Ako sa pripraviť na cyklotúru?

Mirka

Aj vy s obdivným pohľadom a konštatovaním: „To musí byť skvelé,“ obchádzate cyklistov na cestách? Zatiaľ čo si vy pohodlne sedíte v aute, oni šliapu do pedálov, dýchajú čerstvý vzduch a užívajú si dokonalú voľnosť. Čo vám bráni v tom, aby ste ich nasledovali? Snáď vás naštartujú rady kondičného a cyklistického trénera Lukáša Božovského zo Zap.A bike klubu Praha.

Ako sa pripraviť na cyklotúru?
18. JUN 2013

Začať s bicyklovaním je jednoduchšie, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Stačí nasadnúť na bicykel a jednoducho ísť. Aj keď zopár dobrých rád sa vždy zíde. O to viac, ak sú od odborníka, ktorý sa cyklistike dennodenne venuje. Spolu s nami sa dozviete, ako získať kondíciu, akým spôsobom trénovať i čo počas cyklistickej túry jesť.

Som začiatočník a nemám kondíciu. Čo s tým?

Na začiatok treba na kondícii jednoznačne popracovať. Začnite jednoduchými vecami – choďte do práce rýchlou chôdzou, prestaňte používať výťah, vo voľný deň si doprajte spolu s rodinou prechádzku v prírode a, samozrejme, nezabudnite na bicyklovanie. „Začiatočník, ktorý chce časom zvládnuť dlhšiu trasu, by mal prvý mesiac jazdiť na bicykli „len - tak“. Tento mesiac by mal zvyšovať fyzickú kondíciu, a tak si aj svalové skupiny zvyknú na cyklistickú záťaž,“ upresňuje Lukáš Božovský.

Ak sa budete tohto odporúčania držať, ďalšie mesiace môžete kondíciu zlepšiť tak, že zvýšite rýchlosť jazdy, začnete bicyklovať do kopca, alebo sa budete venovať intervalovému tréningu. „Druhý mesiac sa zamerajte na zvýšenie silových a rýchlostných parametrov (dlhšie trasy, jazda do kopcov, náročnejší terén). Tréning by sa mal rozdeliť na šesť hodín týždenne (minimálne na 3 dni v týždni 1,5 až 2 hodiny denne),“ dodáva tréner cyklistiky.

Odporúčame prečítať: Trénujte intervalovo. Budete štíhlejší a v kondícii.

 

Zároveň má aj odporúčanie pre tých, ktorých cyklistika „chytí za srdce“ natoľko, že sa jej budú venovať na vyššej úrovni: „Tieto prvé dva mesiace tréningu sa vzťahujú i na cyklistu, ktorý by chcel pretekať závodne a zvládať dlhšie trasy. Takýto cyklista musí jazdiť skúšobne rok, trénovať a vyskúšať si nejaké preteky, aby spoznal atmosféru, trasy, svoje telo a kondíciu. V ďalších mesiacoch prichádza na rad tréningový plán.“

Hurá, ideme na dlhšiu cyklotúru! Čo so sebou do batoha?

So športovaním je akosi prirodzene spojená aj správna životospráva. Len vhodne zvolené, zdravé a ľahko stráviteľné potraviny dodajú organizmu to, čo potrebuje pre dosiahnutie maximálneho výkonu. Výkon môžu podporiť aj doplnky výživy s obsahom minerálov, stopových prvkov, vitamínov i sacharidov, ktoré dodajú organizmu to, čo počas výkonu „vypotí“.

Ešte deň pred plánovanou cyklistikou si doprajte večeru bohatú na bielkoviny. Potvrdzujú to aj slová odborníka na cyklistiku: „Pokiaľ viete, že budete mať na druhý deň veľkú záťaž, je dobré dať si na večeru červené mäso.“

Ako by mal vyzerať jedálny lístok v deň, keď budete bicyklovať? „Raňajky pred cyklotúrou, alebo pretekmi by sa mali servírovať dve hodiny pred ich začiatkom, a to napríklad vločky, chlieb s marmeládou, alebo šunkou, veľa ovocia, iontové nápoje (väčšinou má každý ich účinok odskúšaný už z tréningov)."

Určite počas cesty vyhladnete, preto si do batohu nezabudnite pribaliť dôležité potraviny a nápoje, ktoré vám dodajú energiu: „Na cestu sú vhodné jablká, banány a energetická tyčinka. Čo sa týka tekutín, ideálna je čistá voda a iontové nápoje,“ dodáva Lukáš. K uvedeným nápojom pridáva ešte jeden, a to nealkoholické pivo, ktoré je veľmi podobné iontovým nápojom. Bohužiaľ, na jeho názov musíte prísť sami. Pomôžeme vám len približným zložením (hodnoty uvedené na liter piva) – 11 mg mastných kyselín, 40 g sacharidov, 2,3 g bielkovín, a, samozrejme, vitamíny, minerály a stopové prvky.

V čase obeda budete mať za sebou už niekoľko (desiatok) kilometrov. Tip na zdravý obed má aj český kondičný tréner: „Na obed si doprajte cestoviny, kuracie mäso, zeleninový, alebo cestovinový šalát. Pri cyklistike by sa mal človek vyvarovať mastnejších jedál a neprejedať sa. Pri tomto zložení stravy máte istotu, že sa vám pôjde ľahko a vaše telo bude fungovať bez ťažkostí“

Za naozaj ústretovú spoluprácu ďakujeme Lukášovi Božovskému z občianskeho združenia Zap.A bike klub Praha.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako sa pripraviť na cyklotúru?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Podujatia

Akého podujatia by ste sa najradšej zúčastnili?

Mix viacerých aerobicových štýlov
Kombinácia aerobicu a body & mind štýlov
Mám rád každé športové podujatie, kde si dobre zacvičim

Celkom hlasovalo: 77
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.