Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Športujete alebo so športom začínate? Vyberte si správnu športovú podprsenku

Advertoriál

Športová podprsenka je základ a mala by patriť do každej športovej výbavy. Viete ale ako ju vybrať, aby správne plnila svoju funkciu? Nestačí zvoliť podľa vzhľadu, zamerať sa treba aj na ďalšie faktory.

Podprsenka_Zena_Fitness
Zdroj: PR, Seocentrum
8. JUN 2022

Športovú podprsenku by ste mali nosiť pri každom športe či už máte malé alebo väčšie prsia. Klasická podprsenka nie je určená na šport a môže vám dokonca viac uškodiť ako pomôcť, keďže nie je prispôsobená pre vyššiu pohybovú záťaž. Na rozdiel od nej je však športová podprsenka špeciálne navrhnutá tak, aby prsia udržala na mieste aj pri intenzívnom tréningu a zabránila tak poraneniam a poškodeniu väziva. Ako ju správne vybrať?

1. Zamerajte sa na druh

Športových podprseniek je niekoľko druhov:

- kompresná– primkne prsia k telu a zabráni im tak v pohybe, je však vhodnejšia pre menšie prsia, keďže je vyrobená len z pevnej látky často bez košíčkov,

- s košíčkami– košíčky v podprsenke prsia zafixujú podobne ako klasická podprsenka, ale poskytnú im vyššiu oporu, preto sú vhodné pre väčšie prsia.

2. Zvoľte správnu veľkosť

správnu veľkosť nemusí byť tak jednoduché, keďže sa môže odlišovať od veľkosti vašej klasickej podprsenky. Ak budete vyberať športovú podprsenku s košíčkami, ich veľkosť môžete zvoliť rovnakú ako pri tej klasickej, prípadne o číslo menšiu. Čo sa týka obvodu, tu veľmi záleží tiež na type športovej podprsenky. Niektoré majú vzadu zapínanie na cvočky, iné majú pevný pás s gumou a nemusí sa zhodovať s obvodom pri vašej klasickej podprsenke. Preto je potrebné si podprsenku vyskúšať a zistiť tak, či vám obvod bude sedieť.

Pri kompresných podprsenkáchnájdete zväčša značenie veľkostí písmenami XS-XL. Zvoliť môžete podľa vašej bežnej veľkosti oblečenia alebo o číslo menšiu. Opäť je dôležité si podprsenku vyskúšať. Zistíte tak nielen to, či vám pekne sedí obvod aj košíčky, ale aj to, či prsia nie sú v podprsenke príliš natlačené, či majú dostatočnú oporu alebo či nevyliezajú spod lemu či v podpazuší.

3. Vždy si podprsenku vyskúšajte

Vždy si športovú podprsenku vyskúšajte. Mala by vám presne sedieť bez toho, aby vás niekde škrtila, ťahala a tlačila alebo vám z nej vykúkali prsia. Pri skúšaní sa hýbte. Pokojne si zaskáčte, skúste si beh na mieste alebo si zatancujte a trošku sa zavlňte. Jednoducho robte také pohyby, aby ste zistili, že podprsenka pekne drží prsia na mieste a ani pri väčšom pohybe vám z nej nevyskočia, alebo neťahajú príliš dole.Správna podprsenka musí čo možno najviac minimalizovať pohyb pŕs do strán.

4. Dbajte na záťaž

Športovú podprsenku vždy vyberajte tiež podľa typu záťaže, ktorej bude vystavená. Existujú športovépodprsenky s nízkou, strednou a vysokou oporou. Tie s nízkou oporou sú často voľnejšieho strihu, látka nie je príliš pevná a sú vhodné skôr pre malé prsia a športy ako ľahká joga či strečing. Podprsenky poskytujúce strednú oporu sú vhodné pre menšie a stredne veľké prsia a športy ako ľahší beh, pilates, či tenis. Vysoká opora je potom ideálne pre veľké prsia a vyššiu záťaž, preto sú vhodné pre intenzívne športy.

5. Nezanedbávajte strih

Od strihu športovej podprsenky sa odvíja aj jej opora a pohodlnosť. Všeobecne platí, že ak potrebujete vyššiu oporu, siahnite po podprsenke so širokými ramienkami. Keď chcete zistiť oporu ramienok, uchopte hornú časť ramienka a stred košíčku a zatiahnite za ramienko. Čím viac sa ramienko natiahne, tým menšia je opora.Čo sa týka chrbtovej časti, nájdete podprsenky s prekríženými ramienkami, otvorom na chrbte, vetracími prieduchmi alebo s či bez zapínania. Tu záleží na vás, no platí, že čím intenzívnejší šport, tým väčšia by mala byť plocha látky na chrbte.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Športujete alebo so športom začínate? Vyberte si správnu športovú podprsenku

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.