Nevidíte výsledky vášho tréningu? Vyskúšajte krabičkovú diétu
Leto klope na dvere a vy nemáte napriek cvičeniu vysnívanú figúru? Problémom môže byť váš jedálniček, s ktorým vám pomôže krabičková diéta.
Čo je krabičková diéta?
Dôvodov, prečo sa človek rozhodne cvičiť, môže byť viacero. Niekto cvičí preto, aby si zlepšil kondičku a zdravie, iný sa zase snaží dosiahnuť štíhlejšiu postavu. Nech už je dôvod tréningov akýkoľvek, bez úpravy jedálnička sa nezaobíde. Naše telo využíva energiu zo živín na okamžitý pohyb alebo si túto energiu uloží do zásobnej formy. Mnohé diéty si kladú za cieľ vstúpiť do tohto mechanizmu a upraviť ho tak, aby bol výsledok tréningu čo najlepší a dostavil sa v čo najkratšej dobe.
Jednou z diét, ktorá pomáha pri zvýrazňovaní efektu cvičenia, je krabičková diéta. Princípom tejto diéty je presne rozplánovaný jedálniček– na každé jedlo máte jednu krabičku. Pri tréningoch býva častý problém občasné maškrtenie počas dňa, ktoré núti naše telo pýtať si jedlo omnoho častejšie. Krabičková diéta eliminuje okrem iného aj toto pojedanie a nastaví telu jasný časový harmonogram, kedy môže očakávať jedlo.
To však nie je všetko. Krabičková diéta patrí medzi ketodiéty, ktoré sa v dnešnej dobe tešia veľkej popularite. Hlavným zdrojom energie je pre naše telo za bežných okolností glukóza. Ketodiéty však ponúkajú telu ako zdroj energie práve ketolátky. Tie sa tvoria v našom tele pri nedostatku glukózya čo je najdôležitejšie, vytvárajú sa pri spaľovaní tukov. Stav, kedy sú pre nás hlavným zdrojom energie ketolátky, sa nazýva ketóza.
Pre koho je krabičková diéta určená a pre koho nie?
Krabičková diéta je ideálna pre každého, komu sa nedarí pri cvičení zvýrazniť svoju postavu alebo efektívne chudnúť. Ak vám robí počas dňa problém maškrtenie malých porcií, potom sa môžete spoľahnúť práve na túto diétu, ktorá problém vyrieši. Krabičková strava je tiež vhodná aj v prípade, že neviete odhadnúť správne porcie. Balíček pre každé jedlo totiž obsahuje presné množstvo nutrientov, ktoré vaše telo potrebuje. Vám tak stačí iba otvoriť správnu krabičku, pripraviť jedlo a najesť sa. Zabudnete tak na stres z počítania kalórií a na výčitky z veľkosti vašej porcie.
Hlavnou zložkou ketodiéty sú proteíny, pre ktorých metabolizmus sú dôležité okrem iného aj obličky. Tie sú však schopné spracovávať bielkoviny len do istej miery. Ak túto mieru prekročíme, čo sa môže u ketodiéty stať pomerne ľahko, môžu sa objaviť zdravotné problémy. Na ketodiéty by si mali dávať obzvlášť pozor pacienti s narušenou funkciou obličieka pacienti s diabetom.
U zdravého človeka dochádza pri používaní krabičkovej diéty k vzniku nutričnej ketózy. Ako sme už spomenuli vyššie, jedná sa o stav, kedy telo využíva ako zdroj energie tuky. Nutričná ketóza je však telom dobre regulovanáa u zdravého jedinca nevzniká závažné zdravotné riziko. Diabetici, ktorí sú odkázaní na neustálu korekciu hladiny glukózy, trpia vyšším rizikom vzniku diabetickej ketoacidózy. Dochádza k nej pri nedostatku glukózy a telo ju nedokáže nijak kontrolovať. Výsledkom sú závažné zdravotné komplikácie, ktoré môžu vyústiť do kómy.
Aká je najlepšia krabičková diéta?
V dnešnej dobe nájdete na trhu so zdravou výživou množstvo rôznych krabičkových diét. Mnohí výrobcovia ponúkajú okrem produktov pre výživu aj odborné poradenstvo. Ak ste vo svete ketodiét nováčikom, určite si nechajte vopred poradiť, či je pre vás takáto diéta vhodná. Pri výbere vám odporúčame riadiť sa nielen používateľskými recenziami, ale aj testami a porovnaniami, ktoré nájdete napríklad na necenzurovane.sk.
Správna krabičková diéta by mala v prvom rade obsahovať jedlo na celý deň. Po jedlách by ste sa mali cítiť sýti a jedlá by mali byť nutrične vyvážené. Nesmie chýbať ani dostatočná energetická hodnota, ktorá je pre váš denný výkon nesmierne dôležitá. V neposlednom rade by vám mali jedlá chutiť, aby vás práve tento detail od celej diéty neodradil.
Krabičkové diéty sú v dnešnej dobe výborným spôsobom, ako pri cvičení zvýrazniť svoju figúru. Zároveň pomáhajú pri plánovaní jedálnička a patria medzi pomerne osvedčené spôsoby, ako schudnúť. Pred nastúpením na ketodiétu by ste sa však mali informovať u nutričného špecialistu alebo vášho ošetrujúceho lekára, či je pre vás diéta vhodná.