Schudni a spevni telo bez stresu a hlúpych diét v REŠTART VÝZVE >

REŠTART VÝZVA 2025

Je kalanetika ešte stále v kurze?

Mirka

Považujete kalanatiku za prežitok? Možno sa mýlite! Prinášame vám zaujímavé informácie o cvičení, ktoré má stále svoje opodstatnenie.

Je kalanetika ešte stále v kurze?
5. NOV 2012

Kalanetika sa v spleti ostatných cvičebných programov dostáva do úzadia, pretože na prvý pohľad vyzerá pomerne neatraktívne. Nie je to však celkom pravda, lebo aj kalanetika sleduje aktuálne trendy. „Akčným“ typom, ktoré sa potrebujú vyblázniť zrejme vyhovovať nebude, hoci zdravotné prínosy jej uprieť nemožno.

Kalanetika sa skladá z posilňovacích a naťahovacích cvikov, ktoré sa vykonávajú pri pomalej hudbe. Je určená pre ľudí, ktorí majú ťažkosti s pohybovým aparátom, trpia svalovou dysbalanciou, potrebujú spevniť a vytvarovať svalstvo.

Ako hodina kalanetiky vyzerá v praxi?

Nedá mi nespomenúť svoje osobné skúsenosti s kalanetikou. Venovala som sa jej asi rok. Mojím cieľom bolo spevnenie a vytvarovanie svalstva. S kamarátkou sme boli najmladšie účastníčky lekcií kalanetiky, ale obe sme zhodne konštatovali, že výsledky boli viditeľné – štíhlejší pás, vytvarovaný zadok, stehná a pevnejšie prsia.

Na úvod sme sa venovali rozohriatiu, jadrom cvičenia bolo posilňovanie a záver patril kompenzačným cvičeniam. Dôležitý je samotný prístup lektora, ktorý dbá nielen na kvalitu vykonávaných cvikov, ale je aj tvorcom pozitívnej atmosféry. Dobrý výber hudby je tiež veľmi podstatný.

Na začiatku môže byť menším problémom zvládanie techniky jednotlivých cvikov. So skúseným inštruktorom tento problém čoskoro prekoná každý. Cviky sa vykonávajú pomaly a jemne, ale dbá sa na väčší počet opakovaní. Väčšina cvikov spĺňa pre kalanetiku dve dôležité kritéria – každý cvik je zároveň posilňovaním i naťahovaním konkrétneho svalu či svalovej skupiny. Výsledkom je vytvarovaný štíhly sval, ktorý disponuje pružnosťou.

Pre koho je kalanetika vhodná?

Kalanetika je vhodná pre ženy i mužov každého veku, dokonca aj pre tehotné ženy. Pomalé cvičenia ocenia ľudia so zdravotnými problémami, je vhodná ako spôsob rekonvalescencie po úrazoch, odporúča sa na odstránenie svalovej dysbalancie, vytvarovanie, posilnenie tela a výrazne napomáha správnemu držaniu tela. Pozitívne ovplyvňuje rovnováhu a koordináciu. Kalanetika učí, ako lepšie ovládať svoje telo. Je vhodná pre tých, ktorým „nevoňajú“ intenzívne a rýchle typy cvičení.

Aj kalanetika napreduje a zohľadňuje aktuálne trendy!

Tvorkyňou tradičnej kalanetiky je Callan Pinckneyová, ktorá preferovala cviky, ktoré formovali problematické ženské partie. Autorka zoznámila svet s týmto cvičením v roku 1980. Odvtedy prešla kalanetika viacerými zmenami.

Moderná kalanetika síce dodržiava všetky princípy tradičnej kalanetiky, ale viac sa sústreďuje na stabilizáciu oblasti trupu, bedier a panvy. S čistým svedomím môžeme vyhlásiť, že sa vo viacerých smeroch inšpiruje obľúbeným Pilatesom. V kalanetike sa uplatňujú, napríklad zásady izolovania svalov, plynulosti, presnosti, uvoľnenia a pozmenil sa aj spôsob dýchania.

Pri kalanetike je dôležitá nielen kvalita a väčší počet opakovaní, ale aj zväčšovanie záťaže, ktoré je možné dosiahnuť používaním gúm, činiek, overballov a pod., ktoré robia cvičenie intenzívnejším i zábavnejším. Populárnou sa stáva kardio kalanetika, ktorú si môžete pozrieť tu:


Aké sú vaše skúsenosti s kalanetikou?


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Je kalanetika ešte stále v kurze?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.