Schyľuje sa k súboju Zumba verzus Bokwa. Ktorá je lepšia?
Nielen na Slovensku, ale na celom svete sa schyľuje k parádnej bitke. Keď sa už zdalo, že Zumba nemá konkurencia, objavila sa Bokwa. Nová vec spôsobuje nový ošial. Podarí sa Bokwe, to čo dosiahla Zumba?
Čo je to teda Bokwa?
Je to nový cvičebný program, ktorý pomaly prichádza aj na Slovensko. Zatiaľ sa u nás uskutočnilo iba pár školení inštruktorov, preto v každom fitness centre ju ešte nenájdete. Ak však na hodinu Bokwy natrafíte, nečakajte kópiu Zumby, je to niečo úplne odlišné. Dokonca Bokwa sa dá skôr prirovnať k step aerobiku ako k Zumbe. Takže ak milujete Zumbu, tanec a horúce latino rytmy, Bokwa vás pravdepodobne neočarí. Ak však nie ste milovník tanca, možno práve Bokwa bude vaša nová závislosť.
Aký je rozdiel medzi Bokwou a Zumbou?
- Rozdiel: Zumba je o tanci, Bokwa o krokoch
Zumba hodina je poskladaná z rôznych tanečných štýlov ako salsa, merengue, reggeaton, či cumbia. Aj keď sa v choreografiách objavujú aj fitness prvky, na Zumbe si zatancujete a už za jednu hodinu sa naučíte štýly o akých ste možno ani nepočuli.
Bokwa je presný opak. Žiadne tance, ale kroky. Na Bokwe sa naučíte rôzne čísla a písmenká, ktoré budete „kresliť“ nohami. Čo je na tom skvelé? Že písmená a čísla, čiže Bokwa choreografie, sú jednotné na celom svete.
- Rozdiel: Hudba
Pri Zumbe z reprákov znejú horúce latino hity, aj keď často krát na Zumbe zaznie aj aktuálna hit z rádia, hip-hop, alebo country. Niekedy možno budete mať pocit, že ste sa preniesli na Hawai, Kubu, či Dominikánsku republiku. Hodina je poskladaná približne z 14-16 pesničiek, medzi ktorými je krátka pauza na napitie.
Pri Bokwe je energická hudba, ktorá vám pripomenie hodiny aerobiku. Je súvislá, nie rozdelená na jednotlivé pesničky.
- Rozdiel: Tempo
Pri Zumbe sa striedajú rýchle a pomalé pesničky, ide o intervalový tréning, o ktorom sa hovorí, že je oveľa účinnejší na spaľovanie kalórií, ako keď cvičíme hodinu v jednom tempe.
Pri Bokwe je to ináč. Žiadne striedanie pomalších a rýchlejších pesničiek, ale práve naopak - celú hodinu sa ide v jednom tempe a to dokonca bez prestávok ako pri Zumbe. Ale žiadny strach, že by ste to nezvládli. Ak vás Bokwa pohltí, nebudete chcieť prestať ani na konci hodiny ;-)
Výhody Zumby
- Energická, zábavná, jednoduchá.
- Začať môžete kedykoľvek. Hocikedy sa môžete pridať na hodinu Zumby, pretože jednotlivé hodiny na seba nenadväzujú.
- Ideálna pre milovníkov tanca. Je vhodná pre všetkých milovníkov tanca, dokonca aj pre tých, ktorí nemajú partnera, pretože na salsu, či bachatu pri Zumbe žiadneho nepotrebujete.
- Spaľujete kalórie s úsmevom. Skvelými latino pesničkami vám prinesie dobrú náladu a kilečká idú dolu s úsmevom na tvári.
Výhody Bokwy
- Nemusíte vedieť tancovať. Ak si myslíte, že ste tanečné drevo, Bokwa bude pre vás to pravé. Je jednoduchá a energická hudba s aktuálnymi rádiovými hitmi vás bude celú hodinu poháňať vpred.
- Jednoduchá. Kroky sa nemenia, ale sú každú hodinu rovnaké a to jednotné pre celý svet.
- Schudnete. Ak si Bokwu zamilujete, vašou odmenou na konci hodiny bude dobrá nálada a množstvo spálených kalórií.
- Kvalitní inštruktori. Ďalšou výhodou je, že inštruktori Bokwy musia prejsť na kurze skúškami a certifikát nedostane každý.
Nevýhody Zumby:
- Náročnosť: Aj keď je Zumba určená pre všetky vekové kategórie a tanečné prvky sú jednoduché, na prvej hodine môžu byť niektoré kroky na prvý krát zložité. Preto je dôležité nevzdať sa po prvej hodine, ale ísť aj na ďalšiu, kedy už pôjdu určite lepšie.
- Inštruktori Zumby: Zumba môže byť energická, zábavná, zdraviu veľmi prospešná, ale aj presný opak. Záleží od inštruktora, na akého natrafíte, resp. akého si vyberiete. Nevýhodou pri Zumbe je, že certifikát na Zumba inštruktora trvá iba 2 dni, nepotrebujete k nemu žiadne predchádzajúce skúsenosti s cvičením a nerobí sa po kurze žiadna skúška. Certifikát dostane každý, aj nie najzdatnejší a cvičeniu dostatočne rozumejúci človek.
