú vhodné, aj keď pocit z jazdy určite nie je taký, ako na špeciálnych lyžiach.

Viazanie a topánky

Viazania a topánky na bežecké lyžovanie musia byť vzájomne kompatibilné.  Najlepšie je kúpiť viazanie a topánky spolu. Vhodné sú moderné viazania, ktoré umožňujú lepšie ovládanie lyží.  V  súčasnosti sú najpoužívanejšie tieto druhy (normy):

  • NNN (New NordicNorm) – firma Rottefella,
  • SNS (SalomonNordicSystem) – firma Salomon,
  • SNS PILOT športové (pretekárske) viazanie

Na bežecké lyžovanie si vyberáme také topánky, aby boli kompatibilné s opísanými typmi viazaní. Najlepšie je vybrať si najprv topánky a podľa nich aj viazanie. Pri kúpe si treba topánky vyskúšať, aby sme zistili, ako sedia na nohe, pretože každý výrobca má iné kopyto. Treba ich skúšať vždy s ponožkou a kúpiť asi o cca ½ čísla väčšie, lebo noha sa zaťažením prekrví a rozšíri. Topánky na klasickú techniku behu na lyžiach sú vysoké po členky, majú mäkšiu podrážku.

Topánky na korčuľovanie sú vyššie a vystužené do bokov, aby noha dobre držala a prenášala silu na lyžu a sneh. Obyčajne majú kĺb, ktorý zaručuje dostatočnú bočnú pevnosť, a pritom umožňuje dobrý predo-zadný pohyb. Majú veľmi pevnú podrážku, aby sa čo najlepšie prenášala sila pri odraze.

Univerzálne bežecké topánky (combi) sú určené na obe techniky behu. Umožňujú kvalitný odraz pri klasickom spôsobe behu a zároveň zaisťujú dostatočnú pevnosť pri korčuľovaní. Turistické bežecké topánky určené na klasiku sú pohodlnejšie, robustnejšie a teplejšie. Niektoré topánky majú aj vibramovú podrážku, takže sa v nich aj dobre chodí.

Paličky na bežkovanie

Jednoduchá poučka hovorí, že palica na klasiku a turistiku by vám mala siahať po ramená, pre palicu na korčuľovanie je ideálne rozpätie dĺžky niekde medzi bradou a nosom, univerzálne palice sa, samozrejme, pohybujú niekde uprostred týchto dĺžok.

Dlhšie palice budú prijateľnejšie skôr pre športovo založených jedincov, než kochajúcich sa turistov. Záleží tiež od pákových pomerov – kto má dlhšie ruky, môže si dovoliť dlhšie palice a naopak. Bežecké paličky musia byť ľahké, ale pevné. Ak sú palice pružné, stráca sa energia. Zvyčajne sa vyrábajú z hliníka, sklolaminátu, grafitu alebo uhlíkových vlákien.

Oblečenie na bežecké lyžovanie

Hlavnou funkciou oblečenia je udržiavať optimálnu mikroklímu nášho tela vzhľadom na intenzitu pohybu a vonkajšie podmienky. Mikroklíma je tenká vrstva vzduchu na tele hrubá asi jeden milimeter. Keď sa cítime príjemne, má približné hodnoty 34 – 36 °C a vlhkosť medzi 40 – 60 %. Aby sme túto ideálnu mikroklímu udržali, oblečenie musí spĺňať dve základné protichodné požiadavky:

  • odvádzať vlhko (vodné pary, pot) a prebytočnú teplotu von – priedušnosť,
  • brániť prenikaniu vlhkosti (dážď), vetra a chladu k nášmu telu – nepremokavosť.

K oblečeniu nezabudnite čiapku, ktorá udržuje hlavu v teple a okuliare, čo sa nezahmlievajú, znižujú účinok slnečných lúčov a zlepšujú viditeľnosť. Rukavice majú polstrovanú dlaň a sú priedušnejšie.

Vedeli ste, že beh na lyžiach má storočné, ak nie tisícročné korene v severských krajinách? Bol to najefektívnejší spôsob lovu pre skupiny ľudí na dlhých zimných výpravách, keď sledovali stáda lososov a jeleňov. Zvyčajne sa používali drevené lyže a bambusové palice s koženými remienkami.

Chudnutie s bežkovaním

Bežecké lyžovanie je omnoho náročnejšie a z pohľadu spaľovania tukov a chudnutia efektívnejšie. Vzhľadom na charakter činnosti, pri ktorej sa zapájajú spolu s nohami aj ruky, kladie táto činnosť nároky na celé telo. Hlavný podiel pri práci nesú veľké svaly nôh. Zapája sa najmä trojhlavý sval lýtka, štvorhlavý sval stehna, sedacie svaly a veľký priťahovač.

Beh na lyžiach je nenáročný na zvládnutie techniky. Osvojí si ju aj priemerne pohybovo zdatný človek a to v priebehu krátkeho času. Trate bez náročných stúpaní a zjazdov poskytnú rekreačným športovcom možnosť výdatného telesného pohybu a vplyvom prostredia aj formu relaxácie.

Odporúčame prečítať: Športovú podprsenku noste aj pri zimných športoch


Autor článku

fit

FIT štýl

FITštýl je inteligentný časopis pre dnešnú ženu, bez ohľadu na vek. Informuje o novinkách vo svete starostlivosti o zdravie, módy, krásy, technológií a aktívneho životného štýlu. V novom čísle nájdete aj rozhovor so Zuzkou Light!

http://www.casopisfitstyl.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Na bežky! Super aktívny oddych v prírode

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.