Nakopni sa v novom roku v REŠTART VÝZVE s Michalom Páleníkom!

V ČR je o tanečné lekcie aerobiku veľký záujem. Čo robia inak?

Zatiaľ čo u nás sa ľuďom nechce pri cvičení premýšľať nad choreografiami, v ČR tanečný aerobik frčí. 

V ČR je o tanečné lekcie aerobiku veľký záujem. Čo robia inak?
18. SEP 2015

Lenka Velínská a Roman Ondrášek svorne tvrdia, že v Českej republike je o tanečné skupinové cvičenia veľký záujem. Okrem iného prezradili aj to, ako na ne dostať viac ľudí. Veď nie je žiadnym tajomstvom, že ľudia na Slovensku sú unavení z premýšľania nad choreografiami a uprednostňujú nenáročné pohybové zostavy.

Ako sa zo strojárskeho inžiniera stal inštruktor

Roman sa začal aerobiku a fitnes venovať v roku 2002. Začal klasickým aerobikom. Je pravda, že aktuálne rozlišujeme niekoľko štýlov, ale základ je podľa neho stále rovnaký. „Vzdelával som sa postupne. Začal som základným kurzom, teda základnou licenciou inštruktora aerobiku. Potom prišli ďalšie školenia ako pilates, joga, funkčný a kruhový tréning atď.,“ prezrádza Roman, ktorý je vyštudovaným strojárskym inžinierom. Aktuálne sa venuje hlavne choreografickým, posilňovacím a kondičným lekciám. Dokonca učí pilates na strojoch.

aerobik cz

Lenka mala k tancu blízko od detstva

Ako to bolo u Lenky? Sympatická inštruktorka a spolumajiteľka štúdia začala s pohybom už v detstve. Absolvovala tanečný odbor na umeleckej škole. Po období rebelovania v puberte prešla na fitnes a objavila aerobik. Venovala sa aj športovému aerobiku. Keďže často chodila do zahraničia, nemohla ignorovať odporúčania, ktoré sa týkali zdravotných prínosov pilatesu. „Absolvovala som dve školy pilatesu, ale ani jedna ma nepresvedčila. Dokonca som si povedala, že to nikdy robiť nebudem. Je pravda, že druhá licencia bola lepšia, ale ani tu mi nevedeli odpovedať na moje otázky. Po pôrode som sa dostala k modernému pilatesu. Páči sa mi, že sa prispôsobuje klientovi,“ hovorí Lenka, ktorá sa neustále vzdeláva ďalej.

Aktuálne majú Roman a Lenka spoločné štúdio MY FIT v Brne, ktorému sa darí. Hoci aj v Brne je veľa fitnescentier a inštruktorov, štúdio nemá núdzu o klientov. V čom je ukryté tajomstvo úspechu? „Asi desať rokov sme precvičovali pod inými štúdiami. Tak začína väčšina inštruktorov. My sme mali tú výhodu, že sme sa dostali aj k manažérskym veciam, ako je marketing, ekonomika, teda nebolo to iba o vedení lekcií,“ priznáva Lenka. Ďalším plusom bolo to, že aj keď ešte nemali vlastné štúdio, boli známymi inštruktormi, teda klienti sa k nim radi vrátili aj po otvorení štúdia MY FIT. Napríklad Lenka pôsobí ako inštruktorka už 20 rokov. To však nie je všetko. „Ak má človek nápad, koncepciu, ako čo robiť, odlišuje sa od ostatných, nie je to problém. My sa odlišujeme tým, že máme iba skupinové cvičenia. Nemáme a ani nechceme posilňovňu. Chceme, aby bol každý klient vedený inštruktorom,“ vysvetľuje inštruktorka a dodáva, že dôležitá je aj pestrá škála ponúkaných lekcií. Teda netreba sa orientovať iba na jeden typ cvičenia. Dôležití sú aj inštruktori. Bez tých by to nešlo. „Naši inštruktori sú komplexní, kvalitne vyškolení so špecializáciou. Teda ku nám môžu prísť tí, ktorí si chcú dať do tela, zatancovať si alebo majú zdravotné problémy,“ dopĺňa.

aerobik cz

Frčia najmä tanečné lekcie a na veľkých akciách sú stovky ľudí

Najviac ľudí sa zúčastňuje na tanečnom aerobiku a na lekciách spojených s tancom. Teda je to dance aerobik (kardio dance), latino a step aerobik. Potom je veľký záujem aj o cvičenie na podložke a rehabilitácie, teda pilates, pretože súčasťou MY FIT je aj školiace centrum.

Vráťme sa však k skutočnosti, ktorá sa týka obľúbenosti tanečných foriem skupinových cvičení. Ako dostať na tanečné lekcie viac ľudí? „Celosvetovo známi inštruktori nás učili, že lektor musí myslieť na klienta. Teda my nechceme vytvárať krásne choreografie, ale chceme, aby si človek dobre zacvičil. Funguje to. Nepreháňame to s náročnosťou choreografií, nechávame ľudí, nech si pohyb užijú. Ak to klient nezvláda, nie je to jeho chyba, ale bola zle nastavená choreografia. S touto filozofiou úspešne fungujeme,“ hovoria majitelia štúdia.

Nie je žiadnym tajomstvom, že Lenka s Romanom pravidelne usporadúvajú veľké akcie, ktorých sa zúčastňuje aj okolo 350 ľudí. „Základom je pestrosť programu, máme niekoľko sál a rozličných inštruktorov. V rámci jedného dňa si môžu ľudia zacvičiť rozličné cvičenia. Veľa zohráva aj príjemné prostredie a atmosféra,“ dodáva Lenka. 

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Bodywaving: rozhýbte vaše telo silou vlnyBodywaving: rozhýbte vaše telo silou vlny

Využite prirodzenú energiu vo vašom tele pomocou nového cvičenia bodywaving. 

 

Podnikanie v oblasti športu je aj o prístupe ku klientoviPodnikanie v oblasti športu je aj o prístupe ku klientovi

Po skončení s vrcholovým plávaním hľadala šport, ktorý by ju napĺňal a neskôr si založila vlastné štúdio. 

 

Inštruktorka katka kuncová: každá lekcia piloxingu je pre mňa udalosťKatka Kuncová: Každá lekcia piloxingu je pre mňa udalosť

Začínala s aerobikom a taebom. Aktuálne je majiteľkou Fit Zóny v Tulip Center Martin a vedie lekcie niekoľkých skupinových cvičení. 


Anketa

Prečo pravidelne cvičíte?

Chcem sa zbaviť prebytočných kíl.
Túžim mať vyformovanú postavu.
Šport mi pomáha ventilovať sa.
Chcem voľný čas tráviť zmysluplne.

Celkom hlasovalo: 770

Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - V ČR je o tanečné lekcie aerobiku veľký záujem. Čo robia inak?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.