Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Trénovanie pri športe

redakcia

Aktuálne výsledky rôznych vedeckých štúdií ukazujú, že zotrvávanie vonku má pozitívny vplyv na ľudské zdravie. 

Trénovanie pri športe
20. OKT 2016

V posledných rokoch sa stále viac a viac kladie dôraz na pohyb a na to, aby sa  ľudia hýbali. Pravdepodobne to súvisí so zmenou životného štýlu a podmienok v akých sa človek dnes nachádza. V porovnaní s našimi predkami, ktorí trávili oveľa viac času vonku pri rôznych manuálnych prácach, tak dnes človek trávi mnoho času vnútri, či za počítačom alebo iným monitorom, prípadne v jednej polohe v továrni za bežiacim pásom. Nanešťastie, ľudia často ešte po takejto práci sadnú zase za televízor a zdravý pohyb je niekde v nedohľadne. Pre tých, ktorí sledujú šport a aktuálne výsledky zo športových stretnutí je tu portál http://extra.bet365.com/news/sk/

Tí usilovnejší...

Na druhej strane, mnoho ľudí sa venuje športovaniu a prinúti sa po usedenej práci aspoň nejakú polhodinku, hodinku venovať pohybu, ktorý bude prospešný pre ich zdravie. Ale zase treba podotknúť, že mnohí z týchto sa dopúšťajú niekoľkých zásadných alebo menej vážnych chýb, ktoré v lepšom prípade vedú k neefektívnemu využívaniu tohto času. V tom horšom to môže viesť k zraneniam, prípadne bolesti, ktorej by sa dalo predísť, ak by človek venoval trošku času naštudovaniu si určitej teórie k športu, ktorému sa chce venovať po práci.

fotka
Zdroj: flickr.com

Pohybovať sa vonku v prírode

Aktuálne výsledky rôznych vedeckých štúdií ukazujú, že zotrvávanie vonku má pozitívny vplyv na ľudské zdravie. Stále sa nevie, čo presne má tento účinok. S najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o súhru viacerých faktorov. Jedným z hlavných je určite rozdielne zloženie vzduchu, ktorý je vonku plný rôznych mikroorganizmov a látok, ktoré sa nevyskytujú v uzavretých priestoroch telocvične, prípadne fitness centra.

Nezostať zatvorený vnútri

Druhým je pocit otvorenosti. Mnohé štúdie sa venovali rozdielom cvičenia a pohybu ako takého vonku a vnútri. Ukazuje sa, že v uzavretom priestore sa človek cíti viac stiesnený a menej uvoľnený, čo priamo vplýva na jeho psychiku bez ohľadu na to, aký pohyb vykonáva. Preto sa odporúča, ak je možnosť, vybrať si nejaké príjemné prostredie vonku, v ktorom sa človek cíti fajn a môže si užiť svoj obľúbený tréning.

fotka
Zdroj: flickr.com

Spojiť sa s niekým

Ďalším zaujímavým faktom je, že ak človek cvičí sám, tak to pomáha odbúravať stres, ale ak sa s niekým spojí, že trénujú dvaja, traja, prípadne viacerí spolu, tak sa k tomuto zvyčajne pridáva aj určitá zábava. Tým, že je človek vystavený určitej pozitívnej konfrontácii, tak je prirodzene nútený k tomu, aby sa snažil vyrovnať výkon svojho partnera, či skupiny, prípadne byť lepší. Samozrejme treba pamätať na bezpečie a neprivodiť si úraz pri predbiehaní sa v tom, kto je lepší. Na druhej strane môžete toto využiť aj pri spoznaní druhého. Teda, či je schopný držať sa plánu, prípadne, či je schopný vás potiahnuť psychicky, ak sa nechce vám. Navyše sa ukazuje, že cvičenie v skupine vám môže pomôcť vnímať pozitívne aj dlho sa opakujúcu monotónnu rutinu.

Efektivita nadovšetko

Ak sa vám zdá, že vás nebaví povedzme behať v kuse 30 minút, tak si skúste nájsť čas na tri kratšie, 10 minútové behy. Posilňovanie tiež nemusí byť iba o zložitých cvikoch, či množstve náradia, ktoré človek potrebuje. Stačí si dobre rozmyslieť, aké pohyby zvládnem a zapojiť do tréningu, čo najviac svalov. Mnohí poprední športovci uprednostňujú cvičenie iba s vlastným telom. Kombinácia kľukov, zhybov, rôznych roznožiek a behu sa dostáva do popredia a zdá sa byť efektívnejšia, čo sa týka jednako spaľovania tukov, ako aj získania dobrého pocitu, že človek urobil niečo pre svoje zdravie.

Zdroj foto: flickr.com


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Trénovanie pri športe

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.