Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Viete, ktorý šport je najzdravší?

Už veľakrát som dostal od ľudí otázku: „Michal, aký je podľa teba najzdravší šport?” 

Viete, ktorý šport je najzdravší?
19. OKT 2016

Poviem úprimne, nikdy som nevedel odpovedať presne. Každý šport môže byť zdravý, ale aj brutálne nezdravý. Všeobecne sa za zdravé považujú, napr. beh, plávanie, ale aj bicykel či joga. Ale je to naozaj tak? Ktorý šport je najzdravší podľa teba?

Podľa mňa nie je svojím spôsobom žiadny šport vyslovene najzdravší. Žiaden šport nemôžeme klasifikovať, že tento je top, pretože každý má svoje „muchy”. Každý šport môže byť pre niekoho zdravý, pre iného úplne nezdravý. Dôležité je prihliadať na rôzne aspekty daného človeka. Musíme vedieť v akom stave je jeho organizmus, aké má pohybové stereotypy, držanie tela a svalové dysbalancie. Až vtedy vieme niekomu odporučiť, či je daný šport pre neho vhodný.

Rozoberme si teraz vyššie uvedené športy, či sú, alebo nie sú zdravé.

Beh

Všeobecne považovaný ako najzdravší šport. Ale pre koho? Pre sekretárku alebo manažéra, ktorí denne sedia 8 hodín v práci za počítačom a ich telo je v neustálej flexii? Zoberme si polohu stehennej kosti pri sedení, je v neustálom prednožení, čo môže spôsobovať skrátenie flexorov (ohýbačov) bedrového kĺbu. A skoro to isté sa deje pri behaní,  neustále prednožovanie tiež spôsobuje skracovanie, čo môže viesť až k bolestiam v driekovej chrbtici. Je preto zdravé behanie pre takéhoto človeka? Nie, nie je, ale aj áno, je. Ak je adekvátne kompenzované zaťaženie, tak z toho človek vyťaží. Ak nie je, tak si môže svoje zdravie aj poškodiť. Zbytočne budeš mať brutálnu aeróbnu vytrvalosť, keď ťa budú bolieť „kríže”.

Bicyklovanie

Argumentované tým, že nezaťažuješ toľko kĺby. Je to síce pravda, že pri bicyklovaní netrpia tvoje kolená, ale čo zvyšok tela? Väčšina z nás takmer celý deň sedí za stolom, v aute, v robote, doma. Opäť je nelogické robiť niečo v sede a považovať to za najzdravší šport. Opäť si môžeš len prehlbovať svoje dysbalancie na chrbte. Samozrejme, ak potrebuješ rehabilitovať koleno po operácii, tak v tom prípade môže byť bicykel na istú dobu vhodný, nie však stále.

Plávanie

Moje obľúbené, lebo lekár povedal. Plávanie sa tiež stalo akýmsi synonymom zdravia. Hlavne kvôli tomu, že nezaťažuje chrbticu. Je to síce pravda, ale ktorú časť chrbtice nezaťažuje? V prípade, že plávaš štýlom „aby som si nenamočil trvalú“, tak práve tým môžeš preťažovať krčnú chrbticu, pretože je v neustálej hyperextenzii. Okrem toho veľa ľudí má silnejšiu jednu pažu ako druhú, a preto dochádza k tomu, že ju aj viacej využívajú a viac s ňou zaberajú. Ďalej sa ľudia zvyknú nadychovať len na jednu stranu. Toto opäť spôsobuje nevhodné zaťaženie organizmu. Robil som raz jednému plavcovi analýzu tela a zistili sme, že jeho pravá ruka mala asi o 1,2 kg viac ako ľavá. Z toho bolo jasné, že ju oveľa viac zaťažuje. Taktiež, ak sa pozrieš na plavecké chrbty, často to býva hrôza, lebo väčšina má chrbát guľatý.

Joga

Ďalšia z mojich obľúbených „najzdravších” pohybových aktivít. Argumentuje sa tým, že sa tvoje telo dobre ponaťahuje. Ale je to naozaj pre všetkých potrebné? Potrebuje sa hypermobilný človek stále naťahovať? Práve takíto ľudia často chodia na jogu, veď im to predsa tak dobre ide… Bohužiaľ, sa nikdy nezamysleli nad tým, či je pre nich vhodné sa naťahovať. Určite je oveľa vhodnejšie pracovať na sile a stabilite tela a jednotlivých kĺbov ako na neustálom zväčšovaní rozsahov pohybu.

Čo je teda najzdravšie robiť?

Nedávno som dostal túto otázku na jednej akcii, kde som prednášal a konečne mi napadla správna odpoveď. Najzdravšie pre väčšinu z nás je rozumné, alebo inteligentné posilňovanie s dôrazom na individuálne potreby človeka, doplnené o niektoré iné pohybové aktivity s dostatočnou kompenzáciou. Toto je poučka ako z učebnice :). Jednoducho povedané, je dôležité pracovať na kompenzácii jednotlivých športov, hlavne ak sa robia výkonnostne a správnym posilňovaním odstrániť, alebo zmierniť svalové dysbalancie. Následne to môžeme dopĺňať o ostatné športy.

Myslím si, že toto je najrozumnejšia cesta pre človeka dnešnej doby. Aký je tvoj názor, súhlasíš so mnou alebo preferuješ niektorý konkrétny šport?

Michal Pataky je spoluautorom knihy Zdravé rýchlovky. Nájdete v nej nielen chutné a rýchle recepty, ale aj veľa tipov, ako žiť zdravšie. 

zdravé rýchlovky

Zdroj foto: Michal Pataky

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Vysokoproteínové diéty – zbraň na tuky, alebo hazard so zdravím?Vysokoproteínové diéty – zbraň na tuky, alebo hazard so zdravím?

Diéty s vysokým obsahom bielkovín sú stále populárne, pretože človek pomerne ľahko schudne a netrpí hladom. 

 

Začiatkom veľkých životných zmien môže byť aj stravaZačiatkom veľkých životných zmien môže byť aj strava

Život je o voľbe – každý si môže vybrať, ako prežiť svoj život. A k spokojnému a vyrovnanému, ktorý nás viac spojí s naším vnútrom, môže viesť aj strava, tvrdí Henrieta Peškovičová.

 

7 výnimočne chutných a zdravých receptov z kapusty7 výnimočne chutných a zdravých receptov z kapusty

Neviete, čo s hlávkami kapusty, ktoré máte v komore? Inšpirujte sa jednoduchými, ale jedinečnými a lahodnými receptami. 


Autor článku

MichalP

Michal Pataky

Moje meno je Michal Pataky a som zakladateľom internetového obchodu protrening.sk, autorom blogu michalpataky.com podnikateľom, propagátorom zdravého životného štýlu, trénerom, rekreačným športovcom, blogerom a človekom, ktorý raz zmení celé Slovensko.

www.michalpataky.com

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Viete, ktorý šport je najzdravší?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.