Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Odkrokujte si dôchodok

Ste na dôchodku, alebo sa k nemu blížite? Je čas začať sa hýbať. Máme pre vás tip, nech už máte akúkoľvek kondíciu.

Odkrokujte si dôchodok
16. APR 2017

Chôdza je veľmi prirodzený a bezpečný pohyb. Práve preto predstavuje ideálnu pohybovú aktivitu aj pre starších ľudí. Zaradením aspoň 30-minútovej pravidelnej chôdze do každého dňa spravíte hneď niekoľko krokov pre svoje zdravie.

Chôdza je totiž efektívny spôsob, ako znížiť riziko vzniku chronických ochorení a zlepší tiež celkový zdravotný stav, či už z pohľadu fyzičky alebo psychiky. Aké konkrétne výhody chôdza prináša pre (nielen) seniorov?

Posilňuje srdce a znižuje riziko vzniku srdcových chorôb

Pravidelné denno-denné zvyšovanie tepovej frekvencie znižuje riziko vysokého krvného tlaku, vysokej hladiny cholesterolu a dokonca aj ischemickej choroby srdca.

Pomáha pri liečbe ochorení pohybového aparátu a znižuje bolesť

Chôdza pomáha znižovať bolesti spôsobené chronickými ochoreniami, ako je napríklad artritída. Prispieva k posilneniu brušných a chrbtových svalov, čo môže pomôcť znížiť chronické bolesti chrbta.

Zlepšuje náladu a má pozitívny vplyv na duševné zdravie

Akýkoľvek pohyb, teda aj chôdza, pozitívne vplýva na psychiku. Endorfíny uvoľnené pri fyzickej aktivite vytvárajú pocit pohody, zbavujú úzkosti a zlepšujú náladu.

Pozitívne ovplyvňuje zdravie mozgu a kognitívne funkcie

Udržiavanie mentálneho zdravia ľudí v seniorskom veku je veľmi dôležité pre ich sebavedomie, sebaúctu a celkovú spokojnosť nielen ich, ale aj ich najbližších. Každodenné prechádzky môžu pomôcť zabrániť duševnému úpadku, zhoršovaniu pamäte a znižujú riziko vzniku Alzheimerovej choroby, či stareckej demencie.

Zlepšuje rovnováhu a stabilitu

Pošmyknutia a pády sú u starších osôb nielen bežné, ale sú pre nich aj omnoho nebezpečnejšie, ako pre mladých ľudí. Často bývajú spôsobené stratou sily, svalovej hmoty a celkovej rovnováhy. Chôdza posilňuje sedacie, brušné a ďalšie svaly, ktoré zabezpečujú celkovú stabilitu a rovnováhu.

Či už sa vyberiete na kratšiu prechádzku niekoľkokrát za deň, alebo zvolíte jednu dlhšiu je na vás. Dôležité je, aby ste sa vrámci svojich možností čo najviac hýbali, trávili čas na slnku a čerstvom vzduchu. Ak patríte k aktívnejším seniorom a obyčajná chôdza je pre vás málo, môžete vyskúšať chôdzu do kopcov či po schodoch, chôdzu so závažím alebo rýchlu chôdzu s paličkami.

Zdroj titulnej fotky: Unsplash, CC0

 


Autor článku

Silvia Hadekova

Silvia Hadeková

Som inštruktorka skupinových cvičení a autorka stránky o zdravom životnom štýle - Eat.Train.Love. Venujem sa hlavne funkčným tréningom zameraným na prácu s vlastnou váhou, intervalovým cvičeniam (HIIT) a DeepWorku. Mojím cieľom je, aby sa ľudia po mojej hodine cítili nabití pozitívnou fyzickou aj psychickou energiou.

http://silviahadekova.com

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Odkrokujte si dôchodok

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.