Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Tipy na rýchle uvoľnenie stuhnutého krku

Veronika Shoebridge

Stres sa u mnohých zvykne ukladať v krčnej chrbtici, výsledkom čoho je stuhnuté svalstvo krku a s tým spojené nepríjemné bolesti. 

Tipy na rýchle uvoľnenie stuhnutého krku
7. DEC 2016

Stres náš každodenný

Pár dôvodov, prečo má tak veľa ľudí problémy s bolesťami krčnej chrbtice a stuhnutou šijou, by sa našlo hneď. Najčastejším z nich je stres, ktorý je dobre známym každodenným spoločníkom asi každého človeka. Ďalšími príčinami sú aj: nosenie ťažkých tašiek na jednom ramene, zlá poloha pri každodennom a celodennom sedení pred obrazovkou počítača, a dokonca emocionálne napätie.

Ako si pomôcť?

V prvom rade je vhodné nesnažiť sa pomôcť si hľadaním odpovede „googlením”, ale vyhľadať pomoc odborníka, najlepšie fyzioterapeuta. Dobrá správa je, že túto časť sme za vás vyriešili my a na názor a radu sme sa spýtali diplomovanej fyzioterapeutky Lucii Fratričovej.

„Uvedomenie si samotnej pozície tela je výborným štartom do všetkých metód a cvičení, ktoré by mali pomôcť. Napínať sval bez predchádzajúceho uvoľnenia okolitého svalstva je zásadná chyba. Najlepšia poloha na uvoľnenie tela je ľah,“ radí Lucia.

Nezvaľujte vinu na trapézy

Lucia pridáva aj príklad, ako by mal účinný cvik na uvoľnenie krku vyzerať:

„Ramená sa pri nádychu zatláčajú do podložky a pri výdychu sa uvoľnia pozdĺžne v smere s podložkou. Hlava je pritom v rovine. Ideálne je, keď oči smerujú do stropu a súčasne pri výdychu smeruje pohľad v smere s pohybom lopatiek. Zvyšok tela je uvoľnený a dolné končatiny sú zohnuté v kolenách pre lepšie uvoľnenie brušnej steny. Za predpokladu, že sa podarí s výdychom uvoľniť lopatky a pohľad usmerniť v smere pohybu lopatiek, bez zdvihnutej hlavy z podložky, bude súčasťou dovydychovania aj zapojenie brušnej steny a to tak, že panva bude zľahka podsadená pri zostatku výdychu. Opticky sa chrbtica predĺži a aktivuje sa brušná stena za súčasného uvoľnenia hlavových kĺbov a svalov šije. Predné svaly krku, lopatky, teda ich spodné fixátory a brušná stena je aktivovaná a preberá rolu za často bolestivé svaly na opačnej strane krku. Mylne je teda všetko zvalené na trapézy, ktoré sú v tom celom úplne nevinne. Tie len robia to, na čo sú naprogramované, teda utiahnuť to, čo lenivé svaly z prednej strany krku neutiahnu.”

Ďalšie cviky, ktoré pomôžu uvoľniť stuhnutú krčnú chrbticu si môžete pozrieť v tomto krátkom videu: 


Zdroj: youtube.com

Feldenkreisova metóda

Je presne to, čo môže spôsobiť, doslova, revolúciu už v najbližších rokoch. Je celosvetovo uznávaná najmä pre svoju schopnosť zlepšiť vzpriamený postoj a držanie tela, jeho flexibilitu a koordináciu. Jej účinnosť je veľká. Využíva sa hlavne pri liečení rôznych druhov pohybových obmedzení, chronického napätia a bolesti alebo vývojových porúch. Je populárna medzi tanečníkmi, hudobníkmi a hercami, vo vrcholovom športe a v neposlednom rade je určená všetkým tým, ktorí chcú zlepšiť kvalitu svojho života.

Zdroj foto: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

6 cvikov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa bolesti chrbta6 cvikov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa bolesti chrbta

Bolesť chrbta je často dôsledkom svalovej dysbalancie, nesprávneho držania tela, stresu či obezity. Zbaviť sa jej možno aj niekoľkými jednoduchými cvikmi.

 

 

Cvičíme 5 tibeťanovCvičíme 5 Tibeťanov

Už 10 minút denne vám prinesie úľavu od bolesti, dodá energiu a spomalí starnutie. 

 

 

Pilates cviky na chrbtové a brušné svalyPilates cviky na ramená prinášajú bleskovú úľavu od bolesti

Ramená patria k oblastiam, na ktoré sa pri cvičení zabúda. Zbavte sa bolesti prostredníctvom Pilates cvičení, ktoré vám ponúkame.


DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Tipy na rýchle uvoľnenie stuhnutého krku

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

vlocka
vlocka
 26.8.2020 19:21

ja mam na taku tu rychlu ulavu svalov na krku a chrbte taku masaznu vecicku orava s infracervenym ziarenim co aj nahrieva a tak nejak postupne svalom dlhodobo ulavuje od bolesti