Zapoj sa do LETNEJ VÝZVY v limitovanom predpredaji len do 30.4. a získaj DARČEK ZADARMO

Stres a chudnutie sa vzájomne ovplyvňujú

Veronika Shoebridge

Väčšina ľudí zažíva stres dennodenne. Stres však vo výraznej miere ovplyvňuje aj ľudské úsilie schudnúť. 

Stres a chudnutie sa vzájomne ovplyvňujú
18. OKT 2016

Čo je to stres

Skôr, ako si vysvetlíme vplyv stresu na chudnutie, povedzme si, čo vlastne stres je.

Je to akákoľvek záťaž či tlak, kvôli ktorému sa cítime unavení. Je to vlastne komplexná odpoveď ľudského tela na meniace sa podmienky okolia. Existuje v mnohých podobách, ako napríklad ťažká práca, tvrdý tréning, zima, teplo, zlé medziľudské vzťahy, zlá životospráva, fajčenie, nedostatočný oddych, nedostatok spánku. Toto všetko má vplyv na náš každodenný život a koniec koncov na našu telesnú hmotnosť.

Stres môžeme rozdeliť na dve základné kategórie – pozitívny a negatívny. Pod pojmom pozitívny stres sa myslí taký, ktorý nás dokáže motivovať k lepším a vyšším výkonom.

Ten negatívny je tou horšou verziou a spôsobí, že sme podráždení, nevrlí, máme problémy so spánkom, trávením, zvýšený krvný tlak a množstvo iných nebezpečných zdravotných problémov.

Stres a ručička na váhe

Stres má okrem množstva iných dôsledkov obrovský vplyv i na našu hmotnosť. U niektorých sa to prejavuje výraznou stratou na váhe a u ďalších zasa kilami navyše. Spýtali sme sa preto trénera životosprávy a dobrodruha Dušana Plichtu, aby nám poskytol názor na tému stresu a hmotnosti. 

„Stres je asi najsilnejší faktor, ktorý nám ovplyvňuje kvalitu života. Vďaka súčasnému životnému štýlu a forme fungovania spoločnosti, ho máme v prostredí viac ako kedykoľvek predtým. Stresu sa nezbavíme, ale čo môžeme robiť, je zmeniť našu odpoveď na stres. Či už mentálnou prácou s mysľou a hlavou, alebo aj fyziologicky, prácou so zlepšovaním životosprávy. Problém je hlavne v tom, že mnoho stresu si spôsobujeme vlastnou životosprávou a to najmä prehnanou, alebo nesprávnou stimuláciou cukrom, alkoholom, kofeínom a podobne. Napríklad, už len nesprávne sladké raňajky sa môžu odraziť v pravidelných návaloch vlčieho hladu. A hlad je práve ten najväčší stresor, ktorý pokiaľ nevieme spaľovať tuk ako zdroj energie, bude vytvárať najväčší stres. Z toho vyplýva, že adresovať hormonálnu reguláciu a najprv správne živiť mozog, bude pri vylepšovaní životosprávy kritické,“ tvrdí Dušan.

Aby sme vám k správnej životospráve troška pomohli i my, odporúčame našu knižnú novinku Zdravé rýchlovky, v ktorej nájdete tipy na zlepšenie životosprávy nielen od Dušana Plichtu, ale aj od ďalších odborníkov na výživu. Nechýba množstvo receptov na obed či večeru, ktoré stihnete uvariť do 30 minút.

zdravé rýchlovky

Zdroj foto: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Vysokoproteínové diéty – zbraň na tuky, alebo hazard so zdravím?Vysokoproteínové diéty – zbraň na tuky, alebo hazard so zdravím?

Diéty s vysokým obsahom bielkovín sú stále populárne, pretože človek pomerne ľahko schudne a netrpí hladom. Je však ich účinok trvalý a ako vplývajú na zdravie? 

 

Začiatkom veľkých životných zmien môže byť aj stravaZačiatkom veľkých životných zmien môže byť aj strava

Život je o voľbe – každý si môže vybrať, ako prežiť svoj život. A k spokojnému a vyrovnanému, ktorý nás viac spojí s naším vnútrom, môže viesť aj strava, tvrdí Henrieta Peškovičová.

 

Pšeno – zdravý zázrak z prírody?Pšeno – zdravý zázrak z prírody

Je lacné, mimoriadne zdraviu prospešné a vhodné na prípravu veľkého množstva jedál. Znovuobjavte pšeno aj vy!


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Stres a chudnutie sa vzájomne ovplyvňujú

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.