Prejedli ste sa? Rozhýbte trávenie pohybom
Ak ste si počas sviatkov dopriali všetko, čo sa vám zažiadalo, zrejme bojujete nielen s gombíkom na nohaviciach, ale aj s pocitmi plnosti.
Vyprážaný kapor, majonézový šalát, sladkosti od výmyslu sveta a alkoholické nápoje si počas sviatočných chvíľ doprajú často aj tí, ktorí sa po zvyšok roka snažia žiť zdravo. Keď sa takýto jedálny lístok spojí s nedostatočným či nekvalitným pitným režimom a absenciou pohybu, môže sa stať, že na to doplatí naše trávenie, dostavia sa pocity únavy, podráždenosti a aj frustrácie z toho, že sme opäť nedokázali odolať.
Proces trávenia v kocke
Základné spracovanie potravy a príprava na ďalší proces trávenia prebieha v žalúdku. Žalúdok možno nazvať aj akýmsi skladníkom a nakladačom potravy. Dôležitú úlohu pri trávení zohráva kyselina chlorovodíková a enzým pepsín. Žalúdok denne vyprodukuje 1-1,5 litra žalúdočných štiav. Zo žalúdka putuje čiastočne spracovaná potrava (trávenina) cez zvierač vrátnika do dvanástnika, čo je vstupná časť tenkého čreva. Zmieša sa s enzýmami zo slinivky brušnej a žlčou, ktorá je uložená v žlčníku. Ďalej putuje do hrubého čreva, ktorého úlohou je aj odstraňovať vodu a vzniká fekálna hmota. Až tretinu z nej tvoria rozličné baktérie. Aj takto možno zjednodušene popísať tráviaci proces. Počas nášho života musí tráviaca sústava spracovať až 20 ton potravy, ktoré skonzumujeme, preto je dôležité tráveniu pomôcť vždy, keď máme čo i len najmenšiu možnosť.
Zabudnite na extrémy
Vrhnúť sa na extrémnu diétu či radikálne cvičenie v snahe následky hodovania čo najrýchlejšie odstrániť, nie je vhodné. Ľudskému organizmu extrémy neprospievajú a navyše úspech sa dostaviť nemusí, pretože tvrdé pravidlá daného očistného programu nezvládne každý. Lepšie je začať jesť pravidelne a pomaly, potravu dôkladne prežuť v ústach (už tu enzým alfa- amyláza, teda ptyalín v slinách štiepi škroby) a počas jedla sa vyhnúť pitiu tekutín, ktoré trávenie sťažujú. S nadúvaním, zápchou či kŕčmi vám zasa pomôže pohyb, pretože podporuje črevnú peristalitiku.
Pohyb a trávenie
Správnemu tráveniu napomáha aj pohyb, pretože podporuje tráviace procesy a peristaltiku čriev. Výbornou voľbou je prechádzka vo svižnom tempe. Práve chôdza je pre naše telo najprirodzenejším druhom pohybu. Ak sa časom dopracujete na odporúčaných 10 000 krokov denne, môžete si gratulovať. Pri chôdzi dbajte na správne držanie tela, zhlboka dýchajte a vnímajte okolie. Takýmto spôsobom pomôžete nielen zleniveným črevám, ale aj svojej kondícii a psychike.
Zdroj foto: flickr.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Rozhodli ste sa v novom roku cvičiť? Osvojte si tieto zásady a vytrváte
Jedným z novoročným predsavzatí je pravidelné cvičenie. Čo robiť, aby nezostalo iba pri niekoľkých pokusoch, ale cvičili ste pravidelne a s radosťou?
Pite vodu s citrónom a naštartuje svoj organizmus
Začnite nový rok s citrónovým rituálom, ktorý vám pomôže prekonať povianočné problémy s trávením.
5 tipov, ako začať cvičiť a vytrvať
Určite viete, aké to je. Veľakrát ste sa snažili, no nikdy sa vám nedarilo cvičiť s radosťou.