Fyziologické aspekty vytrvalostného tréningu

Povieme si niečo o fyziológii a o tom, ako vplýva vytrvalostný tréning na náš organizmus, a ako naše telo získava energiu pri športovom výkone.  

 

Fyziologické aspekty vytrvalostného tréningu
11. JUL 2016

Druhy svalových vlákien 

Rozdielom medzi vytrvalostným a silovým (a najmä rýchlostným) tréningom z pohľadu fyziológie je okrem iného druh svalových vlákien, ktoré vykonávajú väčšinu práce. Naše kostrové svalstvo je zložené z pomalých (červených) a rýchlych (bielych) vlákien. Biele sa ešte delia na oxidatívne (majú aj enzýmy pomalých vlákien) a glykolitické. Rýchle vlákna majú spravidla väčší objem a sú schopné pôsobiť proti záťaži väčšou silou. 

Pomalé svalové vlákna nie sú schopné vyvinúť takú veľkú absolútnu silu, ale oproti rýchlym vláknam sú schopné absolvovať podstatne dlhodobejšiu záťaž. Je to preto, že pri získavaní energie zo sacharidov, tukov a bielkovín sú schopné využívať kyslík. Vďaka tomu, že sa kyslík podieľa na získavaní energie, nedochádza k prekysleniu organizmu a svaly môžu naďalej pracovať (pokiaľ je v chemickej reakcii využitý kyslík, netvorí sa kyselina mliečna).

Z uvedeného vyplýva, že pri rýchlostnom a silovom tréningu pracujú hlavne rýchle svalové vlákna. Červené sú zaťažované najmä vytrvalostným tréningom. Rýchle oxidatívne vlákna (na rozdiel od rýchlych glykolitických) sú tiež vybavené enzýmami aeróbneho metabolizmu. Sú schopné pracovať vo veľkej intenzite, ale oproti rýchlym glykolitickým vláknam sú odolnejšie voči únave. Pri vytrvalostnom tréningu tieto vlákna získavajú vlastnosti pomalých, pri silovom tréningu zase rýchlych vlákien. 

Niektorí autori publikácií, zaoberajúcich sa touto problematikou, dokonca tvrdia, že vplyvom dlhodobého tréningu je možné do určitej miery zmeniť pomer rýchlych a pomalých svalových vlákien. Je ale zrejmé, že tento pomer je do veľkej miery podmienený geneticky.

Benefity vytrvalostného tréningu pre náš organizmus 

Kardio tréning zvyšuje funkčnú zdatnosť dýchacieho systému, čím sa šetrí energia potrebná pre prácu kostrových svalov. Aeróbny tréning posilňuje srdcovocievny systém. Naše srdce bude schopné jedným sťahom dostať do obehu viac krvi a tým pádom aj živín potrebných pre svalovú prácu. Zväčší sa objem srdca (srdcových dutín) a množstvo krvi v obehu. Veľmi dôležitou zmenou je tiež zmnoženie vlásočníc, ktoré zabezpečujú lepšie prekrvenie, transport kyslíka do svalov a pokles krvného tlaku. 

Dlhodobým vytrvalostným tréningom sa naše telo „učí" vo väčšej miere využívať pre získavanie energie tuky. Tukové zásoby v tele človeka tvoria obrovskú zásobáreň energie. Avšak pri získavaní energie z tukov potrebujeme do svalu dostať kyslík (z tukov vieme čerpať energiu jedine za prítomnosti kyslíka). 

Pri vyššej záťaži telo nedokáže do svalov transportovať dostatok kyslíka, a preto začínajú svaly čerpať energiu zo sacharidov (vo forme svalového glykogénu). Pri čerpaní energie zo sacharidov totiž vieme získavať energiu aj bez prítomnosti kyslíka (tvorí sa však kyselina mliečna a vzniká kyslíkový dlh). Navyše pri čerpaní energie z glykogénu je efektivita vzniku energie vyššia aj pri aeróbnej chemickej reakcii. Na získanie rovnakého množstva energie zo sacharidov potrebujeme totiž menej kyslíka ako pri premene tukov na energiu. 

Z uvedeného je zrejmé, že naše telo pracuje najefektívnejšie, pokiaľ čerpá energiu zo sacharidov – glykogénu. Glykogénové zásoby sú však značne obmedzené a po ich vyčerpaní (cca 1 až 2 hodiny intenzívnej záťaže) už nebudete schopní podať intenzívny výkon. Preto je pre vytrvalostného športovca dôležité tieto zásoby šetriť v čo najväčšej miere. Práve dlhými tréningami nižšej intenzity sa vaše telo naučí glykogén šetriť a pokiaľ to je možné uprednostniť tukové zásoby, ktoré sú pri športovom výkone nevyčerpateľné. Zásoby glykogénu viete potom efektívne využiť pri záťaži s vysokou intenzitou. V nasledujúcej časti sa dočítate, ako môžete túto intenzitu merať, čím získa váš tréning ďalší rozmer.

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Čo sú vytrvalostné schopnosti a vytrvalostný tréning?Čo sú vytrvalostné schopnosti a vytrvalostný tréning?

Najjednoduchšie vyjadrenie vytrvalosti je, že „vytrvalosť je schopnosť odolávať únave.“ 

 

Hop-hop. krúťte obručou a spevnite si jadro telaHop-hop. Krúťte obručou a spevnite si jadro tela

Točenie obručou je zábavné a efektívne. Dokazuje to aj špeciálny cvičebný program hoopnotica.

 

5 maličkostí, vďaka ktorým spálite viac kalórií5 maličkostí, vďaka ktorým spálite viac kalórií

Máte pocit, že sa ukážkovo stravujete a pravidelne cvičíte, ale vzhľad vášho tela tomu nezodpovedá? 


Autor článku

jakub.slavkovsky

Jakub Slavkovský

Som absolventom Fakulty telesnej výchovy a športu so skúsenosťami v súťažnom športe. V mládežníckych kategóriach to bol tenis. Neskôr silový trojboj, v ktorom sa mi podarilo získať titul majstra Slovenska. Skúsenosti vo svete fitness zbieram už 13 rokov. V súčasnosti sa venujem tiež vytrvalostnému tréningu v cyklistike.

http://www.fitnesstrend.sk

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Fyziologické aspekty vytrvalostného tréningu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Podujatia

Akého podujatia by ste sa najradšej zúčastnili?

Mix viacerých aerobicových štýlov
Kombinácia aerobicu a body & mind štýlov
Mám rád každé športové podujatie, kde si dobre zacvičim

Celkom hlasovalo: 71
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.