Rozbehaj sa cez leto v BEŽECKEJ VÝZVE – začať môžeš kedykoľvek!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Vymenili by ste auto za bicykel?

Advertoriál

Niekedy si nechceme uvedomiť výhody bicykla oproti autu, aj keď v mnohých prípadoch sú úplne jasné. Ak vás už nebavia dopravné zápchy, znečistenie ovzdušia, keď sa po práci vraciate domov nahnevaní, pretože ste uviazli v aute bez možnosti nadýchať sa čerstvého vzduchu, a skrátka, auto vás začína unavovať, možno by ste mali zvážiť prechod na bicykel.

Bicykel_Muz
Zdroj: PR, Seocentrum
10. FEB 2023

Francúzsko motivuje svojich občanov peňažnou odmenou

Francúzska vláda sa vážne zaoberá politikou boja proti znečisteniu a chce, aby sa do znižovania emisií zapojili aj bežní občania. Jedným z veľkých opatrení, ktoré prijala, je ponuka peňazí pre každého, kto sa vzdá svojho auta a nahradí ho elektrickým bicyklom. Myslíte si, že by to fungovalo aj v našej krajine?

Zelená doprava

Bicykel ako dopravný prostriedok, aj keď len na krátke cesty, môže byť prospešný aj pre vaše zdravie, životné prostredie a dokonca aj pre vašu peňaženku, pretože nebudete míňať na benzín, údržbu auta a podobne. V prípade, že auto už nadobro nepotrebujete, v dobrom stave sa vám ho oplatí inzerovať v autobazári.

Cyklistika je ekologický spôsob dopravy. Dnes je ochrana životného prostredia horúca téma a prechod na bicykel je výhodný spôsob mobility, ktorá neznečisťuje životné prostredie.Práve naopak, podľa niektorých štúdií dokáže znížiť emisie CO2 z mestskej dopravy o cca 11 %.

Okrem pozitívneho vplyvu na znižovanie emisií plynov, ktoré ovplyvňujú znečistenie ovzdušia, prispievame jazdou na bicykli k znižovaniu hluku z iných dopravných prostriedkov, prispievame k plynulosti dopravy (najmä na krátkych cestách) a prispievame k zdravému životnému prostrediu s nízkou úrovňou stresu. Z hľadiska celkovej spotreby sú bicykle jedným z dopravných prostriedkov, ktoré si vyžadujú najmenej materiálu na výrobu a prevádzku, nespotrebúvajú palivo a ich údržba je veľmi jednoduchá.

Cyklotrasy na Slovensku

Aj napriek tomu, že sa po celom svete budujú cyklotrasy, v našej krajine stále skoro žiadne nie sú. V niektorých mestách sa úseky cyklistických pruhov navzájom nespájajú alebo sa objavujú a miznú. Byť cyklistom je preto na našich cestách stále pomerne nebezpečné. Je nutné byť obozretný a predvídať aj neočakávané ukončenie jazdného pruhu.

Aj napriek tomu chce štát rozvíjať cyklistickú dopravu a tak prispieť k zelenej doprave, pre ľudí, ktorí nevlastnia auto alebo k nemu nemajú prístup, predstavuje bicykel možno jediný spôsob prepravy.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Vymenili by ste auto za bicykel?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.