Nevýhody Bokwy:
- Kroky: Kroky na Bokwe sú síce jednoduché a zábavné, ale po čase môžu omrzieť. Ďalšou nevýhodou sú časté poskoky a s nimi záťaž na kĺby.
- Svalová dysbalancia: Ako sme si už povedali, pri Bokwe sa kreslia nohami písmenká a čísla. Ak nakreslíte napr. písmenko L, nebudete ho kresliť aj opačne, pretože by to už L nebolo a tým nezaťažujete obe nohy rovnakou záťažou.
Ako tento súboj vidia slovenskí inštruktori?
Opýtali sme sa inštruktorov: „Myslíš si, že Bokwa ako novinka na Slovensku sa stane rovnakým ošiaľom, ako tomu bolo pri Zumbe?“
Andrea Kaltenhofer (inštruktorka Zumby a Bokwy):
„Ja si myslim, že Bokwa sa stane obrovským ošiaľom a dokonca sa bude držať aj dlhšie ako Zumba. Ako inštruktorka Zumby a Bokwy poviem úprimne, že Zumbu zbožňujem a určite ju neopustím, ale Bokwa je pre mňa ako droga. Ta hudba je úžasná, je to ako keby sa vo mne naštartoval motor. Zumba je na schudnutie veľmi dobrá, ale Bokwa je super...vďaka tempu a tréningu bez prestávky telo spáli viac kalórii...ja som pri Zumbe schudla veľmi veľa (skoro 13 kíl za rok),ale odkedy robím Bokwu idú kila dole rýchlosťou blesku. Samozrejme je doležité mať aj dobrého trénera (niekto kto je energický a vie vytvoriť tú poriadnu Bokwa Buzz!!!)“
Miška Krížeková (inštruktorka Zumby):
„Za môj športový odrazový mostík a prvotné nakopnutie do sveta fitness považujem aerobic. Začala som s ním ešte na strednej škole, kde ma uchvátil a tým som pokračovala pekných pár rôčkov. Postupom času jeho úspešnosť u ľudí klesala až nakoniec prišiel boom s názvom ZUMBA. Najskôr som Zumbu odmietala, bola som tvrdým zástancom presne daných krokov a neustálych ,,osmičiek“. Po prvej návšteve Zumby som však na všetky tieto ,,pravidlá“ pravdupovediac zabudla ;-). Zumba je pre mňa to, čo som odjakživa hľadala, niečo uvoľňujúce, fascinujúce a zábavné, tanečné a zároveň prospešné.
Nedávno som mala možnosť vyskúšať aj ďalší k nám prichádzajúci boom - boom BOKWY. Bolo to výborné, hudba moderná, energia, kroky ma vtiahli do varu. Avšak istým spôsobom som mala pocit, že som sa vrátila do môjho začínajúceho obdobia s aerobicom. Presne dané kroky, žiadne veľké zmeny. Pre mňa osobne je veľkou nevýhodou a trošku aj odradením svalová dysbalancia a neustále preskoky. Nepoviem, ktoré cvičenie je lepšie alebo horšie, alebo od ktorého sa viac chudne alebo nechudne. Je potrebné aby človek sám vyskúšal a zistil na sebe, ktoré konkrétne cvičenie mu najviac sedí a vyhovuje. Tiež veľkou dôležitosťou pri hľadaní takýchto cvičení je nájsť výborného inštruktora, energického, plného elánu a hlavne motivácie pre svojich cvičencov."
Dodo Krpelán (inštruktor Zumby):
"Nie, nemyslím si, že to tak bude, ale ktovie...? Každý si vyberie čo mu viacej vyhovuje... 100 ľudí, 100 chutí, 100 názorov. Zumba je Zumba a Bokwa je Bokwa. Treba vyskúšať :-)
Ja osobne som tiež vyskúšal a dobre som si zaskákal aj na Bokwe. Pre mňa to bola zmena a určitým spôsobom reset. Dosť som pociťoval záťaž na jednu stranu tela, po hodine to už bolo značne cítiť. Cvičenie “písmená“ bolo miestami jednoduché, ale aj zložité ako všade... chce to pravidelnosť. Mne osobne na Bokwe nesedí, že sa ide vkuse bez prestávok. Človek potrebuje sem tam pauzu pri cvičení. Zumba je tiež jednoduchá a hlavne zábavná. Hodina, kde ľudia prídu zresetovať a vypnúť od bežných strastí a povinností. Veľa záleží od inštruktora, od toho ako hodinu vedie, aké má choreografie a akú energiu vyžaruje. Chudne sa pri každom športe - pohybe. Dôležité je hýbať sa a dobre sa pri tom cítiť! “Kto sa hýbe ten je víťaz!“ Je jedno či je to Zumba alebo Bokwa."
Diskusia k článku - Schyľuje sa k súboju Zumba verzus Bokwa. Ktorá je lepšia?
Nový príspevok
“Kto sa hýbe ten je víťaz!“ Je jedno či je to Zumba alebo Bokwa." je pravdou!!!
Nech to bude aj domáce bicyklovanie na izbovom rotopede...
Ja chápem že dôležité je zaujať nadpisom ale nadpis typu: "Schyľuje sa k súboju Zumba verzus Bokwa. Ktorá je lepšia?" mi dosť výrazne pripomína začiatky článkov v bulvárnom odpade Nový Č*s!